1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kazan dairesinde alt havalandırma yetersizse ne olur?

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve serpil özel tarafından 8 Aralık 2014 başlatılmıştır.

 1. serpil özel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  00000
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  kazan dairesinde alt havalandırma yetersizse ne olur? negatif basınç oluşmasının riskleri ne olabilir?
 2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kazan dairelerinde genelde alt ve üst olmak üzere iki adet havalandırma bulunur. alt havalandırma yakıcının verimli çalışması için gerekli olan oksijenin girişi, üst havalandırma ise yanma sonucu oluşan ve kaçak sonucu ortama yayılan karbondioksitin çıkışını sağlamak üzere bulunur ( Doğal gazlı kazanlarda kaçak doğal gazın çıkışı için de zorunludur). Eğer alt havalandırma yetersiz veya hiç olmazsa cihazda tam anlamıyla yanma gerçekleşmez ve zehirleyici bir gaz olan karbonmonoksit açığa çıkar. Ortamda oluşan karbonmonoksit bilinçsizce kazan dairesine giren kişiler için öldürücü olabilir.
 3. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  ayrıca havalandırma yetersizse bir bağlantıdan -borudan gaz sızıntısı durumunda LEL değerine ulaşan kaçak yanıcı gaz(doğalgaz) ,yeterli enerjiye sahip bir tutuşturucu kaynak(sıcak yüzey ,kıvılcım gibi) ile buluştuğunda patlama meydana gelebilir.Bunun için gaz dedektörleri bir gaz kaçağında LEL değerinin en fazla %20 sine geldiğinde uyarı verir ve buna bağlı sistem(bağlandı ise) gaz akışını keser
 4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Doğal gaz havadan hafif olduğundan alt havalandırma çok fazla önem arz etmiyor. LEL değerinin altında kalmak için üst havalandırma olması yeterli.
 5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  evet doğalgaz için dediğiniz gibi ,lpg olsa idi alt bölümden havalandırma önemli olurdu(lpg de dedektörde alt kısımda olacak)
 6. serpil özel İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  00000
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  .. Eğer alt havalandırma yetersiz veya hiç olmazsa cihazda tam anlamıyla yanma gerçekleşmez ve zehirleyici bir gaz olan karbonmonoksit açığa çıkar. Ortamda oluşan karbonmonoksit bilinçsizce kazan dairesine giren kişiler için öldürücü olabilir.
  karbonmonoksit nerden açığa çıkacak? bacadan sızma ihtimali yok, kazandan sızma ihtimali yok.. ya da var mı? varsa hep var zaten ???? tamam yetersiz havadan tam yanma gerçekleşmez ama..
  patlama riski yok gibi gözüküyor o zmn.
  negatif basıncın riski bu kadar altı çizilmesine rağmen ciddi bir riski yok o zmn.
  incelediğim kazan dairesinde alt havalandırma yok, yapılsa da üst çok fazla olduğu için negatif basınç oluşacak. bu durumun sonucunu irdelemeye çalışıyorum yani.