1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kayıt dışı geçici personelin iş kazası geçirmesi sonucu iş güvenliği uzmanının kusurlu bulunması hk.

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve Ömer Daşdan tarafından 21 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    ARKADAŞLAR 17.01.2014 tarihinde isg katip üzerinden ismini veremeyeceğim firmaya sistem hatam aylık dört saat olmak üzere yapılmıştır. Firmada 27.03.2014 tarihinde gündelik işçi sokulmuş ve işçiye sigorta yapılmamış. İşçi forkliftle işçi kolileri dizmesi için yukarıya kaldırmışlar ve istifleme sırasında ayağı kayarak yere düşmüştür. Firma bana bu durumu karakoldan isg uzmanının çağırın denildiğinde bildirmiştir. Arkadaşlar ben karakoldaki ifademde aylık dört saat firmaya gittiğimi belirttim. Ek ifade verdim tekrar belirttim açıkladım. Firma kişiyle anlaşacaklarını ve rahat olmamı söyledi. Olaydan sonra 01.04.2014 tarihinde osgb den ayrıldım. Sonrasında firmayla da OSGB ile de iletişimi kestim. Bir hafta önce bana bir yazı göndermişler adliyeden. İş kazasıyla ilgili dava açılmış uzlaşma da sağlanamamış. Beni de duruşmaya çağırıyorlar. Dava kamu hukuku adına açılmış. Gidip dava soyasını istedim direk adım bilir kişi raporunda asli kusurlu olarak geçiyor. Bilirkişi hakkımda çok ağır ithamlarda bulunmuş. Arkadaşlar konu hakkında tecrübeli olan arkadaşlarımıza sormak istiyorum firmada aylık dört saat atamam bulunmaktadır ve firmaya ikinci gidişimizden sonra iş kazası olmuştur. Firmanın kayıt dışı personel bulundurması firmaya sokması çalıştırmasını ben aylık dört saat hizmet vererek nasıl asli kusurlu oluyorum. Bilir kişi raporunda asli kusurlu olmamın sebeplerinden birisi iş kazası geçiren çalışanlara uygun süreli eğitimi vermememmiş. Arkadaşlar firmaya kayıt dışı personel sokuyorlar, personelle ilgili kesinlikle bilgi vermiyorlar ve ben ayda bir kez giderek bunun kontrolünü nasıl sağlayabilirim. Lütfen bu konuda tecrübesi olan arkadaşlar bilgi aktarsın
  2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Geçmiş olsun, bilirkişinin her söylediği kabul görecek diye de düşünme. mantıklı bir hakim sana bildirilmemiş olan çalışan ile alakalı tedbir alamayacağını kavrayacaktır.
  3. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Elinizde firmaya işe giriş eğitimi almadan, iş güvenliği eğitimine katılmadan, sigortasız kişilerin çalışması yasaktır işe yeni giriş yapan kişi kesinlikle sizin belirlediğiniz bir planı gerçekleştirdikten sonra içeri alınmalıdır eğer siz orada yoksanız 1 sgk dökümü, 2 iş güvenliği eğitimi 3 talimatlar 4 zimmet tutanakları 5 geçici görevlendirme yazısını vs işyerine getireceğini aksi durumda içeri alınmaması gerektiğini tespit öneri defterine yazdınız mı? Haddinden fazla firmaya bakmanın zararları ortaya çıkmaya başladı malesef. Sistem bu şekilde devam ettiği sürece her uzmanın başına bunlar gelecektir.
  4. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    49708
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öncelikle geçmiş olsun. Tespit ve öneri defterinde " SGK girişi yapılmamış işçi çalıştırılmamalıdır" diye bir ibare yazdıysanız. Problem olmaz ama yazmadıysanız sıkıntı yaşarsınız. Maalesef mevcut kanun işçiyi ve iş güvenliğini korumaya yönelik değil işvereni korumaya yönelik yapıldığı için ayrıca OSGB denilen iş güvenliğinden bi haber kuruluşlar yüzünden çok iş güvenliği uzmanının başı ağrır.
    Oğuzhan Torun Bey'in belirtmiş olduğu hususları tespit öneri defterine yazmış olmanız çok önemli.
  5. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Tespit öneri defterine işe girişi yapılan çalışanlar isg uzmanına bildirilecek ve mevzuatta belirtilen eğitimler aldırılacaktir yazmışım ve firmaya sadece aylık dört saat gidiyorum ben ikinci defa gittikten sonra kaza olmuş ve benim hiç bir bilgim yok
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mart 2015 ---
    Gerçekten algılayamıyorum orada tam süreli calismiyorum ki ben bilir kişi sanki sürekli oradaymisim gibi yazmiş
  6. Hakan Tan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar benim de bir sorum olacak. İsg Katip üzerinden ataması yapılmamış osgb tarafından görevlendirilen fakat osgb ve çalıştığı firma ile de sözleşmesi bulunmayan ve sınıfı çalıştığı firmaya göre yetersiz . Çalıştığı firmanın alt işverenin bir çalışanın ölümlü kazası sonucu taksirle ölüme sebebiyetten yargılanacaktır burda isg uzmanı için sonuç ne olur sizce ?
  7. SEDEF OSGB İSGforum Üyesi

• Cezalı Kullanıcı
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hello
    Greetings from Alina,
    How are you doing? It is A pleasure to get close to you as friend please i will really appreciate if you can write me back on my email (alina10044@yahoo.com)(alina10044@yahoo.com) because i have something vital to talk with you so that i can tell you more about me thanks from Alina
  8. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    1231
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Şirket
    Firmada sizin 4 saat çalışmanız hakimi bağlamaz. E-katip süresinde en az 4 saat yazar. Siz isterseniz 180 saat çalışabilir tam zamanlı çalışabilirsiniz. Sizin ön görünüze bırakılmış eğer derseniz ki ben 4 saat değil tam zamanlı durmam gerekli kimse size engel olmaz. E-katibi düzenleyen bakanlığın yaptığı ufak bir çakkallıktır. 4 saat dese bu sefer bakanlık sorumlu olacağı için en az 4 saat demişlerdir ve size arttırma imkanı tanımışlardır.
    Diğer yandan kimse 4 saatlık yere tam zamanlı olmaz ama o işin ticari boyutudur. Oda mahkemeyi ilgilendirmez sonuçta çalışmasaydınder.

Savunma olarak,

Ben çalışanlardan sorumluyum. Bir kişinin çalışan olabilmesi için SGK hizmet dökümüne bakabilirim. İşi girişi yapılmamış kişi çalışan olarak kabul edemem. O yüzden eğitim vermemde mümkün değildir. Çalışan personelleri bana bildirmek işverenin yükümlülüğüdür.
    Birde OSGB'den hizmet sözleşmeni iste bakalım neler sana ait onlarıda ögrenmen lazım ondan sonra savunma yapabilirsin. Bilir kişi raporunada itiraz etme hakkında var ya 1 hafta yada 15 gün diye biliyorum.
  9. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herhangi bir evrakta o firmada iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığını, işleri takip ettiğini gösterir imzalı bir belge varsa bence mahkeme sunulması halinde sözleşmem yoktu isg katip ataması yapılmadı çalıştığım sınıf buraya uygun değil gibi sözler başka bir davanın konusudur. Mahkeme hapis cezası verir yargıtay bozar olay kapanır
  10. Hakan Tan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hayır hiç bir yerde hiç bir şekilde imzası yoktur. Sadece kolluk kuvvetlerine verilen ifadeden yola çıkılmıştır. Mahkemeye İsg uzmanı olduğu ve işleri takip ettiğine dair bir belge sunması mümkün değil. Fakat ifadede ismi geçtiği için suçlama yapılmıştır. Osgb bu firmanın danışmanlığını üstlenmiştir açıkcası sorumluluktan kaçmak için isg uzmanı atamamıştır C sınıfı uzmanı görevlendirmiştir. C sınıfı uzmanı görevlendiriken ne kendi nede görevlendirdiği firma ile o uzman için sözleşmem yapmaıştır. Fakat Osgb il O firmanın arasında sözleşme olabilir.
  11. alibzdgn İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benzer bir olay bizim de başımıza geldi. Allah' ın izniyle büyük ihtimal bir şey olmaz. Sen vereceğin ifade de kontrolün dışında alındığını ve TAM ZAMANLI uzman olmadığını söylemen gerekir tabi.
    Sen söylemesen de sadece 6331 sayılı kanunu ilgilendiren bir durum yok, 4857 sayılı kanun gereği de SGK sız kapıdan içeri almaması gerekiyordu.
  12. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Bilir kişi çok fazla saçmalık lar yazmış itiraz ettik
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mart 2015 ---
    Basiniza gelen olayı anlatmaniz mümkün mu
  13. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Bilirkişi raporunu görmeden bir şey demek eksik olur. Mahkeme aşamasında olan halihazırda bir dosya ise bunu da buradan paylaşma. Sıkıntı yaşarsın.
  14. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    evet..gerçekten doğru hamle; işe girişi yapılmamış kişi çalışan değildir, çalışan pozisyonunda olmadığı için de eğitim verilemiyor..burası çok ince detay zekice...

