1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kaza mı ramak kala mı?

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve uzmanist tarafından 23 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba arkadaşlar,

Çalışmış olduğum firmamda yük kamyonunun geri manevrası esnasında dikkatsizlik sonucu firmanın cam kapısına çarpıyor ve camda kırıla olmuyor ancak buzlanma oldu. Şimdi bu olayın kaza diye mi kaydı tutulmalı yoksa ramak kala kaydı mı tutulmalı. İnsanlara zarar gelmediği için olayın ramak kala olduğunu düşünüyorum. Sizlerin fikrini öğrenebilir miyim?
  2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ucuz Atlatma (Ramak Kala): Yaralanmaya, hastalığa veya hasara yol açmayan olaylara denir.
    Dolayısı ile Ramak Kala
  3. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende öyle düşünüyorum ancak aklımı kurcalayan şu; Sonuçta burada bir maddi hasar meydana geldi. Camın değiştirilmesi gerekti falan. Yani kaza tanımına da girmiyor değil.
  4. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    ohsas 18001 e göre maddi hasarlı kazadır. mevzuata göre ramakkala olarak değerlendirilir.
    eger firmanın yönetim sistemi gereği uyguladığı prosedürler yok ise bu olayı ramak kala olarak raporlayabilirsiniz.
  5. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş kazası tanımına girmiyor ama.
    İş kazasında ruhsal ve bedenen yaralanma durumu söz konusudur. Dolayısı ile maddi hasar olması bunun kaza olmasına sebep olmaz.
    Yolda giderken önünüze saksı düşmesi örneğinde ki gibi bu Ramak Kala dır.
  6. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşyerinde büyük çaplı bir yangın çıksa ve bundan kimse zarar görmezse sadece maddi hasar oluşmuşsa buda bir ramak kala mıdır?
  7. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    dediğim gibi neye göre sorusunu önce sormak lazım. iş kazası bildirimi yapacaksan kaza değildir ancak ohsas yönetim sistemi gereği bu olaylar kazadır.
    bunun ramakkala mı kaza mı olduğu firmanızın kaza olay prosedüründe tanımlıdır. zaten yok ise böyle bir prosedür tutanak halinde olayı belgeyelyip kayıtları saklayabilir ramak kala olarak değerlendirip risk analizlerini gözden geçirebilirsiniz. ramakkala kayıtlarının tutulması ve risk analizerinin revize edilmesi müfettişlerinde sorduğu konulardandır.

iki türlüde amaç risk değerlendirmelerinin gözden geçirilmesidir öngörülemeyen tehlikeler oluşmuştur yada önlemler alınmıyordur.
  8. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    maddi hasar olması nedeniyle kaza şeklinde tanımlanmalı fakat doğal olarak iş kazası değil. tekrar yaşanmaması ve iş kazasına yol açmaması için gerekli önlemler alınmalı.
  9. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    .....
    Tanımlar MADDE 3
    g) İş kazası: İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olayı
    ,
    ...

İş kazası ve meslek hastalıklarının kayıt ve bildirimi
    MADDE 14
    (1) İşveren;
    a) Bütün iş kazalarının ve meslek hastalıklarının kaydını tutar, gerekli incelemeleri yaparak bunlar ile ilgili raporları düzenler.
    b) İşyerinde meydana gelen ancak yaralanma veya ölüme neden olmadığı halde işyeri ya da iş ekipmanının zarara uğramasına yol açanveya çalışan, işyeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olan olayları inceleyerek bunlar ile ilgili raporları düzenler.

Yasa Gereği bu olay iş kazası değildir. Sadece Kazadır (işyeri ya da iş ekipmanının zarara uğramasına yol açan Maddi hasarlı olay da diyebiliriz.)

Kayıt ve bildirim gereği sadece kaydı tutulması gereken bildirime gerek olmayan bir durumdur.
    Fakat bu kayıt ramak kala kaydı değil risk değerlendirmesi güncellenmesidir. Konu ile ilgili yeni madde/maddeler konularak risk değerlendirmesi revize edilmelidir. (şoföre yönelik veya olay yerine yönelik olabilir.)

Eğer şöför durumu size şu şekilde aksettirseydi örneğin;
    -dikiz aynamda göremedim son anda farkettim durdum nerdeyse çarpıyordum,
    -manevra alanım çok dardı nerdeyse çarpıyordum
    -aracın frenlerinde sıkıntı var nerdeyse çarpıyordum... vb durumlar ramak kaladır. ama sizin şöför çarpmış ve hasar oluşmuş.
    Çarptığı Şey canlı olmadığı için iş kazası değil kazadır. Nerdeyse çarpıyordu durumu olsaydı ramak kala olacaktı, Çarptığı şey çalışan olsaydı iş kazası olacaktı, Nerdeyse çalışana çarpıyor olsaydı yine ramak kala olacaktı.

Bu olayda bu kadar yazı çiziden bence bir tek şeyi çıkarın iş güvenliği uzmanı olarak.
    YA ÇALIŞANA ÇARPSAYDI! Ve Allah korusun bunun olmaması ile ilgili yapabileceğiniz yada yaptırabileceğiniz ne varsa yapın ve risk değerlendirmesine özellikle bu açıdan revize maddeler koyun bence.

Kazasız Çalışmalar Dilerim..

10. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bu olay, fiiliyata geçmiş, bir zarar söz konusu olduğundan kaza olarak adlandırılır.
    Eğer ki kamyonun geri gelme manevrası esnasında gerekli uyarılar yapılıp olay engellenseydi ramak kala olacaktı.

Şu anki durum da ( camın buzlu halde olması ) ayrı bir ramak kala raporu oluşması için güzel bir örnektir.

Geçmiş olsun.
  11. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    şimdi..iş kazalarını tanımlayan yasalar 5510 sosyal güv. kan. ve 6331 sayılı iş sağ ve güv. dir.
    başka hiçbir yerde iş kazaları ile ilgili tabir bulunmaz..

5510 a göre iş kazası tanımında ; maddi hasarlı olayları da ele alıyor. fakat;
    6331 sayılı kanunda izlememiz gereken kanunda ise;

g) İş kazası: İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olay..dır..

o halde maddi hasarlı olaylar mevzuattaki tanıma dahil olmadığından bu olay iş kazası değildir.
    ayrıca; olayın iş kazası olarak raporlanabilmesi için, çalışan kişinin iş kaydının bulunması gerekir,aksi taktirde ...
    bu konu anlaşıldı..

ramak kala olayın iki farklı mevzuatta tanımı vardı fakat hatırlayamadım..Ilo ve 6331 olmalı
  12. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkürler arkadaşlar değerli yorumlarınız için. Kısaca özetlersek olay sadece kaydı tutulması gereken herhangi bir bildirime gerek olmayan bir kaza olarak değerlendirilip risk analizinde bu hususun belirtilmesi gerekmektedir.
  13. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    kayıt tutacan..aman..gerçekleşmeyen raporlar tutulur( maddi hasarlı, kaza olmayan) bu ramak kala raporudur. kaza raporu ayrı tutulur ve bunların ayrı ayrı formatları da vardır.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Ocak 2015 ---
    pardon eksik okumuşum
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Ocak 2015 ---
    bildirim de içerinin işi. siz yapmıyorsunuz
  14. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Elinizde örnek format varsa paylaşabilir misiniz rica etsem?
  15. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    firmanın amblemi var şablonu paylaşamıyorum. içerik olarak kelime dilleri yakındır..şu saat te xx plakalı araç şu alandan geçerken sağa yahut sola doğru yan yatmış.... .... maddi hasar meydana gelmiştir( ramak kala rapor formu)..yahut..xx plaka şu konumdan dönerken diğer dönüş yapacak olan yx plakalı araç geri manevrada çarpmıştır....maddi hasar + hafif yaralanma oluşmuştur( kaza olay raporlama/araştırma)..vakit yarattığım zamanlar siteye katkıda bulunacağım ama çok yoğun hergün 80-100 iş başvurusu yapılıyor.
  16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Unutmamanız gerekli olan bir durum da forumun belirli bölümlerindeki kaza-olay analiz raporu konularında da detaylı şekilde anlatılmıştı, bu raporlamaları varsa fotoğraflarla, krokilerle, planlarla çizerek, numaralandırarak anlatmanız sizin yararınıza olacaktır. İlerleyen zamanlarda gerek bilir kişi atanması durumunda ve gerekse hakimin kkarar vermesi sürecinde sizin avantajınıza çevrilmesinde kolaylık sağlayacaktır.
  17. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    1885 adet çalışır kırkayak 303 adet çalışır tır alan 70 bin dönüm üzerine 682 aktif çalışan 24 saat iki vardiya. her gün 3-4-7 maddi hasar..kroki fotoğraf plan çizelge..hata yapma lüxsümüz asla yok
  18. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Bizim de Lüksümüz Yok!..