1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaza analizi kompleks sorular

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve ByYıldıZ tarafından 2 Nisan 2019 başlatılmıştır.

1. ByYıldıZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Soru 1
    arabasıyla iş alanına ( şantiyeye) doğru yola çıkan inşşat muhendisi iş alanına girerken şantiyedeki tümsekte direksiyon kontrolünü kaybedip şantiyedeki vince çarpar vinçteki yükle beraber halat kopar ve halata sapan vuran işçiye kopan halat çarpar işçi ve inşaat mühendisi hayatını kaybeder bu iş kazası mıdır? Suçlu kimdir? inşaat mühendisi iş kazasına girer mi?
    Cevaplar mısınız
  2. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    "Şantiyedeki vince çarpar" demişsiniz. Demek ki iş yeri sınırları içerisinde meydana geliyor, dolayısıyla iş kazasıdır. Suçlu %50 işverendir, şantiyenin etrafını insan ve araç girişine kapalı hale getirmesi gerekirdi. İnşaat mühendisi böyle kolaylıkla girebildiğine göre demek ki tedbir almamış. Şantiye etrafı kapalı olsaydı inşaat mühendisi belki de sahaya giremeyecekti ve kaza yaşanmayacaktı. Diğer suçlu %50 iş güvenliği uzmanıdır, işvereni ve inşaat mühendisini yazılı biçimde uyarması, uyardığının ispatı olarak imzalarını alması gerekliydi. Detayları bilmediğim için olasılıklar üzerine konuşuyorum. Ortada farklı detaylar varsa bahsettiğim yorumlar değişkenlik gösterebilir.
  3. ByYıldıZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Bilgileriniz için Teşekkürler Enes bey

