1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kişi sayısının toplamda 1000 kişiyi aştığı plazalarda acil çıkış sayısı en az kaç olmalıdır?

Konusu 'Acil Durum Faaliyetleri' forumundadır ve Sabri Mert Büyüklü tarafından 15 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. Sabri Mert Büyüklü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba Arkadaşlar;

  Kişi sayısının toplamda 1000 kişiyi aştığı bir plazada acil çıkış sayısı 4 mü olmalıdır ? Yönetmelikte , 'Kat veya katın bölümlerinden kişi sayısı 1000'i geçerse en az 4 olmalıdır' şeklinde yazıyor.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  İyi çalışmalar,
 2. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  Sabri bey yönetmelikte bahsettiği nokta eğer o katta bulunan kişi sayısı 1000 kişiyi geçersedir.. Sizin çıkış sayısını hesaplayabilmeniz için Kullanıcı yükünün belirlemeniz gerek. Yani o katta bulunacak veya bulunması muhtemel kişi sayısıdır.
 3. Sabri Mert Büyüklü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yanıtınız için teşekkür ederim.Bununla bağlantılı bir sorum şu şekilde : Örneğin bir plazanın 10. katı 2 kiracı firma tarafından kullanılıyor ve 10. katta toplam 2 acil çıkış merdiveni bulunmakta.Çok büyük bir hacime sahip olan bu kat dolayısıyla bölmeyle ikiye ayrılıyor ve her bir firmada bir acil çıkış merdiveni bulunmuş oluyor.Fakat çalışan sayıları x ve y firmasının ayrı ayrı 50'den fazla.Dolayısıyla o katta toplamda 4 adet çıkış merdiveni bulunması gerekiyor( x firması için 2 adet, y firması için 2 adet ).Ama kiracılar katı bölmeye ayırmasaydı ,toplamda 500 kişiden az olduğu için 2 çıkış yeterli olacaktı.Sadece 10. kat değil,hemen hemen bütün katlar bu şekilde.Bunun çözümü ne olabilir ?
 4. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  Sabri Bey ,
  Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik,

  madde 31 der ki ;
  Kaçış yollarının belirlenmesinde yapının kullanım sınıfı, kullanıcı yükü, kat alanı, çıkışa kadar alınacak yol ve çıkışların kapasitesi esas alınacaktır. Her katta, o katın kullanıcı yüküne ve en uzun kaçış uzaklığına göre çıkış olanakları sağlanacaktır.

  Madde 32 - Kullanıcı yükü, gerekli kaçış ve panik hesaplarında kullanılmak üzere brüt alana göre, konferans salonu, lokanta, bekleme salonları, konser salonları, topluma açık stüdyo, düğün salonu ve benzeri yerlerde 1.0 m2/kişi, dans salonları, bar, oyun salonları ve benzeri yerlerin oturulan kısımları için 1.0 m2/kişi, ayakta durulan kısımlarda 0.50 m2/kişi, büro binalarında, dernek merkezlerinde, hastane yatak odalarında 10 m2/kişi, süper marketlerde 2 m2/kişi, alışveriş merkezlerinde 7 m2/kişi, otoparklarda 30 m2/kişi alınacaktır.

  Çıkış genişliği için, çıkış kapıları, kaçış merdivenleri, koridorlar ve diğer kaçış yollarının kapasiteleri 50 cm'lik genişlik birim alınarak hesaplanacaktır. Aksi belirtilmedikçe, birim genişlikten tahliye süresi, kagir yapılarda 3 dakika ve ahşap yapılarda 2 dakika alınacak, 50 cm. genişlikten bir dakikada 40 kişi geçebileceği kabul edilecektir.

  Çıkış sayısı, çıkış genişliğinin ikiye bölünmesi ile elde edilecek değere 1 eklenerek bulunacak ve 0.50 den büyük kesirlerde bir üst değer esas alınacaktır. Örneğin 1000 m2 lik bir süper marketin kullanıcı yükü 2000 kişi, çıkış genişliği 2000/(3x40)x0.5=8.34 m, çıkış sayısı 8.34/2+1= 5 dir.

  Aksi belirtilmedikçe, 50 kişinin aşıldığı her mekanda, 25 kişinin aşıldığı sinema, tiyatro, bar gibi eğlence yerlerinde ve yüksek riskli mekanlarda, çıkışlara erişmek için en az 2 kapı bulunacaktır. Kişi sayısı 500 kişiyi geçerse en az 3 çıkış olacaktır. Kapılar birbirinden olabildiğince uzakta olacak ve iki kapı hiç bir noktadan 45 dereceden daha dar bir açı ile görünmeyecektir.

  der.

  2 kiracının yangın merdivenlerine yada kaçış noktalarına olan uzaklıkları nedir ? kaç m2 lik bir alan tahminen bu katlar ?
 5. Sabri Mert Büyüklü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  1 kat 2'ye bölündüğü zaman kiracılar 550'şer metrekarelik alan kullanmış oluyorlar.
 6. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  Acil çıkış noktasına en uzak mesafe 25 mt yi geçmiyor sanırım doğru mudur ? yani anladığım kadarıyla 1 yangın merdiveni 1 adet de ana çıkış merdiveni var. Şimdi Yine aynı yönetmeliğin ;

  Kaçış yolu genişliği

  Madde 33 - Hiçbir çıkış, kaçış merdiveni ya da diğer kaçış yolları 32 nci maddeye göre hesaplanan değerlerden daha dar genişlikte ve toplam kullanıcı sayısı 50 kişiden fazla olan binalarda bir kaçış yolunun genişliği iki birim genişlikten yani 100 cm.'den az olmayacaktır.

  Kaçış merdivenlerinin en çok genişliği 200 cm'yi geçmeyecektir. Genişliği 200 cm'yi aşan merdivenler korkuluklarla 100 cm'den az olmayan ve 200 cm'den fazla olmayan parçalara ayrılacaktır. Kaçış merdivenlerinin çıkış kapasitesi hesaplanırken, 200 cm'yi geçen fazlalıklar hesaba katılmayacaktır.

  İki çıkış gereken mekanlarda her bir çıkış toplam kullanıcı yükünün en az yarısını karşılayacak genişlikte olacaktır.

  Genişlikler, temiz genişlik olarak ölçülecektir.

  a) Kaçış merdivenlerinde; merdiven kolu duvarlarla çevrelenmiş ise temiz genişlik her iki duvarın bitmiş yüzeyleri arasındaki ölçüdür. Merdiven kolunun bir tarafında duvar diğer tarafında korkuluk varsa temiz genişlik, duvar bitmiş yüzeyiyle korkuluk iç yüzeyi arasındaki ölçüdür. Merdiven kolunun her iki yanında da korkuluk varsa temiz genişlik, korkulukların iç yüzeyleri arasındaki ölçüdür ve her iki yandaki küpeşteler 80 mm'den fazla çıkıntı yapmayacaktır.

  b) Çıkış kapısında; tek kanatlı kapıda temiz genişlik, kapı kasası ya da lamba çıkıntısıyla 90 derece açılmış kanat yüzeyi arasındaki ölçüdür. Tek kanatlı bir çıkış kapısının temiz genişliği 80 cm den az 120 cm den çok olmayacaktır. İki kanatlı kapıda temiz genişlik, her iki kanat 90 derece açık durumdayken kanat yüzeyleri arasındaki ölçüdür.

  bir de ,

  Madde 38 - Yangın durumunda, bir binadaki insanların sürat ve emniyetle tahliyesinde kullanılmak üzere bu göreve özel olarak tasarlanan korunumlu merdivenlerdir. Yapının olağan merdivenlerinden yangında kullanılabilecek özellikte olanları da yangın merdiveni olarak kabul edilir.

  Yangın merdivenleri, yangınla ilgili tahliyelerde kullanılan kaçış yolları bütününün bir parçasıdır ve diğer kaçış yolları öğelerinden bağımsız tasarlanamazlar.

  maddeleri bulunmakta.Şimdi bulunduğunuz yer bu şartları sağlıyorsa ana bina merdivenlerini de dahil edebilirsiniz Acil çıkışa.