1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kişileri tehlikeli durumlar konusunda uyarmak

Konusu 'Uyarı İşaretleri' forumundadır ve Nurdan Dahi tarafından 28 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  1- DİKKAT, UYARI veya TEHLİKE gibi, kişilerin dikkatini uyarının amacına yöneltecek bir sözcük. Uygun sözcükle, kişilerin dikkati bir tehlikenin varlığına çekilmiş olur. Bu sözcüklerin belirttiği risk derecesi, aynı sıra iledir.
  2- Tehlikenin nedeni; örneğin“açık bara” ,“kaygan yüzey”
  3- Uyarıya uyulmaması durumunda ortaya çıkabilecek sonuç; açık bara için “ölüm tehlikesi”, kaygan yüzey için, “düşme”.
  4- Kişinin tehlikeli duruma düşmemesi için yapması veya yapmaması gereken şeyler için talimat; açık bara için, “ana şalteri indirip, kilitlemeden kapağı açmayınız”, kaygan yüzey için, “ıslakken basmayınız” gibi.

  Söz konusu özellikler, bir uyarı için, “münasip şekilde haberdar etmenin” asgari ölçütleridir. Yukarıdaki sınırlı örneğin bile, “Dikkat ölüm tehlikesi” veya “Yetkisiz bakım ve onarım yasaktır” gibi uyarılardan, tehlikeyi daha iyi iletir nitelikte olduğu ortadadır.
  (a)
  DİKKAT
  KAYABİLİRSİNİZ
  Şekil 10.1- Uyarının dört özelliği
  DİKKAT KAYABİLİRSİNİZ
  TUTUNARAK İNİNİZ
  (b)
  (c)


  “DİKKAT” demek ne yeterli uyarı ne de gerçek önlemdir.
  Bir uyarı, ilke olarak, kişiyi belirli davranışa yönlendirmeli ve kişiyi tehlikelerden ve/veya sonuçlarından koruyabilmelidir.
  Sorulması gereken ilk soru, merdivenden inen kişinin neden düşebileceğidir; örneğin ayağı kayabilir, tökezlenebilir veya Žbaşı dönebilir. Bu üç olasılıktan yalnızca biri için uyarı yapıldığında, ‘tehlike gerektiğince iletilmemiştir.’ Sonuç açısından bakıldığında; dengesini kaybeden kişi, merdivenlerden uaşağı uçabilir, yuvarlanabilir veya Žmerdivenin yanından aşağı düşebilir.“Tutunun” yazmakla, bu tehlikelerden ve doğabilecek sonuçlardan merdivenlerden inenlerin ne kadar korunduğuna bakalım: Korkuluğa tutunarak inen kişi, kaymaya ve tökezlenmeye karşı kendini korumuş olmakla birlikte, başının dönmesini önleyemez. Görüldüğü gibi, baş dönmesi ‘kalıntı risk’ olarak varlığını sürdürmektedir.

  Sonuçlar ele alındığında: Dengesini kaybeden bir kişinin tutunmasının kötü sonuçların önlenmesi açısından ne kadar yeterli olabileceği değişik etmenlere bağlıdır; örneğin (a) kişinin cüssesi, (b) korkuluğun biçimi ve (c) kişinin kuvveti gibi. “Tutunun” demek veya yazmak yeterli değildir; çünkü kayan kişi ağır ve parmakları zayıf olabilir, korkuluğun çapı (çok büyük veya küçük) iyi kavramaya engel olabilir, kayan kişi korkuluğun altından aşağı düşebilir veya korkuluk kayan kişinin darbesi sonucu kopabilir, kırılabilir. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’nün 14. Maddesinin bir bölümü aşağıya alınmış olan korkuluk tanımına bakıldığında, tanımdaki çok yönlülük ve özen kolayca görülür:

  …. Korkulukların, tabandan yüksekliği en az 90 santimetre olacaktır. Korkuluklar, en çok 2 metrede bir dikme konulmak suretiyle tabana veya elverişli diğer bir yere sağlam bir şekilde tespit edilecek ve üst seviyesi ile taban arasındaki mesafenin yarı hizasına da, bir ara korkuluk çekilecektir.

  Korkuluğun tümü, herhangi bir yönden gelebilecek en az 100 kilogramlık bir yüke dayanabilecek şekilde yapılacaktır….

  Örnek genişletilirse; “Dikkatli basınız, düşebilirsiniz; korkuluğa tutunuz” biçiminde bir uyarı, ele alınmış olan noktalara daha uygundur. Ama, iyi aydınlatılmamış bir merdivenin başına bu uyarıyı asmanın, anlamı yoktur. Eğri büğrü, kenarları kırık veya kaygan basamaklara uyarı levhasının ne kadar yararı olur? Basamaklar düzgün ve yeterince aydınlatılmış bile olsa, merdivenden elinde bir yükle inmenin dikkatli basmayı güçleştireceği ve tutunma olasılığının olmayacağı unutulmamalıdır. Bunun, tehlikeyi artırıcı bir durum olduğu gözden kaçırılmamalıdır. Verilmiş olan örnekler, neden uyarıların kendi başına yeterli önlem olamayacağının daha iyi anlaşılmasına yardımcı olduğu umulur. Konu, ilerideki örneklerle pekiştirilecektir.

  ÖNCE EMNİYET
  Yukarıdaki dört özellik her uyarıda gerekmeyebilir; örneğin “kaygan yüzey” uyarısından sonra, “düşebilirsiniz” açıklaması, çoğu kez gerekmez. Çünkü bu tanım, kişilerinin bildiklerine yeni bir şey katmamaktadır; DUR diyen bir trafik levhasının açıklama gerektirmemesi gibi. Ancak, genelde bilinenin dışında bir durum olduğunda, kişilerin uyarılması ve uyarıda dört özelliğin bulunmasına özen gösterilmesi temeldir. Çünkü, ister yazılı veya sözlü kurallar, isterse de etiketler ve levhalar biçiminde olsun, uyarının hitap edeceği kitle çok önemlidir (Brelsford ve diğerleri, 1994). Örneğin; okuması-yazması olmayan veya o dili anlamayan bir çok işçinin çalıştığı bir iş yerinde, sağa sola serpiştirilmiş yazılı uyarı levhalarının bu kişilere ne yararı vardır? (Swayney,1988)

  Uyarı düzenini kurarken, kişilerin yetenekleri, kişilere ilişkin sınırlamalar, beklentiler, güdü, uyarının bulunduğu ve yapıldığı ortam gibi bir çok etmenin göz önünde tutulması gerekir.