ByYıldıZ
  4. Ersin Aktaş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Enes bey, iş güvenliği uzmanını hangi kanun maddesine göre suçlu görüyorsunuz? İş güvenliği uzmanı görmediği veya tecrübesi dolayısıyla farkedemediğinden öneremediği durumlarda hangi kanun maddesine istinaden suçlu olur? Nasıl bir illiyet bağı kurdunuz. Iş Güvenliği uzmanı bunu öngörüp önerseydi bu kaza olmayacakmıydı. Yasa açıktır. Alınması gereken önlemler işveren sorumluluğundadır. İş Güvenliği Uzmanı işverenin günah keçisi değildir. Parayı kazana işverendir, kişi ve kurumlardan hizmet alması işverenin sorumluluklarını ortadan kaldırmaz ve paylaştırmaz.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
  5. Soner Özdemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98508
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Harika yorum, sadece beğenip geçemedim.
  6. HASAN YAVAS İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34195
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    iş kazasıdır. Suçlunun kim olduğuna mahkeme karar verir.Bilirkişi raporu esas alınır.Bir kazanın iş kazası sayılabilmesi için kazazedenin sigortalılık vasfı taşıması esas alınır.(kaynak: Yargıtay kararları)İnşaat mühendiside sigortalılık vasfı taşıdığı için iş kazası sayılır.Saygılar.
  7. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Duygusal tepkiler veriyorsunuz, sırf kendi mesleğiniz diye savunmaya geçiyorsunuz. Halbuki ben sadece mevzuatta yer alan hükümlere göre yorum yaptım. Bilirkişi ve savcı gibi hukuki yetkililer, bu isg uzmanı görememiş olabilir, tecrübesiz olabilir, biz buna torpil geçelim demezler. İşvereni uyardın mı, uyarmadın mı? Konu bu kadar net. Uyarmadıysanız kimse sizin gözyaşınıza bakacak değil. İnsan sağlığı söz konusu. İş güvenliği uzmanlarının sorumlulukları ve görevleri ile ilgili kısımları yönetmelikten okumanızda ve nasıl bir sorumluluğun içine girdiğinizi idrak etmenizde fayda var, nacizane tavsiyem. Sonra gelip burada ağlamayın.
  8. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    "Diğer suçlu iş güvenliği uzmanıdır" demeniz peşin hükümlülüğe girmektedir. En azından "Eğer" ifadesini kullanmış olsaydınız bu kadar tepki çekmezdiniz. İGÜ'nün tespit yapıp yapmadığı belli olmayan bir duruma direkt İGÜ suçludur mantığı ile giderseniz, deftere yazmış olsada İGÜ'yü suçlamaya başlarlar. Bari İGÜ olarak siz kendinizi günah keçisi olarak görmeyin diyoruz.
  9. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kesin konuşmamışım ki zaten, "Detayları bilmediğim için olasılıklar üzerine konuşuyorum. Ortada farklı detaylar varsa bahsettiğim yorumlar değişkenlik gösterebilir." diye yazmışım. Yazdığımı okumadan yorum yapıyorsunuz. Tepki çekip çekmemek de umrumda değil, kimseye yaranmaya çalışmıyorum. Konuyu açan kişiye yardımcı olmak istedim sadece. İş kazası yaşayın da kendiniz görün madem, bilirkişisi savcısı kimi suçluyormuş, kendiniz görün. İş güvenliği uzmanını günah keçisi yapan ben değilim, bizzat devletin kendisi. İşvereni bana ihbar etmezsen sertifikana ihtar puanı veririm diyen de devlet. Amma ağlaksınız hepiniz. Kanun yönetmelik okumadan, sorumluluklarını bilmeden bodoslama uzman olursanız böyle olur işte, cahilsiniz. Ayrıca o İGÜ değil İGU. Daha sahip olduğunuz mesleğin ismini yazamıyorsunuz, ben daha ne diyeyim? İnsanların can güvenliği de cahillere emanet kalmış. Yazık.
  10. Soner Özdemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98508
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    "İş kazası yaşayın da kendiniz görün",
    "Amma ağlaksınız" ,
    "Kanun yönetmelik okumadan",
    "sorumluluklarını bilmeden bodoslama uzman olursanız böyle olur",
    "cahilsiniz",
    "İnsanların can güvenliği de cahillere emanet kalmış. Yazık."
    Yorumum değil,tespit: Kötü niyetli ve hadsizsiniz
  11. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş kazasıdır. İnşaat tecrübem yok baştan belirteyim. Öğrenmek adına soruyorum. Anlamadığım. Şantiye alanına şantiyeye yada şantiye mühendisine ait araç giremez diye bir kural mı var? Bu kazaya şantiye alanına yük boşaltmak amacıyla giren başka bir araçta sebep olabilir miydi? Araç girmesinden ziyade trafik kurallarının ve özellikle hız limitinin belirtilmesi fayda sağlar mıydı diye düşünmeden edemiyor insan. Nasıl bir hız ile geldi ki tümsekte direksiyon hakimiyetini kaybetti bu ve bunun gibi sorgulamalar işin seyrini değiştirebilir. İş güvenliği uzmanının bu kazadan sorumlu tutulması kaza yapanın, kazaya uğrayanın veya yakınlarının, iş verenin ve kamunun vicdanını rahatlatacak mı? Benzer oluşabilecek vakaları önleyici yada sınırlayıcı bir tedbir getirilmesine neden olacak mı? Kazanın kök nedeni iş güvenliği uzmanının uyarmaması yada yazmaması mıdır doğru sonuç için buna odaklanmalıyız.
  12. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    İbrahim Bey, sorunuzun cevabı için aşağıdaki kısmı okuyabilirsiniz:

YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ
    MADDE 5 – (1) İşveren, yapı işlerinde, Kanunun 4 üncü maddesinde belirtilen yükümlülüklerinin yanında özellikle aşağıdaki hususları sağlar;
    b) Yapı alanındaki çalışma yerlerinin seçiminde; buralara ulaşımın nasıl sağlanacağının ve ekipman, hareket ve geçişler için alan veya yolların belirlenmesini,

Yani demek ki şantiye mühendisi bile olsa, sadece işverenin belirlediği alanlarda hareket ve geçişler sağlanıyor. Bunu işverene yazılı olarak bildirmek de iş güvenliği uzmanının görevi olduğu için, bildirmediği takdirde iş güvenliği uzmanı da kusurlu olur.

Yine aynı yönetmeliğin Ek-4 'ünde yer alan 42 'den 46 'ya kadar olan kısımda hareket ve geçişlerle alakalı detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.
  13. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Umurunuzda olmasaydı bu kadar uzun yazmazdınız :) İGÜ güzel olmuş sonuçta anadilim Türkçe, ünlü uyumu yapmadan duramamışım ama anlamış olmanıza sevindim. Güzel günler dilerim, Allah mahkemelere düşürmesin kimseyi, malum adaletimiz çok iyi. :)