1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaynaklı imalatta çalışma ortamını ve çalışan sağlığını etkiliyen tehlikeler ve önlemleri

Konusu 'Kaynak ve Sıcak İşlerde Emniyet' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 27 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Bu çalışmada kaynak teknolojisinin sık kullanıldığı çalışmalarda iş güvenliği önlemleri incelenmiştir. Temel olarak kaynak teknolojisi, bina kurulmasından, cihaz onarımlarına, ağır sanayiden gemi sanayine kadar çok geniş bir alanda kullanılmaktadır. Sayısız teknolojik yararlarının yanı sıra, son yıllarda kaynak ile ilişkili olduğundan kuşku duyulan sayısız sağlık sorunları bulunmaktadır. Kaynak işlemi sırasında çalışanlar toksik gazlara, metal dumanına, metal partiküllerine, infrared ve ultraviyole ışınlarına, çok yüksek yoğunlukta görünür ışınlara ve aşırı sıcaklığa maruz kalmaktadır.
  Gerekli iş güvenliği önlemlerinin alınmadığı durumlarda, kaynak işlemi sırasında ortama yayılan duman solunum yollarında, aşırı parlak ışıklar (infrared ve ultraviyole ışınlar) ise göz ve renk görme üzerinde istenmeyen sağlık sorunlarına neden olmaktadır.
  Çoğunlukla metallerin astar boyalı veya galvanizlenmiş olması nedeniyle kadminyum, kurşun ve çeşitli diğer materyaller kaynak dumanına maruziyetle oluşabilecek sağlık sorunları yelpazesini genişletmektedir.
  Çeşitli sağlık zararlarının yanı sıra oksijen veya asetilen üreten cihazın patlaması veya kaynak esnasında bir kazanın patlaması ile oluşan iş kazaları da olayın incelenmesi gereken başka bir boyutunu göstermektedir.
  Bu nedenle, kaynak işlemi sırasında iş kazası ve meslek hastalıklarının oluşmaması için yöneticilerin, çalışan kişilerin gerekli önlemleri almış, yeterli eğitim ve bilgiye sahip olmaları gerekir.
  Bu makale, TMMOB Makine Mühendisleri Odası’nın 1-12 Mayıs 2001 tarihinde Adana’da yaptığı “İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kongresi”nde olarak sunulan bildirinin yeniden gözden geçirilerek yazılmış şeklidir.

  OKTAY TAN (MSc) YTÜ. MYO.
  Öğretim Görevlisi

  Ekli Dosyalar: