1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan sigortalıların geçirdiği iş kazaları hakkında

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Çağlar Orhan tarafından 29 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  3413
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar,

  Devlet arazisi üzerine dikilmiş söğüt ağaçları vardır... fakat bunu köylü dedem zamanında dikmiş ve bu ağaçları çocukları miras bizim diye sahiplenmişler ve budanması için bir kişi ile para karşılığında anlaşmışlar bu kişide başka bir kişi ile anlaşmış sonuç olarak çalışan kişi (budama işi yapan) ağacı budarken kesilen dal yüksek gerilim hattına temas ediyor ve vefat ediyor.Ortada sözleşme yok sgk prim ödemesi yok vb... bu iş kazasımıdır taraflar bir birinden şikayetçi değil... sizce bu bir işkazası olarak görülebilir mi? çalışan kişi anlaşılan kendi adına iş yapıyor sizde durum ne olarak geçmelidir. suç kimindir.?
 2. vey İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  iş kazasıdır ama kayıtlı bir evrak olmadığından resmi geçerliliği yoktur.
 3. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  3413
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Sonuc da kamu davası açılmış
 4. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU
  Kanun Numarası : 5510
  Kabul Tarihi : 31/5/2006
  Yayımlandığı R.Gazete: Tarih: 16/6/2006 Sayı : 26200

  ÜÇÜNCÜ BÖLÜM (1)
  Hizmet Akdiyle veya Kendi Adına ve Hesabına Bağımsız Çalışan Sigortalıların Tabi Olduğu Kısa Vadeli Sigorta Hükümleri
  İş kazasının tanımı, bildirilmesi ve soruşturulması

  MADDE 13- İş kazası;

  a) Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,

  b) (Değişik: 17/4/2008-5754/8 md.) İşveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeniyle sigortalı kendi adına ve hesabına bağımsız çalışıyorsa yürütmekte olduğu iş nedeniyle,

  c) Bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak işyeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,

  d) (Değişik: 17/4/2008-5754/8 md.) Bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamındaki emziren kadın sigortalının, iş mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,

  e) Sigortalıların, işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere gidiş gelişi sırasında,

  meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen engelli hâle getiren olaydır. (2)
  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Genelde, bir hizmet akdiyle çalışan ve sigortaları işveren tarafından yaptırılmayan kişilerin geçirdikleri kazaların iş kazası olup olmadığı sorgulanır. Böyle durumlarda çalışan veya yakınlarının hastane polisine durumu iş kazası olarak bildirmesi, ilgilenen doktora raporu iş kazası olarak tutturması bağlı bulunulan savcılığı ve kolluk kuvvetlerini harekete geçirerek gerekli incelemenin yapılmasını sağlar. Çalışanın, iş kazası tespit davası açıp şahitlerin de yardımıyla o işveren adına çalıştığını kanıtlaması halinde sigortası yaptırılmamış olsa başına gelen kaza iş kazası sayılacaktır. Çalışan, sosyal güvenlik kurumunun verdiği tüm haklardan faydalanabilecek, işverene karşı maddi ve manevi tazminat davası açabilecektir.

  5510 sayılı Kanunun yukarıda alıntılanan ilgili maddesinde başlıkta görüleceği üzere iş kazası hükümlerine Hizmet Akdiyle veya Kendi Adına ve Hesabına Bağımsız Çalışan Sigortalılar tabidir. Verilen örnekteki bilgilere göre hayatını kaybeden kişi kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan, sigortası olması gerektiği halde sigortasını yaptırmamış bir kişidir.

  Örnekteki durumun geçmişte yaşanılmış bir dava süreci bilinmediğinden, ancak eldeki diğer bilgilerle kıyaslama yapılabilir. Bu durumda, budama yaparken vefat eden kişinin yakınları yukarıda anlattığım şekilde kolluk kuvvetlerine olayın iş kazası olarak tutanak tutulmasını sağlamamış, hastane doktorlarına raporu iş kazası olarak yazdırmamış ise süreç iş kazası olarak işlemeyecektir. Bunlar yapılsaydı, hayatını kaybeden çalışanın yakınlarının iş mahkemesinde açacakları iş kazası tespit davasında bu kişi Kendi Adına ve Hesabına Bağımsız Çalışan Sigortalı kabul edilerek kaza, iş kazası kabul edilir miydi bunu bilemeyiz. Fakat kolluk kuvvetleri ve hastane raporları vasıtasıyla ilgili cumhuriyet savcılığı iş kazası iddiası ile yönlendirilmemişse bu iş kazası olarak değerlendirilmeyecektir. Bir kişi hayatını kaybettiği için, normal olarak ölen kişinin neden öldüğünü, bir suçlu olup olmadığı kamu davasında sorgulayacaktır.
 5. Çağlar Orhan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  3413
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Kamu davasında iş kazası olarak geçmiş ve benim aklıma takilanda kendi adına çalıştığı için ve de sigortasız olduğundan iş veren suclumu değil mi ?
 6. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Savcı iddianamesinde olayın neden iş kazası olarak değerlendirildiğini de açıklamıştır. Davada iş kazası olarak geçmiş ise örneğin hayatını kaybeden kişi ile budama işini ona veren kişi arasında işçi-işveren ilişkisi olduğunu gösteren bir kişinin ifadesi olabilir. Önceki mesajımda ifade ettiğim üzere kolluk kuvvetleri tutanağı ve/veya doktor raporunda olayın iş kazası olarak bildirilmiş olduğunu düşünürüm.

  "İşveren, işveren vekili, geçici iş ilişkisi kurulan işveren ve alt işveren
  MADDE 12- 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentlerine göre sigortalı sayılan kişileri çalıştıran gerçek veya tüzel kişiler ile tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşlar işverendir."

  İş kazası olup olmadığını değerlendirmek ayrı, kimin suçlu olduğuna karar vermek bambaşka bir mevzudur. Konu iş sağlığı ve güvenliğinden uzaklaşıp yasaların diğer alanlarına gittikçe, uzmanlığı bu alanlarda olan kişilerden yardım almak daha doğru olacaktır. Delilleri, ifadeleri ve durumu savcının, hakimin gözüyle değerlendirmemizin imkanı yoktur.