1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kayıt Dışı İstihdamla Mücadelede Yeni Yöntemler Geliyor

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve efecan tarafından 13 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. efecan İSGforum Üyesi

  Olgaç, buna uyulmaması halinde yaptırımın ne olacağı sorusunu, ''Olması gereken ücret üzerinden prim alacağız'' diye yanıtladı.
  -Acar'ın müdahalesi-
  Bunun üzerine araya giren SGK Başkanı Acar, ''İşverenden, vermedikleri ücretin primini almak gibi sonuç doğuracak işlem olmaz'' dedi. SGK'nın olması gerekeni ortaya koyacağının altını çizen Acar, şöyle konuştu:
  ''Bazı meslek grupları açısından kesindir, bazı meslek grupları açısından izah edilebilir durum varsa dikkate alırız. Bir öğretmen ya da bir mühendisin almadığı ücretten şu kadar prim alırız gibi mantık asla geçerli olmaz. Yapmaya çalıştığımız, Türkiye'deki sıkıntıyı ortadan kaldırmaktır. İşletmelere, ne ücret veriyorsa onun beyan edilmesi mesajı veriyoruz. Kanun belirlemişse ücreti, onun altını kabul etmeyiz. Belirlenmeyenlerde sivil toplum örgütleri, meslek örgütleriyle, çalışanlarla işbirliğine gideceğiz. Amacımız, ne ücret veriliyorsa onun beyan edilmesidir.''
  -''Avuç içi tarama uygulaması 1 Temmuz'da başlayacak''-
  Acar, sağlık hizmetlerindeki ''avuç içi tarama'' denetimine ilişkin soruyu yanıtlarken de, uygulamanın 1 Temmuz'da özel hastanelerde başlayacağını yineledi. Özel hastaneye gidip sağlık hizmeti alan bir kişinin avuç içi damar izi taraması yapıldığında, bu kişinin kaydının SGK'ya da otomatik olarak yapılacağını belirten Acar, böylece hastaneye gelmeyen bir kişinin kimlik numarasından yararlanarak gelmiş gibi işlem yapılmasının mümkün olmayacağını anlattı.
  Acar, ''(Suiistimaller) Bazı hastanelerde çok sayıda olmasa da bizi üzüyor. Tıp merkezlerinde kişiler hastaneye gitmedikleri halde gitmiş gibi kuruma fatura çıkarılıyor. Bunları tespit ettiğimiz için bu uygulamaya geçiyoruz. Bu sistem, bunun önüne geçmeyi hedefliyor'' dedi.
  -Kamu ve özel sektör karşılaştırması-
  Meslek kodları oluşturularak kayıt dışıyla mücadelede ücretlerin nasıl belirleneceğinin sorulması üzerine, Sigorta Primleri Genel Müdürü Cüneyt Olgaç, öğretmenler ve eczacılardan örnekler verdi.
  Özel sektörde çalışan öğretmene, kamudaki öğretmenin ders saatinin altında ücret verilemeyeceğinin yasa hükmü olduğuna işaret eden Olgaç, eczacı yardımcısı için de en az iki asgari ücret şartının yine yasal güvence olduğunu kaydetti. Olgaç, meslek odaları ve ilgili kurumlarla işbirliği yaparak yıl sonuna kadar 6 meslek grubu için ortalama ücret belirleyeceklerini söyledi.
  aa - 13.05.2012 - 14:49