1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kazan dairesinde bulunan ağır koku hakkında

Konusu 'Kapalı Alanlarda Çalışma ve Emniyet' forumundadır ve tugbaisg tarafından 3 Ağustos 2015 başlatılmıştır.

1. tugbaisg İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    25864
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar iyi akşamlar sorum şudur:
    bakmakta olduğum bir tekstil boyahanesi kömürle çalışan kazan dairesinin girişimde çok ağır bir koku yayılmaktadır ve rahatsız edici şekildedir. kazan dairesi içerisinde kapısı ayrı olan kontrol dairesi ve işçilerin kaldığı bir yataklık bulunmakta.Bu konuda yaptırmam gereken analiz ya da test nedir, ve bu testleri nereye yaptırmaları gerekiyor?yardımınızı bekliyorum.
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Herseyden önce kullanilan kimyasal varmi yakin cevrede ona bakin. Varsa Msds bilgilerinden kokunun büyük ölçüde kaynagini bulabilirsiniz.
  3. tugbaisg İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    25864
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kullanılan kimyasal yok. bu kokunun kömürün yanmasıyla ortaya çıkan bir koku olduğu fikrindeyim, fakat ne kokusu olduğuna dair bir fikir edinemedim kendimce metan ya da carbonmonoksit olması hakkında danışma gereği duydum. teşekkür ederim.
  4. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    kömürün yanması esnasında çıkan bir gaz ise ve ortamda koku oluşumuna neden olacak bir kimyasal vb yok ise, karbon monoksit kokusudur, yani kömür tam yanamamakta zehirlenme riski bile söz konusu olabilir, kömürün tam yanmaması kül ile karışık atılması da maddi olarak kayıptasınız demektir. yine de buradan yorum yapmakla olmaz, yerinde incelemek gerekli
    ayrıca
    kazan dairesi içinde mi personel yatakhanesi. ayrı bir yerde olması gerekir ki zaten karbon monoksit gazı kokusu varsa ciddi bir risk teşkil etmektedir.
  5. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Karbon monoksit gazı kokusuzdur. Yanmakta olan kazana kömür ilave ederseniz bu is kokusuna neden olur. Ayrıca kazan bacasının yıllık temizliğinden de emin olmak lazım.
  6. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ayrıca kazanın olduğu alanda herhangi bir depolama yapılıyorsa bu kısımlarda kemirgen leşleri olabilir. bu da ciddi bir koku yaratabilir.
  7. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    doğru dediniz, CO

tam tarif edemedim.
    yanamayan kömürün oluşturduğu dumanın kokusu, çiğ gaz kokusu mu ne denir bilemedim, ama böyle bir koku oluşumu mevcut.
  8. tugbaisg İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    25864
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erdem bey ve Samet bey öncelikle teşekkür ederim paylaşıma cevaplarınız için. Doğal gaz kokusuna benzer bir rahatsızlık verici koku. ayrıca iş yeri hekimiz de uyardı kokuyu fark ettiniz mi diye. ben gaz ölçümü önerdim.İlerleyen zamanda neler olacagını bekleyip göreceğiz tabi ki.