1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kazi işleri ve inşaat makinalari ile yapilan işlerde iş sağliği ve güvenliği talimati

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 7 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  KAZI İŞLERİ VE İNŞAAT MAKİNALARI İLE YAPILAN İŞLERDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TALİMATI
  1-Ekskavatör,Dozer,Beko kepçe,Şavul kepçe,Greyder,..v.s. iş makinelerinin çalışma alanı içerisine(En az 20 mt.) girilmeyecektir.
  2-İş makineleri operatörlük belgesi (G sınıfı iş Makinesi ehliyeti) olan personel tarafından kullanılacaktır.
  3-Kamyon ve hareketli araç, sürücü ve operatörleri, hızlarını yol durumuna göre ayarlamalı ve emniyetli bir şekilde araç kullanacaktır.(Şantiye ve çalışma sahasında 20km/h ve güzergâh boyunca 70km/h' dir.
  4-Fişçi ve işaretçiler, Makine ve kamyonlara işaret verirken emniyetli mesafeden verecektir.
  5-Kanal kazılarında kazı izni alınması, yağışlı havalarda çalışılmaması, kazıdan çıkan malzemenin kanal yakınına depolanmaması ve kanal yan duvarları desteklenecektir.
  6-Malzeme dökümündeki fişçi ve işaretçilerin verecekleri işaretlere mutlaka uyulacaktır.
  7-Patlatmalarda belgesi olmayan personel (Ateşçi Belgesi) patlatma sahasına girmeyecektir. Patlatma; Atış alanı boşaltıldıktan ve çevre emniyeti alındıktan sonra yapılacaktır.
  8-Kazı makinelerinin çalışma anında, aşırı titreşim ve gürültü yapmaları önlenecektir.
  9-Arızalı iş Makinelerinin kullanılmaması, iş makineleri ile insan taşınmaması ve emniyetsiz yerlerde park yapılması yasaktır.
  10-İş Makinelerin geri viteslerinde ikaz sirenleri çalışır durumda olacaktır.11-İş Makinelerinin periyodik bakımları düzenli olarak yetkili firmalar tarafından yapılmalıdır.
  12-İş Makinelerinin nakli sırasında, öncü araç bulunacaktır. Nakliye sırasında makine üstünde personel bulunmayacaktır.13-Makine yağcıları olarak çalışan personellerin, makine durmadan bakım yapmayacaktır.

  Kaynak : yildizteknikisguvenligi.com