1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaynak dumanina karşi alinacak önlemler

Konusu 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 22 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    KAYNAK DUMANINA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Kaynaklı imalat atölyelerinde çalışanlar için en önemli risk grubu kaynak işlemi sırasında ortaya çıkan toz, duman, gaz ve buhar gibi kirleticiler oluşturmaktadır. Hava kirleticilerinin olumsuz etkilerini önlemek için bunların ortam havasına yayılmasın engellemek gereklidir. Bunun için genel ve yerel havalandırma yöntemleri kullanılmaktadır. Yapılan işin niteliğine, iş yerinin özelliğine ve ekipmanların yapısına göre uygun niteliklerde ve amaca uygun havalandırma sistemlerinin projelendirilerek uygulamaya konulması gereklidir. Böylece kaynak yapılan ortamda yeterli havalandırma sağlanmalı, hava kirleticiler solunun bölgesinden ve çevresinden uzak tutulmalıdır.

Kaynaklı imalat atölyelerinde kaynak ve kesme işlemleri sırasında oluşan hava kirleticilerinin nitelik ve konsantrasyonlarının bilinmesi, ortam havasının çalışanların sağlıklarını olumsuz yönde etkilemeyecek kalitede olmasını sağlayacak havalandırma sistemlerinin tasarımlanmasında önemli bir yet tutmaktadır. Amaca uygun bir havalandırma sisteminin yapılmasında ana hedef üretim sürecinde ortaya çıkan hava kirleticilerin çalışma ortamında yayılmasını önlemek ve bunların çalışma ortamına yayılmasını önlemek ve bunların çalışma ortamındaki miktarını eşik değerin altına düşürmek olmalıdır.

Genel Havalandırma:
    Kaynak işlemi sırasında ortaya çıkan hava kirleticilerini, kaynağına doğru yönlendirilmiş temiz hava akımı ile atölye ortamına dağıtarak yoğunluğunu düşürmek ve daha sonra ise ters yöndeki veya tavandaki emme ağızlarından emerek dışarıya atmak esasına dayanmaktadır. Bu yöntemde birim atölye yüzölçümü için 50 m3/h hava değişimi öngörülür. Havalandırma iyi yapılmadığı zaman bu durum çalışanları etkilemektedir.Kaynak işlemi sonucu ortaya çıkan hava kirleticilerinin kaynakçının solunum bölgesinden uzaklaştırılması ve izin verilen sınırlara düşürülebilmesi için aşağıdaki kuralların uygulanması gerekir.

Bunlar:
    a.) Her kaynakçıya en az 284 m3 hava düşmelidir.
    b.)Tavan yüksekliği 5m den fazla olmalıdır.
    c.) Kaynakçı mümkün olduğu kadar kapalı alanda çalışmamalıdır.
    d.)Kaynakçının çalıştığı alanlarda hava akımını kesen yapı elemanları olmamalıdır.
    e.) Genel havalandırmaya ek olarak lokal havalandırma kullanılmalıdır.
    f.) Lokal havalandırma hızı 30 m/dk ve kaynağa uzaklığı 60 cm olmalıdır.
    g.) Kaynak işlemi diğer işlerden ayrı ve uzak bir bölmede yapılmalıdır.

Yüksek tavanlı, doğal hava hareketleri olabilen, geniş çalışma alanlarında genel havalandırma yeterli olabilir. Çalışma ortam havasındaki kabul edilebilir limit metal oksit dumanı için 2mg/ m3tür. Eğer bu sağlanamıyorsa ek bir havalandırma sistemi kurulmalıdır.

YEREL(LOKAL) HAVALANDIRMA:
    Genel havalandırma ile kaynak işlemi sırasında oluşan hava kirleticilerinin sağlık açısından izin verilen değerlere düşürülmediği ve genel havalandırmanın yeterli olmadığı alanlarda kaynak yapan kişinin çalıştığı ortam havasını iyileştirmek için yerel havalandırma yöntemleri uygulamaya konulmalıdır.

Lokal emiş sisteminin ağzı(emiş ucu) kaynak yapılan noktaya kaynak gazı ve dumanın yayılmasını önlemek için mümkün olduğunca yakın olmalıdır. Yerel havalandırma uygulaması aynı zamanda genel havalandırma için gerekli olan temiz havaya daha az gereksinim duyulmasını sağlamaktadır.

Hangi havalandırma yönteminin uygulanması gerektiği, havalandırma şekil ve gücünün nasıl olması gerektiği, yapılan kaynak yöntemine , işin büyüklüğüne, atölyenin inşa tarzına ve ölçülerine bağlı olarak büyük değişkenlik göstermekte olup, uygun havalandırma sisteminin projelendirilmesinde uzman mühendislik bilgilerine gereksinin bulunmaktadır. İşlevsel bir havalandırma sisteminin kurulabilmesi için mühendislik ve iş güvenliği bilgilerinin birleştirilmesi ve bir ekip çalışması yapılması kaçınılmazdır. Böylece iyi bir havalandırma yapılabilir.

