1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kendi nam ve hesabımıza çalışıyoruz biz firmamızda risk analizini nasıl yaparız?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve E.ablak tarafından 18 Haziran 2014 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben hergün herkese bildiklerim kadarıyla her anlamda cevap veriyorum ve çoğunu tanımıyorum tanıma gereksinimide duymuyorum,çünkü iş güvenliği ortak dilimiz..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Haziran 2014 ---
    Kardeşim dilediğini yap..uygula yazma daha..bu nezih ortamda ben senin gibileri cevapsız bırakmam..hala uzatıyorsun..kişisel bir mesele haline getiriyor ve saldıraya geçiyosun bende cevap yazarım..
  2. E.ablak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ortak dilin olan godik lafı Tck 125e göre hakarettir herşey 6331le bitmiyo tckmızda var görüşmek üzere..
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    dikkat et sana risk analizi yapabilirmiyim soruna evet cevabı vermişim..sen çakallık peşindesin..İşveren değilsin..En başta sorduğun soru ile şimdiki geldiğin nokta senin samimiyetsiz biri olduğunu gösterir..
  4. E.ablak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Soruyu iyi oku çakal olan sensin ben değil
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Site yönetiminden ricam beni siteden atın lütfen..Yöneticilikten de atın..Cevap verdik borçlu çıktık..mahkemelikde olduk..Ben bu sitede artık yazmak ve cevap vermekten yoruldum..hapsede atacaklar beni..Sen kimsin beni burda tehdit ediyorsun arkadaşım…Atın beni burdan yaw..nerden soruna geldim cevap yazdım belamısın bulduk seni..
  6. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    "Kendi nam ve hesabımıza çalışıyoruz" dediğinizde işyerinizde birden fazla çalışan olduğu anlaşılır. İşyeri sahibinin babanız olduğunu, babanıza yardımcı olmak için sizin ve kuzeninizin aynı işyerinde çalıştığınızı ancak ücret almadığınızı varsayalım.
    5510 sayılı kanunda aynı işyerinde çalışan çocuklar, ana, baba ve kardeşler için herhangi bir istisna hükmü yer almamaktadır. (Yalnızca ücretsiz çalışan eş için istisna uygulanabilmektedir.)
    Eğer eş veya çocuklar herhangi bir işçinin yerine geçerek, ekonomik bir değer ifade edecek şekilde çalışmakta iseler, mevcut aile bağı onların işçi sayılmasını engellemeyecektir. Ekonomik değer sağlayarak çalışmak; yapılan işin piyasa değeri olması anlamına gelmektedir. Yapılan iş nedeniyle mutlaka bir karşılık alınması gerekliliği yoktur. Bir diğer deyişle, bir şahıs yanında hizmet gördüğü kişiye kazanç sağlarken, kendisi kazanç sağlamayabilir. Nitekim işçi olmak için ücret almak koşul iken, sigortalı olmak için ücret almak koşulu bulunmamaktadır.
    Bu yüzden 6311 sayılı kanun çıkarıldığında işçi kavramı yerine "çalışan" kavramı benimsenmiştir.
    Yukarıda verdiğim örnekte ücret almıyor olmanıza rağmen siz ve kuzeniniz çalışan sayılırsınız. Bu sebeple de işletmeniz yasa kapsamında sayılır. 1.1.2014 tarihi itibariyle hem iş güvenliği uzmanı, hem işyeri hekimi, hem de diğer sağlık personeli çalıştırmak zorundasınız.
    Kapsamda olmamak için işyerinde tüm çalışanların kendi nam ve hesaplarına vergi mükellefi olmaları gerekir. Eğer siz,babanız ve kuzeniniz vergi dairesine işyeri açmak için bildirim yaptıysanız ve vergi mükellefi olduysanız o zaman kendi nam ve hesabımıza çalışıyoruz, kapsam dışındayız diyebilirsiniz.
    Netice: Aile işletmelerinde çalışmakta olan çocuklar, ana, baba ve kardeşler de çalışan sayılmakta olup, bu işletmeler de 6311 sayılı kanun kapsamındadır.
  7. Mustafa bozye İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Sektör isg
    Risk değerlendirmesi için sınıf ayrımı gerekmez, işyeri hekimi de şart değil. Barışın:)

Aileden olan çalışanlar herhangi bir sosyal güvence kapsamında değilse kanun önünde nasıl ispatlayacaksınız da 6331 e dahil edeceksiniz:)
  8. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bence kaçak sigortasız çalışan işçiyi tespit etmekle bir farkı yok.:)
  9. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kendi nam ve hesabına çalışanlar risk analizi YAPMAZ..Uzman arkadaşım..?!?hocanda hocaymış hani??????
  10. E.ablak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nerde yazıyo bu neye dayanarak risk analizi yapmaz diyosun? Kendi nam ve hesabına çalışan berber bile yapmak zorunda sen neyden bahsediyosun kendi işyeri diye risk yokmu orada sadece isg hizmeti almak zorunda değil.
  11. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    6331 İş sağlığı ve Güvenliği Kanununda kapsam dışı bırakılmış istisnai durumlar belirtilmiştir.Bir okursanız görürsünüz ama siz fazla uğraşmayı sevmiyorsunuz sanırım o yüzden ben size ilgili maddeyi göndereyim.

MADDE 1 –
    (1) Bu Kanunun amacı; işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren ve çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektir.

Kapsam ve istisnalar

MADDE 2 –(1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

(2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:

a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.

b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.

c) Ev hizmetleri.

ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.

d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.
  12. E.ablak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hani nerde yazıyo risk analizi yapılmaz diye?? Kanun kapsamı dışında kalmak demek hizmet almak zorunda olmamak demektir yani uzman ve hekim olmak zorunda değil işletmede bu kanunda kesin bir hükümde bulamazsın esnek bi kanun sen yapma o zaman risk analizi git bakalım bi sanayiyede sor kendi hesabına çalışan risk analizi yapan varmı yokmu anlarsın.
  13. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Kanunda kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar dahil değil diyor tabi bu yazıyor diye siz illa risk analizi yapmayacaksınız diye bir durum yok, elbette yapmanız yararınıza olacaktır. Ben mesela 50 kişi üstü yerlerde kurul kurulması gereklidir diyor ama 50 altı firmamda kurul oluşturuyorum. Sizde risk analizini yapın, önlemlerinizi alın. Yarın birgün çalışanınız olduğunda zaten yaptıracaksınız madem iş güvenliği uzmanıymışınız yapın derim :)
  14. E.ablak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynen kardeşim bunların işine gelmiyo heralde iki yazı bulmuşlar kendilerince yorumluyolar kesin bir hüküm hiçbiryerde yok kendi namınada olsa iş varsa riskte vardır.
  15. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Okursun da feyz alırsın diye yazdık..kendi kendine tebliğ tebellüğ mü etceksin risk değerlendirmesini talimatları eğitimleri vb. şeyleri Allahım ya..
  16. E.ablak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Cahil olduğun burdan belli seninle polemiğe girilmez kendi namına çalışan birisi ne eğitim alır nede hekim hizmeti sadece risk analizi yapılır ve ona göre dükkanını düzenler olay bu nasıl B sınıfı olmuşsun hayretler içindeyim.. Ayrıca risk analizini bilen işveren kendiside yapabilir sor soruştur öğren.
  17. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Abi böyleleriyle tartışmaya girmeyin direk siteden atın. Kimse kimseye cevap vermek zorunda değil. Herşey gönüllülük esasına göre ilerler burada. Verilen cevabı beğenmeyen kimseye artislik yapamaz bu forumda...
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.