1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaynak dumanının ark bölgesinden (kaynak yapılan bölge-dumanın oluştuğu kısım) alınması

Konusu 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' forumundadır ve Soner AKGÜL tarafından 31 Aralık 2013 başlatılmıştır.

1. Soner AKGÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Merhaba arkadaşlar. Kaynak dumanının ark bölgesinden (kaynak yapılan bölge-dumanın oluştuğu kısım) alınmasıyla ilgili etkili çözümlerimiz bulunuyor. İlgilenen arkadaşlarımıza gerek demo çalışmalarını gerekse dökümanları gönderebilirim. Ayrıca sunduğumuz çözümlerin kaynak kalitesine olumsuz bir etkisi olmadığını da belirtmek isterim.
    Hepinize kolay gelsin.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    sorma gönder,yap ve paylaş..
  3. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben istiyorum. Paylaşabilir misiniz?
  4. Soner AKGÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli

Bu linkten demoya ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için email ile irtibata geçebiliriz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 31 Aralık 2013 ---
    ben zaten yaptığımı soyluyorum. İhtiyacı olanla paylaşabilirim fazlasıyla değil...
  5. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler
  6. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Videoda kaynak bölgesinden duman halen çıkıyor. Ben mi yanlış görüyorum.
  7. Soner AKGÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Evet haklısınız hala çıkıyor. Ancak % 70-80 oranında engellediği görünüyor.
  8. Soner AKGÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    % 100 almaya kalkarsanız kaynakdaki koruyucu gazıda çekmiş dolayısıyla kaynakda gözenek/köpürme/oksitlenme yapmış olursunuz...
  9. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Duman kaynak bölgesinden ayrıldıktan sonra çekilmiyor mu? benim görebildiğim kadarıyla duman kaynak bölgesinden 5-6 cm kadar uzaktan çekiliyor. Yani duman görevini yapmış. %100 çekip o kaynağın radyografik filmini çekip incelemek lazım. sorun çıkacağını sanmıyorum.
  10. Soner AKGÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Dumanı kaynaktan 5-6 cm uzaktan soluyacak operatör tanımıyorum ben :). Biz cihazı yaparken zaten onları test ettik. dolayısyla en verimli ve kabul gören hali bu. mevcut haliyle tahribatsız kontrolleri yapıldı ...
  11. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Çalıştığım fabrikada akrobat kollarla kaynak dumanı çekiliyor. Emiş gücü yüksek bir havalandırma kullanıyoruz. Ancak dar alanlarda akrobat kol sıkıntı oluşturabiliyor bu yüzden de genelde çalışanlar tarafından kullanılmıyor. Bu çözüm bana daha pratik geldi.
  12. Soner AKGÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Haklısınız Hasan Bey. Uzun ve farklı bölgelerde kaynak yapılırken operatörler tarafından akrobat kollu emiş ünitelerinin yerlerinin değiştirilmesi sürekli sorun oluyor ( hatta değiştirmeyip dumana razı oluyorlar). Bunda ise gaz altı kaynağı yapılan her bölgede duman emiş yapılmış oluyor.
  13. Levent ACAR İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    119959
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Herhangibir OSGB
    Soner Bey 'in uyguladığı sistemi bire bir gördüm tavan kaynağı harici iyi sonuçlar elde edebiliyorsunuz. ama denildiği gibi %100 duman çekişi sağlanamıyor.
  14. Serkan Angıl İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48419
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    soner bey, bende gaz altı kaynak yapılan bir işletmede sanırım bu sistemi önerebilirim..kaynak yapılan bölgede aynı zamanda tavan vinci git gel yaptığı için engel olmayacak nasıl bir havalandırma yapılabilir diye düşünüyordum.. sistem hakkında bilgilendirme ve döküman paylaşımı yaparsanız sevinirim..
  15. soykanarda İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    25509
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  16. Soner AKGÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Dilerseniz http://www.burmaksan.com.tr/video.htm adresinden demo videolarına ulaşabilirsiniz.
  17. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  18. Soner AKGÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Sağlık Personeli
    Duman emmeli torc ile kullanıla cihazın emiş debisi 1000 m3/h, akrobat kollu cihazın emiş debisi ise 3000 m3 /h.
  19. Ramazan ÇINAR İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Max Gürültü seviyesi nedir?
  20. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi