1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaynak dumanının ark bölgesinden (kaynak yapılan bölge-dumanın oluştuğu kısım) alınması

Konusu 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' forumundadır ve Soner AKGÜL tarafından 31 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. Soner AKGÜL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Sağlık Personeli
  Debi ayarı yapılamıyor. Kaynak kalitesine olumsuz bir etkisi olmadığından debi ayarı yapılmasına gerek yok.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Eylül 2014 ---
  Gürültü seviyesi yaklaşık olarak >70 db.
 2. Stility İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Havalandırma sistemlerinde %100 verim olmaz. Mühendislikte hava akım hızında verim alma oranı %6o ise verimlidir. Bu kullanılan fitreli havalandırma sistemleri kullanışlı olmayan ve maliyetli sistemlerdir. Ortamdan çekilen havayı fitrelere besler. Fitrelerin ömürleri 1 ay-3 ay arası değişir ve ya kullanım miktarı iş yüküne göre. Hiç bir firma 1ooo-3ooo dolara para verip bu makinlardan almayı tercih etmez. Bakım ve onarım takibi zordur, filtrelerin temizlenmesi genelde kontrol edilmez. Kaynak işlerinde terci edilen havalandırma sistemi kaynak yapılan alana akrobat kollarla çekim yapılması ve motor gücüyle emiş yapılmasıdır. Çekilen duman üretim içerisinde hapsedilmez dışarı verilmiş olur. Saygılar.
 3. Soner AKGÜL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Sağlık Personeli
  Sistemin doğru olup olmaması yapılacak işe göre değerlendirilmelidir. Buradaki sistemler sabit olmayan noktalar için elverişlidir. Kaldıki hiç bir firma para vermez dediğiniz sistemleri bir çok firma İSG uzmanı arkadaşların onayıyla verimli bulup satın alıyor. Ve iş teftiş müfettişleride bu sistemlere onay veriyor. Sistemin detaylarını bilmeden bu tarz yorum yapmanız gayet normal. Bakım ve onarımı hakkında yada sistem verimliliği hakkında tavsiyem kataloğuna bakmanız. Ayrıca akrobat kollarla çekim yapan ve dumanı fabrikadan uzaklaştıran bacalar için her sene emisyon ölçümü ve bacalara takacağınız özel filtrelerin maliyetlerinide bilmediğiniz varsayıyoruz bu durumda...
 4. Stility İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Soner Bey, hayırlı işler. Müfettişlere selamlar.
 5. Soner AKGÜL İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Sağlık Personeli
  Teşekkür ederim :)) Selamınızı kendiniz iletin lütfen :)