önce çalışanın sgk bildirimi yapılıyor, akabinde sağlık taraması..önce sağlık taraması değil bildirim önce...

personel takibi yapacan, alana giriyorsun yabancı grupları gözardı etmemek zaten mesleğin ruhunda var..bakacan soracan çalışma ortamının denetimini yapacan, bu adam yabancı duruyor, bu adamın bildirgesi var mı, koordinasyon iletişim bunlar hep olayın içinde..en azından yapmamız gerektiği üzere mesleğin hakkettireceği eğitim çizelgesini planlasak yasalara ve vicdana uygun halde planlayarak " ben şu şu zaman dilimlerinde 4 saat 5 saat kadar( vicdana vazifedir) şukadar kişi için(takibattır), şu salonda odada yahut uygun bir konumda( o konumu tespit etmek mesleğin sevdasıdır).....gerekli eğitimi aktaracağım..zaten kafada bu olay olsa adam kaçmaz herşeyi görürsün..oysa yapılan; kibirbaz bir eda ile " merhabalar - şöyle sırayla gelin, şuraya isim imza, altına a , d, e , e ..yok yok vazgeçtim c yap şunu " içinden; 100 almasın hepsi inandırıcı olmaz ...neyse 3.5 saattir buradayım gırgır şamata yaptık fakat meslek öteki noktaları bekliyor gideyim de şu eğitimi vereyim bari" ...

benim 782 çalışanın arasında beynim bitti sağlıkçısı kamp amiri muhasebesinden koğuşçusuna formeninden saha amirine sürekli irtibat halindeyiz..kaçarsa yanarız..ı düşünemiyoruz tükenen irademiz meslek sevdalarıyla muhakemede kalıyor şoförü formeni koğuşçusu personelcisi...uzman sahaya bastımı üstü kirlenecek temiz kalmayacak önce bu
  15. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    3413
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ömer bey, elinizde bilir kişi raporu varsa yükler misiniz.
  16. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Şu an yüklemem uygun olmaz
  17. alibzdgn İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bir inşaat firması sigortasız işçi almış içeri. Mesai bitiminde iş kazası geçirip yoğun bakıma alınmıştı (Şu anda vefat eyledi). Karakola gittik ifade verdik ve verilen ifade TAM ZAMANLI İGU olmadığımızı vurguladık. Daha sonra savcı çağırdı aynı durumu savcıya da ilettik -tabi yazılı olarak-, güzel bir ifade hazırladık. Ek olarak da Tespit Öneri Defterinin tutanaklarının fotokopisini ekledik.
    Savcı davadan çekti bizi
  18. bencaglayan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İş ortamlarına göreviniz nedeniyle ziyarete gittiğinizde; tespit ve öneri defterine, her ziyaret ettiğiniz saatlerde çalışan sayısının kaç olduğunu(öğrenin)yazmakta, her defasında bu ibareyi (işe alım ve girişlerin mutlaka yasal yollardan yapılması gerektiğini aksi taktirde bunu farkettiğiniz de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ilgili İl Müdürlüğüne bildirileceğinin belirtilmesinde) yazmakta fayda var.Defterde yazdıklarınızın sonuna da şu saat itibariyle ziyaretimi tamamladım ve ayrılıyorum gibi ifadede kullanmak gerekir. En azından sizin bulunduğunuz saatlerde sayının kaç olduğu, ziyaretin saati belli olacağından, ayrıldıktan sonra kaçak işçi çalıştırılsa bile sizden sonra olduğu ve bilginiz dahilinde olmadığı hemen ortaya çıkacaktır.
  19. seniso İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kaza olduğunda karakola gidip imzayı sen mi attın anladığım kadarı ile sen atmışsın. bundan dolayı dava direkt sana açılıyor asli kusurlu gözüküyorsun firma yetkilisi olarak bir an önce bir avukat ile anlaş yalnız bu işlerden anlayan bir avukat olsun çünkü çok önemli avukatın bu işlerden anlamıyorsa sıkıntı yaşarsın bilirkişi raporuna itiraz edeceksiniz onunda süresi oluyor onu atlamayın davayı iyi takip ederseniz size hiçbir sıkıntı olacağını zannetmiyorum ne kadar evrak hazırladıysanız hepsini toplayın
  20. Emine Günbatar İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18410
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Biraz canınız sıkılacak o kadar, kayıt dışı istihdam . Başka birşey çıkacağını sanmıyorum.