1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kendi nam ve hesabımıza çalışıyoruz biz firmamızda risk analizini nasıl yaparız?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve E.ablak tarafından 18 Haziran 2014 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. E.ablak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar talaşlı imalat atelyemizi büyütüyoruz ve sanayide 250 m2 dükkana çıkıyoruz. Tamamen herşey iş güvenliğine uygun olsun istiyorum ve bu konudaki önerilerinizi almak istiyorum.
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Hayırlı olsun.
    Dükkanı bi göreydik şöyle yap, böyle et derdik ama şu anda yapabileceğimiz tek öneri 6331 ve diğer yönetmeliklerin tamamını oku, ona göre işe başla. :D
  3. alibzdgn İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    öncelikli olarak havalandırmasının tam sağlanması gerekir. Yetersiz havalandırma olmasın
    açıkta kablo geçmeyecek, kanallar içerisine alabilirsiniz
    Acil çıkış kapısı yaptırın.
    Bütün elektrik tesisatı için uygundur raporu alın
    Makineler için topraklama hattı oluşturun.
    makinalar insanın rahatça geçebileceği aralıklarda yerleştirilmeli
    FOTOĞRAF OLMADAN ANCAK BU KADAR :)
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Önemli olan makinelerin yer seçimi,verimlilik ve proses aşamasıdır.Bu aşamada prosese bağlı iş ekipmanların yer seçimlerinden başlar güvenlik.Bu seçime bağlı olarak İTA analizi ile tehlikeleri belirle önlemler geliştir bu aşamada önün açılmaya başlar.

birde;

• 250m2 lik alanda acil çıkış yönleri,kapıları ve kapıların fiziksel özelliklerini tayin et,
    • Yangın güvenlği açısından toplu ve taşınabilir yangın söndürme sistemlerini ve yangın alarm düzeneğini belirle ve uygula,
    • Yeni imalathanenizde kullanacağınız iş ekipmanları son teknoloji ve güvenlik olarak ileri düzeyde olanlarında seçin ve bu makinelere ait güvenli kullanma talimatları hazırlayın,
    • İmalathane kurulmadan önce iş ekipmanı yer seçimi,krokisi ve proses şeması çıkarın ve bölüm bölüm,makine makine risk analizini öncelikle olarak hazırlayın,
    • Aydınlatma kriterlerini iş ekipmanı kullanımı ve alan hesaplarını yaparak iyi seçim yapmaya bakın,
    • Toz sorunu olacaktır öncelikle lokal havalandırma sistemi ve genel emiş sistemi kurun,birde toz konsantrasyonu fazla olan makineleri belirleyin ve lokal havalandırma sistemlerini entegre aşamasında planlayın ve uygulayın,
    • yeni imalat yerinizde iş ekipmanları risklerine göre kişisel koruyucu donanımlarınızın seçimlerini ve araştırmalarını yapın,
    • imalat başlamadan önce çalışanlarınızı bilgilendirin ve oryantasyon eğitimlerini etkin olarak verin,
    • imalathane gerekli ruhsat ve izinlerini kesinlikle eksiksiz olsun,
    • depolama alanlarını ve geçici depolama alanlarını iyi belirleyin,
    • imalathanede çalışanların soyunma,yemek ve dinlenme alanlarını hatta sigara içme alanları belirleyin ve de kesinlikle imalathane içinde olmasın,imalathanede sigara içimi ve açık aleve izin vermeyin,
    • İmalathane içinde yapacağınız tehlike ve risklere göre uyumlu İşaret ve levhalarınızın çeşitlerini belirleyin ve standartlara uygun şekilde levha siparişlerinizi vermeye başlayın,
    • imalathane elektirk sistemi standartlara uygun kablo ve kaçak akımları önlemeye yönelik sistemlerden oluşsun,ana pano,dağıtım panoları standatlara uygun ve makine ekipman enerjisini kaldıracak şekilde olsun,bu noktada elektrikli el iş ekipmanları kabloları kauçuk,yalıtkan,mahfazalı ve otomatik stopları üzerinde olanlarından seçin,makine gövde ve motor topraklamaları kesinlikle olsun,işletme topraklaması vs….
    • çalışanların yapacakları işe uygun iş elbisesi olsun,
    kayde ve kurallar çoğaltılabilir…

kolay gelsin..
  5. E.ablak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İlginiz için çok teşekkür ederim arkadaşlar resimleri yakında yüklerim ayrıca risk analizimi kendim işveren olarak nasıl yaparım onuda öğrenmek istiyorum.
  6. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Risk analizini yapmasına yaparsınız ama nasıl olsa imalathaneyse tehlikeli sınıftır. iş güvenliği uzmanı çalıştıracaksınız. İş güvenliği uzmanıyla beraber çalışarak yapmanız daha iyi olacaktır.
  7. E.ablak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben kendim iş güvenliği uzmanıyım zaten.kendi yerimize nasıl yaparım onu öğrenmek istiyorum
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşımız aslında herşeyi özetlemiş...
    A yada B sınıfı uzman ile biraysel yada OSGB kanalı ile anlaşacaksınız.İşyeri hekimi ilede anlaşacaksınız ama risk analizi ile alakası pek olmıcak ön bilgi;tehlike gurubu olduğunuz için yükümlülüğünüz bulunmakta.anlaşma yapmanız sonrasında isg uzmanı ve hekim,işveren,çalışan temsilcisi,destek elemanı ve diğer çalışanlarında katılımı ile denetim ve gözlemleriniz doğrultusunda risk analizi çalışmalarınıza başlıcaksınız.burada kurulan ekibin içinde sizde olacaksınız.

Peki risk analizini nasıl mı yapacaksınız?işletmenize uygun,anlaşılır,okunabilir ve uygulanabilir,sonuç odaklı uluslar arası bir yöntem seçmek olacaktır,bunu resmi isg uzmanınız ve sizler birlikte belirlersniz zaten…

Ayrıca risk değerlendirme yöntemi ve diğer teknik çalışmalara aşağıdaki Forumdan ulaşabilirsiniz..

Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi
  9. E.ablak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk analizini şu anda kendim C sınıfı olarak yapamıyorum yani öylemi?
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    evet..
  11. E.ablak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk analizinde sınıf ayrımı olmadığını biliyorum ama yanlışmı biliyorum ayrıca 2015'e kadar C sınıfı B sınıfına bakabiliyor diye biliyorum varmı bi bilginiz..
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Hocam,
    İşyeri tehlike sınıfınız Tehlike grubunda olmasından dolayı,firmanız A yda B sınıfı uzman ve hekimle anlaşmak ve çalışmalara başlama yükümlülüğünüz var..sizin tüm isg çalışmalarınızı,eğitimlerinizi,sağlık raporlarınızı,risk değerlendirmelerinizi isgkatipten atanmış olan isg profesyonelleri tarafından yapılacak.Yukarıda yarım saat boyunca düşünüpte yazdıkları mı iyi okuyup algılayamamışsınız galiba..şu anki yazdıklarımında size bir faydası olmıcağını düşünerek aşağıda risk değerkendirme yönetmeliği linkini veriyorum,yönetmeliği indirin ve okuyunuz aradığınız tüm sorulara daha iyi cevap bulacaksınız.ve dikkat edin yönetmelikte şu ifade geçiyor;

Risk değerlendirmesi çalışmalarını firma bünyesinde bulunan iş güvenliği uzmanı ve hekimi,işveren,destek elemanları,çalışan temsilcileri ve diğer çalışanların katılımıyla kurulacak ekip ile birlikte yapılmalıdır dicek..

İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği (İlgili Konu)

Sevgiyle ve muhabbetle kalın,
  13. E.ablak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sen işyerinde kaç kişi bile çalıştığını bilmeden neyden bahsediyosunki kendi nam ve hesabımıza çalışıyoruz biz sigortalı çalışan yok yasa kapsamında değiliz yapcağım sadece bir risk analizi ne ekibi kurmamı bekliyosun. Ben hem işveren hemde isg uzmanı olarak kendi risk analizimi yapabilirmiyim yapamazmıyım bunu öğrenmek için sordum yarım saat düşünüp bişeyler yazmana gerek yok
  14. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sorduğun soru yukarda çakallık yapma ve asabımıda bozma..250 m2 işyerinde tek kişi çalışmıyorsun falso yapma..C sınıfı uzman olman tek kişi bile olsan patron bile olsan..dışardan bu işi bilen objektif bir analizi yapmanıza ihtiyaç vardır..Benimde asabımı bozma..soru sormayı ya bilmiyorsun yada çakallık peşindesin..Şunu da bilmeni isterin İşverenleri sevmem ben..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Haziran 2014 ---
    şu anki sorunada aşağıda cevap verilmiştir ayrıca;

15. E.ablak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    x.jpg Bakta biraz öğren Maden Yüksek Mühendisi A sınıfı İsg Uzmanı hocandan C sınıfı kimlere risk analizi yaparmış ondan sonra siteye yönetici ol !
  16. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bak kimseyle yarışacak bilgide ve tecrübede zaten kendimi görmüyorum hakeza karşılaştıracak kadar da..A sınıfı uzman hocanada buradan saygılar..

paylaştığın resmi gördüm,hocan diyorki tüm tehlike sınıflarına C sınıflarına Risk analizi yaparmış demiş..güzel demiş..sende git heryere kendi yerine de risk analizi yap o zaman..Sen soru sordun kıvırdın başka şekillere girdin sorunun mahiyetini değiştirdin,durdun yine farklı bir soru ve cevapla jpg resim yaptın sıkıntı yok sen bu kafayla devam et..

Ben o hocalara sormam yönetmeliği okur kavrar ve çalışmalarımı öyle yaparım..O hocan doğru diyorsa 10 kişilik İnşaat firmasına git risk analizi yapacam de bakalım sana ne dicekler..

Önce uzman olarak yükümlülüğünü bilmiyorsun,önce yeni kurulacak işletmemde neler yapmam lazım dedin cevap verdik,risk analizini nasıl yapmam lazım dedin cevap verdik,şimdide sen çıkmışsın ben C sınıfı uzman olarak hoca dedi diye tüm tehlikeli sınıflardaki işyerlerine risk analizi yapabilirim diyosun..

Önce sen ve hocan şunu öğrensin risk analizi dahil tüm İSG çalışmalarını firmanın isgkatipten atanmış uzman ve hekimleri yapabilir..ayrıca senin 250 m2 lik bir işyerinde tek kişi olman itibari ile kendi namına çalışman olman itibari ile işveren olarak ta yapabilirsin uzman olmana bile gerek yok..ama sen çakallık peşindesin..bırak mevzuatı risk değerlendirme yapmasınıda bilmiyosun..diyorum ki sana git iyi bir uzmanlar yada osgb ile anlaş yeni kurulacak işyerine adam gibi analiz yapsınlar,prosesine yardımcı olsunlar..Bu işler Sertifika sahibi olmayla bitmiyor..Sen ve hocan A sınıfı sınavlarına girerken biz o analizleri yazıyorduk mühendis olarak..ve bilmediğin anlamadığın işlere kalkışma..Risk değerlendirme yapmak ekip ve organizasyon ve de profesyonellik gerektirir..

Sana ilk konu açtığından beri yazdıklarımı kimse sana yazmaz ve cevap vermez..çünkü yukardaki sana anlattıklarımı işverene anlatarak para kazanıyorum dikkat et senden para talep etmiyorum..

konuştukça batıyosun...
  17. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    site içinden yazma buraya yaz..benim işim senin gibi godiklerin façasını almaktır..Senin gibi godiklere ne site ne dernek ne de oda fayda etmez..Çünkü çakalsın..ama benden daha çakal olamassın..burası senin gibilere dar gelir ,ikincisi üye derdinde değiliz derdimiz arkadaşlara doğruları çarpıtmadan ayna olmak ışık tutmaktır..Gerisi dua'ya bakar fazla bir beklentimiz yok..

Ayrıca her gün 5 kişiyi öldüren ve en son 301 canımızı alan işvereni neden sevecekmişim..
  18. E.ablak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mühendis olmuşsun ama adam olamamışsın derler ya işte o tam olarak sen oluyosun bide kalkmış yönetici olmuşsun daha iki lafıma tahammül edemedin ne uzmanlığından bahsediyosun klavye delikanlılığı yapmaya devam etme bence kimseyide tanıyıp bilmeden ders vermeye kalkışma hadi bak işine.
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eğer ben İşvereni seversem,iş kanununu,İSG kanunu ve diğer yönetmelikleri uygulayamam ve işverene göre hareket etmem,işletme ve insan odaklı çalışırım..işvereni seversem genelde hapse gidiyorum yada işden atılıyorum yada işden ayrılıyorum..hayatın gerçekleri..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Haziran 2014 ---
    Deli istesem sen burda cevap bile veremessin,sen burda hala bana cevap yazmaya ve ukalalık yapmaya devam ediyosun,burda yazıyorsun hala..dua et o özgürlüğün var..
  20. E.ablak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ayrıca ben hem işverenim hem uzmanım hemde adliyede savcılıkta görev yapıyorum ve bu yazmış olduğun Godik lafını sana evine çağrı kağıdı gönderince haddini bilceksin ve yaptığını anlıcaksın.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.