1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaza analizi komplek sorular

Konusu 'E-Bülten' forumundadır ve ByYıldıZ tarafından 2 Nisan 2019 başlatılmıştır.

 1. ByYıldıZ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Soru 1
  arabasıyla iş alanına ( şantiyeye) doğru yola çıkan inşşat muhendisi iş alanına girerken şantiyedeki tümsekte direksiyon kontrolünü kaybedip şantiyedeki vince çarpar vinçteki yükle beraber halat kopar ve halata sapan vuran işçiye kopan halat çarpar işçi ve inşaat mühendisi hayatını kaybeder bu iş kazası mıdır? Suçlu kimdir? inşaat mühendisi iş kazasına girer mi?
  Cevaplar mısınız
 2. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  "Şantiyedeki vince çarpar" demişsiniz. Demek ki iş yeri sınırları içerisinde meydana geliyor, dolayısıyla iş kazasıdır. Suçlu %50 işverendir, şantiyenin etrafını insan ve araç girişine kapalı hale getirmesi gerekirdi. İnşaat mühendisi böyle kolaylıkla girebildiğine göre demek ki tedbir almamış. Şantiye etrafı kapalı olsaydı inşaat mühendisi belki de sahaya giremeyecekti ve kaza yaşanmayacaktı. Diğer suçlu %50 iş güvenliği uzmanıdır, işvereni ve inşaat mühendisini yazılı biçimde uyarması, uyardığının ispatı olarak imzalarını alması gerekliydi. Detayları bilmediğim için olasılıklar üzerine konuşuyorum. Ortada farklı detaylar varsa bahsettiğim yorumlar değişkenlik gösterebilir.
 3. ByYıldıZ İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Bilgileriniz için Teşekkürler Enes bey

  ByYıldıZ
 4. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Enes bey, iş güvenliği uzmanını hangi kanun maddesine göre suçlu görüyorsunuz? İş güvenliği uzmanı görmediği veya tecrübesi dolayısıyla farkedemediğinden öneremediği durumlarda hangi kanun maddesine istinaden suçlu olur? Nasıl bir illiyet bağı kurdunuz. Iş Güvenliği uzmanı bunu öngörüp önerseydi bu kaza olmayacakmıydı. Yasa açıktır. Alınması gereken önlemler işveren sorumluluğundadır. İş Güvenliği Uzmanı işverenin günah keçisi değildir. Parayı kazana işverendir, kişi ve kurumlardan hizmet alması işverenin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz ve paylaştırmaz.


  MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 5. Soner Özdemir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98508
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Harika yorum, sadece beğenip geçemedim.
 6. HASAN YAVAS İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  34195
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  iş kazasıdır. Suçlunun kim olduğuna mahkeme karar verir.Bilirkişi raporu esas alınır.Bir kazanın iş kazası sayılabilmesi için kazazedenin sigortalılık vasfı taşıması esas alınır.(kaynak: Yargıtay kararları)İnşaat mühendiside sigortalılık vasfı taşıdığı için iş kazası sayılır.Saygılar.
 7. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Duygusal tepkiler veriyorsunuz, sırf kendi mesleğiniz diye savunmaya geçiyorsunuz. Halbuki ben sadece mevzuatta yer alan hükümlere göre yorum yaptım. Bilirkişi ve savcı gibi hukuki yetkililer, bu isg uzmanı görememiş olabilir, tecrübesiz olabilir, biz buna torpil geçelim demezler. İşvereni uyardın mı, uyarmadın mı? Konu bu kadar net. Uyarmadıysanız kimse sizin gözyaşınıza bakacak değil. İnsan sağlığı söz konusu. İş güvenliği uzmanlarının sorumlulukları ve görevleri ile ilgili kısımları yönetmelikten okumanızda ve nasıl bir sorumluluğun içine girdiğinizi idrak etmenizde fayda var, nacizane tavsiyem. Sonra gelip burada ağlamayın.