FİLİTRELEME:
    Kaynak, kesme ve ilgili diğer yöntemlerle metal işleme sonucu oluşan kirli havanın içinde büyüklükleri 0,005 ile 100 mikron arasında değişen katı partiküller de bulunmaktadır. Bu maddeler , filtre cihazlarında çeşitli yöntemler kullanılarak değişik niteliklerdeki filtreler kullanılarak temizlenebilmektedir. Kaynak işlemi sırasında oluşan kirli havanın içindeki zararlı gaz ve buharlar ise aktif karbon filtrelerde tutulmakta ve çalışma ortamı havasının kirlenmesi önlenebilmektedir.
  2. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ne kadar havalandırma yaparsanız yapın bir şekilde kaçıyor duman :S ve özellikle de boyun çevresini yakıyor.
    en iyisi lokal ve iş parçasının dibinden havalandırma yapmak.
    aslında daha uçuk fikirlerim vardı, beni engellediler :D
    ben adamlara oksijen maskesi taktıralım dediğimde kaynakçılar beni atölyeden çıkardı :D
  3. Ömer Çetinkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    NUROL
    Gaz altı kaynak işlerinde iş parçasının dibinden havalandırma yapılırsa istenilen kalitede kaynak yapılamıyor. Yani kullanılan gazın bir manası kalmıyor.Benim en büyük sıkıntım bu. Çözüm üretebilen var mı ? Ya da daha önce başına gelen :)
  4. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Aynı sıkıntı bende de var.
    Kaynak uzuyor ve tam olarak tutmuyor. Bu da başka bir güvenlik sıkıntısı olarak karşınıza çıkıyor.
    Doğal havalandırma (rüzgarsız) ve filtreli maske
    Onu da bu sıcak havalarda taktırabilirsek tabi
  5. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ben kaynak teli fabrikasındaydım,
    evet haklısınız kaynağı bozuyor. çözüm: hiç bir fiktimiz yok bulamamıştık, tek yaptığımız kaynakla adamın ortasında bir yerde lokal havalandırma koymak oldu
  6. Kürşat SALDIRANER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    BCS Metal San. ve Tic. Aş.
    Arkadaşlar herhangi bir çözüm yolu bulan var mı ?Lokal kaynagı bozuyor, genel havalandırma yetersiz kalıyor.Önerilerinizi bekliyorum
  7. Burak TUNÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Oyak Bolu Çimento San. A.Ş.
    Kaynak açık havada yapılsın o halde, eğer içerde yapılıyorsa da çeker ocak koymak lazım
  8. Kürşat SALDIRANER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Açık havada olması kaynakçının dumanı solumasına engel olur mu ? Kaynak odaları yaptırmayı düşündüm ben.Her odaya da genel havalandırma sistemi bulunmalı diye düşünüyorum.
  9. Burak TUNÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    İmalat yapılıyosa hiç bişey olmaz açık hava iyidir.
  10. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Kaynak yapan kişinin sağından ve solundan, kaynak yapanın bulunduğu çizgi üzerinden vantilatör ile hava üflemesi yaparak çıkan dumanı ileri doğru uzaklaştırsak nasıl olur?
  11. Kürşat SALDIRANER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Dumanı uzaklaştıracagımız yer ine fabrika içi olacağından etkili olacağını düşünmüyorum:(
  12. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Farklı bir kaynak tekniği bulmak gerekecek sanırım bunun için.
  13. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    İlk adımda kaynak yapanın sağından ve solundan üfleme yaparak kaynakçıyı çıkan gazdan koruyorsunuz. İkinci adım olarak üflemenin ulaştığı noktaya koyacağınız aspiratör ile de bu dumanı dışarı atabilirsiniz.
  14. Burak TUNÇ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    • Uygunsuz Uslup
    (Saldıraner) :D
    abicim ole bi sistem sabancı grubu dahil türkiyede yok. Zaten o üflemeyle beraber kaynağı yapamazsın dikiş tutmaz. yapabiliyosan buyur yap herkes sana biat etsin eywallah saolasın engin bilgilerin için :D:D:D
    Bu site bu arada biraz değişik :D:D
  15. Kürşat SALDIRANER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Biraz araştırırsanız benzer sistemlerin olduğunu görürsünüz?? Üfleme dediğiniz şeyi anlamadım ??
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Ağustos 2013 ---
    Madem açık sözlüyüz. Açık havanın iyi olacağını söyleyen zihniyete Türkiye de 4 mevsim yaşandığını söylemek isterim..
  16. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80759
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Vakıf Üniversitesi
    Üfleme yapılan yer kaynak yapılan yer değil, kaynağı yapan kişinin nefes aldığı bölge. Yani kaynak yapılan yerin 30-40 cm yukarısındaki bölge. Kaynak yapılan yere üfleme yapmaya kalkarsanız, kaynağın canına okursunuz....

Üfleme; vantilatör aracılığıyla elde edilen hava akımı.
  17. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    bir soru ;3 KİŞİNİN ÇALIŞACAĞI KAYNAK ATELYESİNİN ENİ 8 M İSE BOYU KAÇ .......M OLMALIDIR.
    A) 17,4 B)10 C)21,3 D)35,5
  18. A.Sait Külekçi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    46434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yükseklik 5 m ise
    3 kişi, 3x284=852 metreküp hava lazım
    852/40=21,3 metre
  19. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası: