1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kiş lastiği genelgesi ve sikça sorulan sorular

Konusu 'Trafik Yönetimi ve Kontrolü' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 13 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  KIŞ LASTİĞİ GENELGESİ VE SIKÇA SORULAN SORULAR
  [​IMG]
  SORU: Kış Lastiğinin Yaz lastiğinden farkı nedir?

  Yaz lastiklerinin malzemesi 7 °C’ın altındaki sıcaklıklarda sertleştiği için yola tutunması azalmaktadır.Kış lastiklerinin ise, özel profillerinin yanısıra, üretildikleri Silica esaslı malzeme daha yumuşaktır ve 7 °C’ın altındaki soğuk hava şartlarında kuru asfalt, kar ve buzda tutunmayı artırmaktadır.

  SORU: Bir lastiğin Kış Lastiği olup olmadığı nasıl anlaşılır?

  [​IMG]
  Kış Lastiği ile ilgili RMA (Rubber Manufacturers Association) ve ASTM şartlarını sağlayan lastikler yukardaki sembolü kullanabilirler. "Bu sembolü taşıyan lastikler Kış Lastiğidir" diyebiliriz.

  SORU: M+S Kış Lastiği nedir?

  FREN özelliğinin yanında ÇEKİŞ özelliği de artırılmış Kış Lastiği ’dir. RMA (Rubber Manufacturers Association)’un tanımlamasına ve ASTM ’nin test metoduna göre kış şartlarını temsil eden kaygan bir yolda yapılan çekiş kuvveti testinde "referans lastiğin" çekiş kuvvetinden en az %10 daha fazla çekiş kuvveti sağlayan lastikler Kış Lastiği sembolünün yanında M+S veya M S veya M/S işaretleri taşıyabilmektedirler. Aşağıdaki sembolleri birarada taşıyan lastiklere " M+S Kış Lastiği " diyebiliriz:

  [​IMG] M+S [​IMG]
  SORU: Kar Lastiği var mıdır?

  HAYIR!

  Her ne kadar İngilizce konuşulan ülkelerde, örneğin ABD’de, isim olarak "Snow Tyre" kullanılsa da "Kar Lastiği" diye ayrı bir Lastik sınıfı yoktur. Kış Lastiği yerine "Kar Lastiği" denilmesi doğru değildir. Kış Lastiğine "Kar Lastiği" yakıştırması "sadece kar üzerinde kullanılabilen" veya "kar üzerinde Kar Zinciri kullanılmasını gerektirmeyen" gibi yanlış anlamalara neden olmaktadır.

  Öte yandan bazı, genellikle ucuz, Kış Lastiği markalarının kar üzerindeki sonuçlarının diğer rakip markalardan daha iyi, fakat kuru ve ıslak yolda belirgin şekilde kötü olması, bu zayıflığı olan lastiklerin "Kar Lastiği" olarak satılması bir "Pazarlama Stratejisi" olarak da değerlendirilebilir.

  SORU: Otomobiller ve Hafif Ticari Taşıtlar için önerilen M+S "Dört Mevsim Lastiği" nedir?

  [​IMG]
  "Dört Mevsim Lastiği" olarak da bilinen M+S lastikleri ( M = Mud = Çamur S = Snow = Kar ) Çamur ve Kar üzerinde daha iyi sonuç almak için üretilmiş, ancak bu ek özelliklerinin standardı olmayan lastiklerdir. Bu harfleri taşıyan lastiklerin hangi şartları sağladığı belli değildir. Yolüstü ve Yoldışı şartlarda gitmesi beklenen 4x4 SUV araçların fabrika çıkışı lastikleri genellikle M+S lastikleridir.

  SORU: Otomobiller ve Hafif Ticari Taşıtlar için önerilen M+S "Dört Mevsim Lastiği" Kış Lastiği sayılır mı?

  HAYIR!

  M+S lastikleri ancak Kış Lastiği sembolünü taşıyorsa M+S Kış Lastiği olarak değerlendirilebilir. Kış lastiği sembolünü taşımayan M+S lastiklerinin kar üzerinde fren mesafelerinin yaz lastiklerinden daha kısa , ancak kış lastiklerinden daha uzun olduğu saptanmıştır. "Kış Lastiği" sembolünü taşımayan M+S "Dört Mevsim Lastikleri" nin kışın iyi bir Kış Lastiği , yazın da iyi bir Yaz Lastiği olamayacağı mutlaka bilinmelidir. Öte yandan 27.11.2012 tarihli "Kış Lastiği Genelgesi"nde Otomobil ve Hafif Ticari Taşıtların Kış Lastiği tanımında M+S işaretiyle birlikte Dağ içinde Kar Tanesi [​IMG] şartı vardır.

  SORU: Kamyon, Otobüs, Tanker, Yar-römork ve Römorklar için önerilen "M+S Lastiği" Kış Lastiği sayılır mı ?

  EVET!

  AB ülkelerinde "Kış Lastiği" tanımı henüz yoktur ve herhangi bir test koşulu olmayan M+S logosu kullanılır. Lastik üreticileri ve bağlı oldukları birlikler, kendi test metodlarına göre geliştirip ürettikleri Ağır Taşıt tipi Kış Lastiklerini listeler halinde yayınlarlar. Öte yandan 27.11.2012 tarihli "Kış Lastiği Genelgesi"nde Ağır Ticari Taşıtların Kış Lastiği tanımında sadece M+S işareti şartı vardır.

  [​IMG]
  SORU: Kış lastiğinin sadece çekiş olan tekerleklere takılması yeterli midir?

  HAYIR !

  Kış lastikleri dört tekerleğe de takılmalıdır, çünkü aracın en kısa mesafede durması hareket edebilmesinden daha önemlidir. İyi bir fren performansı ve kararlılık için 4 tekerlekte de Kış Lastiği şarttır.

  [​IMG]
  SORU: Karayolları Trafik Kanununda Kış Lastiği tanımı var mıdır?

  HAYIR !

  2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda "Kış Lastiği" yer almamaktadır.

  SORU: Hangi resmi veya özel araçlar öncelikle Kış Lastiği takmalıdır?

  Kışın sıcaklığın 7 °C’ın altında geçtiği yerlerde Ambulans, İtfaiye, Belediye araçları, Polis ,Jandarma, Okul servisi, Taksi gibi görev araçlarına ve tabii ki Şehiriçi- ve Şehirlerarası Yolcu Otobüslerine kar yağmadan, yollar buz tutmadan , henüz kışın başında iken Kış Lastiği takılmalıdır. 27 Kasım 2012 tarihli genelgeye göre bu araçların 1 Aralık - 1 Nisan arası Kış Lastiği takmaları zorunludur.

  SORU: Kış Lastiği takılı araçların Kar Zinciri bulundurmaları gerekli midir?

  EVET ! ZORUNLUDUR !
  Karayolu Trafik Kanunu ve ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliği gereği
  Karlı ve buzlu yollarda "bir takım Kar Zinciri bulundurulması" zorunludur.
  Bu zorunluluk Yaz veya Kış Lastiği takmış tüm araçlar için geçerlidir.

  SORU: Trafik Denetimi sırasında araçta Kış Lastiği takılı olduğunun daha kolay anlaşılması için ne yapılabilir?

  Kolay teşhis için Kış Lastiği logosu çıkmaz beyaz kalem ile boyanabilir.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  SORU: Kış Lastiği takılı dört tekerden çekişli (4x4) araçların Kar Zinciri bulundurmaları gerekli midir?

  EVET ! ZORUNLUDUR !
  Karayolu Trafik Kanunu ve ilgili Karayolu Trafik Yönetmeliği gereği
  Karlı ve buzlu yollarda "bir takım Kar Zinciri bulundurulması" zorunludur.
  Bu zorunluluk Yaz veya Kış Lastiği takmış , 4x4’ler dahil, tüm araçlar için geçerlidir.

  SORU: Yeni Kış Lastiği takıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

  Yeni Kış Lastiği takıldıktan sonra;
  - Kuru yol üzerinde 200 - 300 km "Yüzey Alıştırması" yapılması,
  - "Yüzey Alıştırması" sırasında yüksek hızlara çıkılmaması, ani fren yapılmaması, dönemeçlere hızlı girilmemesi,
  - "Yüzey Alıştırması" yapılmadan Kar üzerinde kullanılmaması,
  gereklidir.

  "Yüzey Alıştırması" yapılması gereğinin nedeni Kış Lastiği üretim sürecinde lastiğin lamellerinin kalıptan kolay ayrılabilmesi için Silica bazlı bir "Kalıptan ayırma yağı" kullanılması ve bu yağın lastiğin istenen tutunmayı sağlayabilmesi için temizlenmesi gereğidir. Geniş tabanlı Kış Lastikleri için "Yüzey Alıştırması" süreci daha da önemlidir.

  SORU: Lastiğin "Yük Sınıfı" nedir?

  Bir lastiğin taşıyabileceği yükü (kg) gösterir.

  Araç üreticisi çeşitli emniyet faktörlerini de gözönüne alarak ürettiği araca takılacak lastiklerin "Yük Sınıfı" nı belirler. Bir araca sonradan Standart Lastiğin "Yük Sınıfı" nın altında lastik takılamaz.

  SORU: Lastiğin "Hız Sınıfı" nedir ?

  Bir lastiğin kullanılabileceği en yüksek hızı (km/h) gösterir.

  Hız sınıfı ( Speed Index – SI )NPQRSTUHVWYZR
  İzin verilen hız (km/h)
  140150160170180190200210240270300>240
  Araç üreticisi çeşitli emniyet faktörlerini de gözönüne alarak ürettiği aracın üzerindeki lastiklerin " Hız Sınıfı"nı belirler.

  Bir araca sonradan Standart Yaz Lastiğinin "Hız Sınıfı"nın altında ;

  - Yaz Lastiği takılamaz,

  - Kış Lastiği takılabilir , ancak bu durumda, kilometre göstergesine yapıştırılacak bir çıkartma ile Sürücü uyarılmalıdır.

  [​IMG]

  SORU: Kış Lastiği takarken yaz lastiğinden farklı (Ölçü, Hız ve Yük Sınıfı ) bir lastik takılabilir mi?

  Araç üreticisinin önerdiği ve standart yaz lastiğinin özelliklerine sahip Kış Lastiği takılmalıdır. Ancak üretici tarafından tavsiye verilmemişse ;

  - Çapı aynı ancak genişliği daha az olan kış lastikleri kullanılabilir.

  - Yük Sınıfı kesinlikle aynı olmalıdır.

  - Hız sınırı daha düşük bir Kış Lastiği kullanılacaksa , Kış Lastiğinin bu düşük hız sınırından dolayı ,sürücü kilometre göstergesine yapıştırılacak bir çıkartma ile uyarılmalıdır.

  SORU: Yaz lastiğinden düşük Yük Sınıfı olan bir Kış Lastiği takılabilir mi?


  KESİNLİKLE HAYIR !
  Çünkü, fabrika çıkışı araca takılan yaz lastiğinden daha düşük Yük Sınıfı olan bir Kış Lastiği, araç fazla yük taşımasa bile teknik açıdan büyük bir risk taşımaktadır. Bir kaza sonrası Bilirkişi veya Sigorta Ekspertizi incelemesi sırasında bu saptanırsa lastiği takan servis sorumlu tutulur ve sigorta tazminatı ödenmez.


  SORU: Lastikler için 4 X 4 X 4 kuralı nedir?

  4 X 4 X 4: Dört lastiğin dördü de aynı Marka / Model / Aşınma da olmalıdır.
  4 X 4 X 4: Dört lastiğin dördü de 4 yıldan yaşlı olmamalıdır.
  4 X 4 X 4: Dört lastiğin profil derinliği 4 mm den az olmamalıdır.

  SORU: Türkiye’de "Kış Lastiği Zorunluluğu" Mevzuatı ne durumdadır ?

  8 Kasım 2012 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan bir yönetmelik değişikliğine göre Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, otomobiller dışındaki tüm yolcu ve yük taşımada kullanılan araçlara her yılın 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında Kış Lastiği takma zorunluluğu getirdi.

  SORU: "Kış Lastiği Zorunluluğu" kapsamı dışında kalan özel otomobil sahipleri 1 Aralık 2013 itibariyle ne yapmalıdır?

  Özel otomobil sahipleri, takılması henüz zorunlu olmadığı halde, kazaları azaltacak bir Risk Yönetimi unsuru olduğu için Kış Lastiğini tercih etmelidir.
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  "KIŞ LASTİĞİ RİSK YÖNETİMİDİR"

  SORU: Özel Otomobillerde de Kış Lastiği Zorunluluğu için hangi mevzuat veya kanunlarda değişiklik yapılması gereklidir?

  2918 Sayılı Karayolu Trafik Kanunu’nda "1 SAYILI CETVEL / ARAÇLARDA BULUNDURULMASI GEREKEN TEBHİZAT İLE BUNLARIN NİTELİKLERİNİ GÖSTEREN CETVEL üzerinde "Kış Lastiği" tanımı ve kullanma şartları getirilmelidir.

  SORU: Kış Lastiği seçiminde nelere dikkat etmelidir ?

  1) Araç üreticisinin önerdiği ;
  - Kış lastiği markası ve Tipi
  - Ölçü , Yük sınıfı ve Hız Sınıfı takılmalıdır.
  Bu bilgiler Kullanıcı El Kitabı veya araç üzerinde bulunmaktadır.
  Aracın Yetkili Servisleri de bu konuda bilgi verebilir.

  2) Araç üreticisi tarafından Kış lastiği markası ve Tipi önerisi verilmemişse, seçilecek Kış Lastiğinin aracın üzerindeki
  Standart Yaz Lastiği ile aşağıdaki özellikleri aynı olmalıdır ;
  - Ölçü : Genişlik (mm) / Profil (%) X Jant çapı ( inç)
  - Yük sınıfı : Load Index
  - Hız sınıfı : Speed Index

  3) Aşağıdaki durumlarda Standart Yaz Lastiği ile farklı özelliklere onay verilebilir:
  - Çapı aynı ancak genişliği daha az olan Kış Lastiği kullanılabilir.
  - Yük Sınıfı kesinlikle aynı olmalıdır.
  - Hız Sınıfı daha düşük bir Kış Lastiği kullanılacaksa sürücü,
  Kış Lastiğinin bu düşük Hız Sınıfından dolayı , kilometre
  göstergesine yapıştırılacak bir çıkartma ile uyarılmalıdır.

  4) Seçilen Kış Lastiğinin mutlaka;
  - Üzerinde "Kış Lastiği" işaretinin olması,
  - Üretim Yılı ve Ayının kontrol edilmesi ,
  - Garanti şartlarının öğrenilmesi,
  - Aracın tüm tekerleklerine takılması gerekir. ( 4 x 4 x 4 kuralı)

  5) Kış Lastiklerinin çeşitli otomobil dergileri veya kuruluşlar tarafından yapılmış testlerdeki sonuçları , fiyatlarının yanında, aşağıdaki önem sırasına göre gözönüne alınmalıdır:
  - Kuru yolda fren
  - Islak yolda fren
  - Karda Fren
  - Karda Çekiş
  Kış Lastikleri kışın, kardan çok kuru ve ıslak zeminlerde
  kullanılmaktadır . Sadece kar üzerinde iyi sonuç veren , kuru yolda
  kötü sonuçlar veren "Kar Lastiği" iyi bir Kış Lastiği olamaz.

  6) En iyi Kış Lastiği; - Karda Fren ve Çekiş yönünden yeterli ,
  - Kışın kuru ve ıslak zemindeki performansı, yazın Yaz Lastiğinin
  kuru ve ıslak zemindeki performansına en yakın sonuç veren
  lastiktir.

  7) 1 Kasım 2012 itibariyle devreye girmiş olan "Lastik Etiketi"
  - uygulamasına göre 1 Temmuz 2012 tarihinden sonra üretilen lastiklerin üzerinde lastiğin üç temel özelliğini derecelendiren bir etiket olma zorunluluğu vardır: (A:en iyi G:En kötü)
  - Yuvarlanma Direnci (Yakıt Tüketimi) : A,B,C,D,E,F,G
  - Islak yolda tutunma ( Fren mesafesi) : A,B,C,D,E,F,G
  - Gelecekteki mevzuatlara göre Gürültü: )Düşük ))Sağlıyor )))Yüksek

  "Lastik Etiketi" yardımıyla iyi Kış Lastiği seçimi;
  - Yuvarlanma Direnci (Yakıt Tüketimi) : C - E arasında
  - Islak yolda tutunma ( Fren mesafesi) : C
  - Gelecekteki mevzuatlara göre Gürültü: )) Sağlıyor

  [​IMG]
  SORU: 27 Kasım 2012 tarihinde yayınlanan "Kış Lastiği Genelgesi" neleri içeriyor ?

  Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB) tarafından 27 Kasım 2012 tarihinde "Kış Lastiği ve Uygulamalarına İlişkin 2012/KDGM - 07/DENETİM numaralı Genelge" yayınlanmıştır.

  Bu genelgeyle Kış Lastiği tanımı yapılmış ve araç sınıflarına göre uygulamanın nasıl yapılması gerektiği açıklanmıştır.

  SORU: 27 Kasım 2012 tarihli ve 10 Aralık 2012 tarihindeki değişiklikle "Kış Lastiği Genelgesi"ne göre Hafif Ticari Araçlar için Kış Lastiği tanımı nedir?

  [​IMG]
  Dağ içinde Kar Tanesi ve (M+S) işaretleri Minibüs, A belgeli Otomobil ve Kamyonet türü Hafif Ticari Araçların lastiklerinin yanaklarında aranır.

  SORU: 27 Kasım 2012 tarihli ve 10 Aralık 2012 tarihindeki değişiklikle "Kış Lastiği Genelgesi"ne göre Ağır Ticari Araçlar için Kış Lastiği tanımı nedir?

  [​IMG]
  (M+S) işareti Kamyon, Tanker, Otobüs, Yarı-römork ve römork türü Ağır Ticari Araçların lastiklerinin yanaklarında aranır.

  SORU: 27 Kasım 2012 tarihli "Kış Lastiği Genelgesi"ne göre Çivili Lastikler "Kış lastiği" sayılacak mı?

  Evet! Ancak lastiklerin üzerinde aranacak işaretler tanımlanmamıştır.
  SORU: 27 Kasım 2012 tarihli "Kış Lastiği Genelgesi"ne göre hangi ticari araçların tüm tekerleklerinde Kış Lastiği takılı olması gereklidir?

  Minibüs, A belgeli Otomobil ve Kamyonet türü Hafif Ticari Araçların ve Yarı-römork ve römork türü Ağır Ticari Araçların tüm tekerleklerinde Kış Lastiği takılı olması gereklidir.

  SORU: 27 Kasım 2012 tarihli "Kış Lastiği Genelgesi"ne göre Kış Lastiği Zorunluluğu hangi yollarda denetlenecektir?

  Sadece Şehirlerarası yollarda, UDHB’nın Yol Kenarı Denetim İstasyonlarında ve Trafik Polisi/Jandarması denetimlerinde.

  SORU: 27 Kasım 2012 tarihli "Kış Lastiği Genelgesi"ne göre Kış Lastiği Zorunluluğu Şehiriçinde hangi şartlarda uygulanabilecek?

  Şehiriçinde Ticari taşıtlarda Kış Lastiği o ilin valiliği tarafından zorunlu tutulabilecek.

  SORU: 27 Kasım 2012 tarihli "Kış Lastiği Genelgesi"ne göre Kış Lastiği Zorunluluğu hangi tarihler arasında uygulanacaktır?

  Şehirlerarası yollarda 1 Aralık - 1Nisan tarihleri arasında uygulanacaktır. Bu tarihler şehirlerarası yollar için UDHB, şehiriçi yollar için de valilikler tarafından değiştirilebilecektir.

  SORU: 27 Kasım 2012 tarihli "Kış Lastiği Genelgesi"ne göre Kış Lastiği Zorunluluğu hangi illerde uygulanacaktır?

  Tüm Türkiye’de Şehirlerarası yollarda uygulanacaktır. Yol Kenarı Denetim İstasyonları iklim şartlarına göre uygulama yapacaklardır.

  SORU: Kış Lastiğinde Diş (Profil) Derinliğinin önemi nedir?

  [​IMG]
  Kış Lastiğinde Diş (Profil) Derinliği fren mesafesini kısaltmaktadır. Lastiklerde Diş (Profil) Derinliği yasal sınırı 1.6mm iken, Avusturya’da 4mm , İsveç’te ağır taşıtlarda 5mm şartı vardır.

  SORU: 27 Kasım 2012 tarihli "Kış Lastiği Genelgesi"ne göre Kış Lastiği Diş (Profil) Derinliği en az ne olmalıdır?

  Genelgede bu konuda bir sınır ya da bilgi yoktur.

  SORU: 27 Kasım 2012 tarihli "Kış Lastiği Genelgesi"ne göre Kış Lastiği Zorunluluğu hangi otomobillerde uygulanacaktır?

  Sadece "Karayolu Taşıma Yönetmeliği" uyarınca "A" türü yetki belgelerine kayıtlı Otomobillerde uygulanacaktır.

  SORU: Motorlu Ağır Ticari Taşıtlarda (Kamyon ve Otobüslerde sadece çekişin olduğu tekerleklerde M+S Lastiği istenmesi yeterli midir?

  HAYIR !

  - İki dingili bir araçta tek çeker dingil.................... 11t/18t = % 61
  - Üç dingili bir araçta tek çeker dingil.................. 9.5t/25t = % 38
  - Dört dingilli bir araçta tek çeker dingil.............. 9.5t/32t = % 30
  - Beş dingilli bir katarda tek çeker dingil...............11t/40t = % 27.5 paya sahiptir.

  Tek başına çekişin olduğu tekerleklere M+S Lastiği istenmesi;

  - kaygan yollarda fren mesafesinin uzamasına,
  - dingiller arası fren uyumunun bozulmasına,
  - Çekici-Römork ikilisinde sorunlara yol açacağı açıktır.
  Aşağıda bu konuda yapılmış bir test sonucu yayınlanmıştır. Toplam ağırlığı 12ton olan boş katar ile kar üzerinde 50km/h hızda fren testi yapılmış, çeker dingilde M+S takılı olan katar 39.7m’de dururken, tüm tekerlerinde Kış Lastiği takılı olan katar 30.2m’de durmuştur:

  [​IMG]
  SORU: 27 Kasım 2012 tarihli "Kış Lastiği Genelgesi" 10 Aralık 2012’deki değişiklikten sonra Orta Avrupa ülkelerindeki benzer düzenlemeler ile karşılaştırılacak olursa ne seviyededir?

  - Motorlu Ağır Ticari Taşıtlarda; aynı seviyede,
  - Yarı-römork ve Römorklarda; aynı seviyede,
  - Hafif Ticari taşıtlarda; aynı seviyede
  Sonuç olarak; (Otomobiller ve Lastik Diş Derinliği hariç) aynı seviyede olduğu değerlendirilebilir.
  SORU: 27 Kasım 2012 tarihli "Kış Lastiği Genelgesi"ne ve 10 Aralık 2012’deki değişikliğe göre 1.12.2014’den itibaren Yarı-römork ve römorklarda tüm tekerleklerde M+S Lastiği istenmesi doğru mudur?

  EVET !

  Çekiciyle Römork arasındaki fren uyumunun sağlanması açısından, tüm katarın ağırlığının % 60’ını taşıyan Yarı-römorkun tekerleklerinde M+S Lastiği olması son derece yararlıdır.

  - Beş dingilli bir katarda tek çeker dingilde M+S ...11t/40t = % 27.5
  - Beş dingilli bir katarda dört dingilde M+S.............33t/40t = % 82.5

  Öte yandan Çekicilerde ESP (Elektronik Stabilite Programı) ve Yarı-römorklarda da EBS (Elektronik Fren Sistemi) RSS (Devrilme Önleyici Sistem) yaygınlaşmaktadır. Bu sistemler dönemeçlerde Yarı-römork frenlerine müdahale etmekte ve fren yaptırmaktadır.

  Bu müdahalelerin başarılı olabilmesi için de Yarı-römork tekerleklerinde M+S Lastiği olması gereklidir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG][​IMG]

  [​IMG] Makaleyi .pdf formatında indirmek için tıklayınız

  [​IMG]
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Ekim 2014 ---
  MAKALELER

  Aşağıda başlıkları verilmiş olan makalelerden istediğiniz üzerine tıklayarak detaylarını okuyabilirsiniz.

  Makale Listesi

  LASTİK MEVZUATI ÇOK YETERSİZ

  ARTIK OTOMOBİLLER İÇİN DE KIŞ LASTİĞİ ZORUNLU ARTIK

  SAVAŞ DEĞİL TRAFİK KATLİAMI

  YÜK SINIFI DÜŞÜK KIŞ LASTİĞİ YAZ LASTİĞİNDEN DAHA RİSKLİ

  KIŞ LASTİĞİ MEVZUATI; “BİR BAŞKA BAHARA” KALMASIN !

  KIŞ LASTİĞİ GENELGESİ VE SIKÇA SORULAN SORULAR

  27 KASIM 2012 KIŞ LASTİĞİ MEVZUATI KIŞLASTİĞİ.COM GÖRÜŞÜ (10.12.2012 TARİHLİ DEĞİŞİKLİK DAHİL)

  KIŞ LASTİĞİ VE UYGULAMALARINA İLİŞKİN GENELGE YAYINLANMIŞTIR

  KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU İÇİN MİLAT: 1 ARALIK 2012

  KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU MEVZUATI, HEMEN!

  KIŞ LASTİĞİ ve TÜRKİYE

  KARLA MÜCADELE SADECE BELEDİYENİN GÖREVİ Mİ?

  LASTİK-FREN İLİŞKİSİ KAZAN-KAZAN İLİŞKİSİDİR

  MODİFİYE ETİĞİ

  KIŞ LASTİĞİ TAKIN, KAR ZİNCİRİ BULUNDURUN

  KARLA MÜCADELE SADECE DEVLETİN GÖREVİ Mİ?

  KIŞ LASTİĞİ SIKÇA SORULAN SORULAR

  AVRUPA´DA KIŞ LASTİĞİ ZORUNLULUĞU

  ARACINIZ KIŞ LASTİĞİ İHTİYAÇ SIRALAMASI´NDA KAÇINCI SIRADA?

  KIŞ LASTİĞİ X KAR ZİNCİRİ KARŞILAŞTIRMASI

  KARDA FREN
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Ekim 2014 ---
  KIŞ LASTİĞİ VE UYGULAMALARINA İLİŞKİN GENELGE YAYINLANMIŞTIR

  Sayı : B.11.0.KDG.0.17.00.02-225.09-22239 27/11/2012 Konu: Kış lastikleri

  GENELGE (2012/KDGM- 07 /DENETİM)

  08/11/2012 tarih ve 28461 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ”Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”in altıncı maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi ile yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunluluğu getirilmiş olup; bu konudaki mevzuatın, amaç ve hedeflerine uygun gerçekleşmesini ve uygulamada oluşabilecek tereddütlerin giderilmesini teminen aşağıdaki hususlar belirlenmiştir.

  Buna göre:

  (1) KIŞ LASTİĞİ VE UYGULAMALARI

  a) Kış lastiği; üzerinde M+S işareti bulunan ve 7 ºC’nin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenmiş ve sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türüdür. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçer.

  b) Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

  c) Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur.

  ç) Kamyonet, minibüs ve “A” türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerin tüm lastikleri ile yarı römork ve römorkların frenleme tertibatı bulunan dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur.

  d) Her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemle ve varsa Bakanlıkça belirlenen arttırımlı sürelerle sınırlı olmak üzere şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması ile ilgili hususlar ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenir ve uygulanır. Bu illerde bulunan yol kenarı denetim istasyonlarında bu husus dikkate alınır.

  (2) DENETİMLERDE UYGULANACAK USUL VE ESASLAR

  Kış lastiğinin zorunlu olduğu süre içerisinde;

  a) Kamyon, çekici, tanker, otobüs, yarı römork ve römork türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti; minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında ise (M+S) işareti ile birlikte kar tanesi (snowflake) işareti aranacaktır.

  b) Seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunludur.

  c) Yapılan denetimlerde aynı dingil üzerinde içte yer alan lastiklerde (M+S) işaretinin okunamaması halinde sırt deseninin kış lastiğine uygunluğu kontrol edilir. (Ek-1 Kış lastiği sırt desenleri)

  d) Lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi, sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunludur.

  (3) İDARİ MÜEYYİDE

  Yapılan denetimlerde, kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayan araç sahipleri için, basım işlemi Bakanlığımızca sürdürülen ve denetimle görevli olan Kurumlara bilahare gönderilecek olan ”Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname (655/KHK) İdari Para Cezası Karar Tutanağı” kullanılarak “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik”te belirtilen miktarda idari para cezası karar tutanağı düzenlenir ve bu araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine denetimle görevli olanlar tarafından izin verilir ve izin verilen yerleşim yerinin adı söz konusu idari para cezası karar tutanağı üzerinde belirtilir.

  İdari para cezası tatbik edilen tüm araçlar için kanıtlayıcı belge olarak ruhsat ve ehliyet fotokopisi ile mümkünse fotoğraf temin edilir.

  (4) YÜRÜRLÜK

  Bu Genelge, Karayolları Trafik Yönetmeliğindeki diğer hükümler saklı kalmak üzere 1 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe girer.

  Bu Genelge’de düzenlenen hususlar; 655 sayılı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci, 7 nci, 28 inci ve 34 üncü maddeleri ile 08/11/2012 tarih ve 28461 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik çerçevesinde olmak üzere ve bunların Bakanlığımıza vermiş olduğu yetkiye istinaden uygun görülmüştür.

  Bilgilerini ve gereğinin buna göre ifasını arz/rica ederim.

  Binali YILDIRIM
  Bakan


  Ek-1 Kış lastiği sırt desenleri

  DAĞITIM: İçişleri Bakanlığı
  (Emniyet Genel Müdürlüğü)
  (Jandarma Genel Komutanlığı)
  (Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü)
  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
  Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı
  Bölge Müdürlükleri
  Tüvturk Kuzey Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim AŞ.
  Tüvturk Güney Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim AŞ.
  İlgili Sektör Kuruluşları

  [​IMG] Makaleyi .pdf formatında indirmek için tıklayınız
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 13 Ekim 2014 ---
  KIŞ LASTİĞİNİN KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU’NDAKİ YERİ

  Karayolları Trafik Kanunu’nda “kış lastiği” yer almamaktadır, ancak 30. maddede yeralan;

  "Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara uygun durumda bulundurulması zorunludur"
  cümlesi ilgili Yönetmelikte yeterli bilgi olmadığı için Trafik Polisi ve Trafik Jandarmasına;
  "kışın bazı kaygan yollarda kış lastiği yeterlidir, zincir istenmeyebilir"
  şeklinde yorum yapma sorumluluğu yüklemektedir.

  Sözkonusu Yönetmelikte;
  "Yol ve hava şartlarına uygun lastik kullanılması zorunludur"
  şeklinde bir açıklama yapılması kış lastiğinin kullanımı açısından yeterli olacaktır.

  KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU

  Kanun Numarası:

  2918

  Kabul Tarihi:

  13.10.1983

  Yayım Tarihi ve Sayısı:

  18.10.1983-18195

  En son Değişiklik Tarihi:

  (5265 Kanun-7.12.2004 tarih ve 25663)

  Araçların teknik şartlara uygunluğu

  MADDE 30- Araçların, esasları yönetmelikte belirtilen şekilde ve tarzda teknik şartlara uygun durumda bulundurulması zorunludur.
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman