1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kişisel koruyucu ekipman seçimlerinde çalışanın görüşünün alınması ve etkin çözümler üretilmesi

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Tugba Doğan tarafından 9 Aralık 2014 başlatılmıştır.

1. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende de aynı sıkıntı var.tutanak tutuyom işveren imzalamıyo.işçi bundan yüz buluyo hiç beni takmıyo.birde bir çalışanım var ayakkabı giydiğimde ayağım yara oluyor diyor hiç ayakkabı giymiyor.günlük yaşamdada spor ayakkabı ve terlikle dolaşıyorum diyerek iş ayakkabısı giymiyor.bende ne yapacağımı şaşırdım.deftere çalışanların isimlerini yazarakmı kkd kullanmadığını belirtmeliyim.
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bir taş ile birden fazla kuş vurun.. Bu durumlarla ilgili bir toplantı düzenleyin. Çalışanları ve sorunu açıkça belirleyin. Toplantı tutanağını da işverenin imzalamamasını sorabilirsiniz. Yapılan toplantıyı oradakilere imzalatın. Yine işveren imzalamayacak olursa da durumu deftere yazın, uygunsuz olarak tespit ettiğimiz durumlar da toplantı tutanağında mevcuttur gibi bir ibare ekleyin. Kendinizi garantiye almak için de birden fazla nüsha almanızı öneririm. Sonra da ilgilileri davet edin derim ben. :D
  3. Firmada tam zamanlı mı çalışıyorsunuz? OSGB ye bağlı mı çalışıyorsunuz? Ayakkabı giymeyen işçinin doktor tarafından verilmiş ayakkabı giymesi şu nedenden şu süreye kadar sakıncalıdır gibi bir raporu var mı? işçinin sözlü beyanı bir şey ifade etmez ve büyük ihtimal yalan konuşuyordur.Tespit öneri defterini işveren imzalıyor mu?
  4. şov yapmış artist atacaksa atsın...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Aralık 2014 ---
    işçi ne zamandır o iş yerinde çalışıyor?
  5. EMİNE ÜNAL İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32566
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu konuyu ben de çözemiyorum. işveren veriyorum kullanmıyor kimse diyo. işçilere yaptırmda da bulunmuyo çünkü çalıştırmaya adam bulamadığıdan yakınıyo. işveren sessiz kalınca bizi de ciddiye alan olmuyo.çalışanlar kafasında gözlükle taşlama, kaynak yapıyo ya da elinde sigarayla
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bizde cezalarımızın uygulaması yok maalesef.
    Ya iş vereni konunun ciddiyeti bakımından denetlenme amacı ile bakanlığa bildirmek gerekli, ya da yeni çalışan alınması üzerine bir çalışma başlatılmalı ve kademdeli olarak personel değişimi yapılmalı. Biraz gaddarca ama ilerisini ve insan hayatını düşündüğünüzde bu önlemler, onların ölmesinden daha insancıl geliyor.
  7. Öznur Buldu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10359
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynı sıkıntı benim çalıştığım firmada da var. Maalesef çalışanlara kkd veriyorsun elbiseni giy ayakkabını giy diyorsun.Yok elbise dar olacakmış yok ayakkabı ortopedik olacakmış anca öyle giyerlermiş.Giymemek için hepsi bahane sonuç kendi kıyafetiyle istediği gibi çalışıyor sonra başına bir şey geldi mi hemen işveren vermedi almadı oluyor.Orta yolu yok bu durumun..
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu gibi durumlarda numene alınmalı testleri yapılmalı ve ona göre seçim yapılmalıdır.Malesef kişisel koruyucu ekipman seçimlerinde ucuza ve sağlıksız,ergonomik açıdan kısıtlı ekipmanlar alınmakta ve çalışana zorla takdim edilmektedir.bu hususta çalışanın fikri ve bilgisinede başvurulmalıdır.
  9. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    erkan bey ben şu ana kadar çalışnaların memnun olduğunu görmedm.birini iyi dediğini diğeri beğenmiyor.ben 1 ayda sırf memnuiyet adına 3 farklı iş ayakkabısı aldırdğımı biliyorum firmaya.ama buna rağmen hala memnuyetsizler.birinin a dediğine biri b diyo.o yüzden bence çalışana sormak bir yere kadar oluyo.
  10. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar, konu karışık. önerilerimi madde madde yazıyorum
    • öncelikle seçim için aralarında 2-3 kişi belirlemelerini istemenizi öneririm. kendileri belirlesinler. herkese denetemeyeceğinizi , bu kişilerin görüşünün kabul olacağını belirtin
    • KKDyi kullanmasının kanun maddesi olduğunu, kullanmazlarsa yasal olarak kanuna karşı gelmiş olacaklarını gözlerine soka soka anlatın
    • her zaman siz de iyi niyetli olun, elinizdeki seçenekler arasından seçim yaptırın ve elinizden gelen en iyisinin bu olduğunu hissettirin.
    • Kullanmazlarsa olacakları anlatan videolar izletin. fotograflar gösterin. internette baya var. varsa kendi fabrikanızdan yoksa çevrede bildiğiniz yerlerden isim vererek örnek verin (çok etik değil belki ama işe yarıyor) filanca fabrikada ayağını üzerinden forklift geçen işçinin ayağı kırıldı, falanca fabrikada ise benzer kazada hiç bişey olmadı çünkü ayakkabı vardı, gibi
    • Kesinlikle KKD eğitimi verin, KKD tutanağına da kullanım kullanılmazsa nme olacağı gibi şeyleri detaylı yazın.
    • önce noterden tasdikli bir uyarı yayınlayın ve duvara asın. "kullanmayanlar ilk önce yazılı uyarılacak, tekrarında işten atılacaktır" cümlesi kesinlikle bu duyuruda olsun. zaten ilk yazılı uyarısını alanlar telaşlanacak ve ortamda kullanım sağlanacaktır.
    • ayakkabı giyemem yara oluyor diyen kişiye doktor raporu isteyin. geçici ise o süre kullandırmayın, ancak tehlikeli işi de yapmatırmayın. sürekli iddia ediyor ise, işyeri hekiminden bu kişinin bu işte çalışmaya uygun olmadığına dair rapor düzenletin ve çalışanın çıkarılmasını talep edin. bu tıpkı astımı olan birini kimyasal fabrikasında çalıştırmak gibi bir şey. gerçekten rahatsız olabilir, o zaman da bu işte çalışması uygun değildir.
    • ilk amirlere yasal sorumluluklarını anlatan bir toplantı düzenleyin. sizin görevinizin belirleyip, kullanın demek ve eğitim vermek olduğunu , ama çalışan kaza yaşarsa, onu kontrol etmediği için yasal sorumlunun o olduğunu, hepse onun gireceğini ve tazminatı onun ödeyeceğini anlatın ve buna dair kayıt alın.
    • çok zorunda kalırsanız, bir kişinin işini kaybetmesi onu ve diğer tüm çalışanları koruyacaktır. acı ama gerçek. hakim de günü gelince "çıkarsaydın işten, uzvunu kaybedeceğine işsiz kalsaydı" diyecektir.
  11. Levent Kon İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44722
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çimsataş
    Erkan Bey,
    750 kişinin çalıştığı bir işyerinde, sendikayla beraber KKD'leri seçip uygulamaya almış olsak bile muhakkak bir süre sonra memnun olmayan yada şikayetler geliyor.
    Beraber seçim yapmış olmamıza rağmen sendika tekrar çalışma talep ediyor. :)
    Bu şekilde olay devam ediyor.
  12. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    @Sevecen Günel hanım detaylı olarak mevzuyu anlatmış ve katılıyorum yazdıklarına.Bu işlerde kkd risk analizi ve seçimini profesyoneller yapar bunu yaparken ilgili kesim ve kişilerinde görüşünü alır deney ve testler yapılır ve ona göre sipariş verilir.Sonuç olarak tüm bu çalışmalar sonunda esas karar profesyonelindir ve sorumlulukta aynı şekilde.Diğer hususlar bana sorarsanız kültür ekslikliği ve alışkanlık meselidir..
  13. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    KKD seçiminde ve kullanılması ile ilgili izlenecek yollar konusunda sizinle aynı düşüncedeyim ANCAK....kişinin bu rahatsızlığı sebebi ile iş akdini fesh edemezsiniz.yerini ve görevini değiştirebilirsiniz..İŞYERİ HEKİMİNİN düzenleyeceği bu rapor mevzuata göre yeterli değil..Mevzuat SAĞLIK KURULU diyor..ayrıca astım hastalığında da durum yanı... sebebine gelince ..İşe giriş muayenesine göre uygunluk almış ve iş başı verilmiş ise 2 soruyu sorarlar adama : daha önce böyle bir hastalığı varsa niçin uygunluk verildi ? daha önce böyle bir hastalığı yoksa şimdi neden oldu?
  14. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eğer işletmede ona uygun pozisyon yoksa, fesh edebilirsiniz, edilemeyeceği ile ilgili nerede bir şeyle karşılaştınız, belki bilmediğim bir madde vardır. paylaşırsanız, sevinirim :) bazen gözümden kazan noktalar olabiliyor.

uygunluk raporunda çalışan bildirimleri esas alınır, orada bildirmemiş olması sonrada ortaya çıktığında doktorun yeni rapor yazma hakkını değiştirmez.

ayrıca adamın ayakkabı kuralı işletmeye konduktan sonra 3 yıl giyip sonra giyemiyorum dediğini sanmıyorum.

bazı hastalıklar da yaşla ilerler, sonradan çıkabilir. ortapedik rahatsızlıklar da yaşla çıkmaya meyilllidir. mesela parmakta kemik, belirli yaştan sonra çıkar. ve bu çelik burunlu ayakkabıda sorun yaratabilir ancak oluşması işletme nedenli olmaz. genetiktir

yani yapabilirsiniz işten çıkarmayı, yapıldığını da gördüm, gayet yasal
    .
    işletmenin tümü çelik burun giyilecek alansa, adamın da ofiste iş yapabilecek yetenek veya eğitimi yoksa, çalıştıramayacağın adama zorla maaş ver demez devlet.
  15. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ben en son "gidin arkadaşlar piyasayı dolaşın kendiniz, bana seçip getirin. hangi markayı istediğinizin seçimini size bırakıyorum ama bu KKD giyilecek, kaçarınız yok!" diyerek sonlandırdım. onlar seçti, şikayet kabuşl etmiyorum, ben karışmam siz seçtiniz diyorum.

bir noktada dur demeniz gerekiyor. bu noktaya kadar tüm kısım sizin iyi niyetle onlar için en rahat olanı seçme çabanız, ancak siz hepsini yaptığınız halde buna kesintisiz devam oluyorsa, iş güvenliği işçinin insiyatifine bırakılamaz ilkesi harekete geçer, disiplinel süreçlere girilir.

her zaman öncelik tabii ki ikna, ama insanlara hiç bir şey giymiyorken bir anca giydirmeye çalışınca oluşan tepki malesef bazen kanun ve iş korkusuyla yaptırılabiliyor. adam rahatlığını canından daha çok sevebiliyor.
  16. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    işyeri hekimi bu yönde bir rapor verirse işçide itiraz ederse hakem hastanelere basvurabilr. son kararı hakem hastane verir diye biliyorum.
  17. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ama zaten hasta olduğunu, ayakkabı giyemeyeceğini söyleyen kişi işçi, eğer ayakta sorun yoksa zaten giysin ayakkabıyı, işveren hazır yetişmiş elemanı kaybetmek istemez ki. :D
    adam ayakkabı giyemem hastayım diyor diye bu incelemelere giriliyor
  18. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    işçi öyle der sonra işten çıkartırsınız derki benim işime mani değildi niye çıkartıyorsunuz ben bu şekilde de çalışırdım işe iade davası açabilir.

aslında sağlık konusunda mevzuatımız çok zayıf. bir çok şeyi işyeri hekimlerinin kararına bıraktılar ancak işyeri hekimlerimiz maalesef şuan için tam olarak ne yapacaklarını bilemiyorlar. hangi işte hangi tetkiklerin yapılması gerektiği ne olursa o iş için uygun olmadıklarına dair düzenlemeler yok.

örneğin bir inşaat işçisinde sonradan şeker çıktığını düşünün veya hipertansiyon bu adam yüksekte çalışır raporu veremiyorlar şekeride olsa. yüksekte çalışır raporu veremiyolarsa inşaat işleri için işe uygun sağlık raporu düzenlenemiyor. e ne yapsın bu adam türkiyede belirli bir yaştan sonra şekeri yada tansiyonu olmayan birisimi var. ne olacak bu insanlar iştenmi çıkartılacak adam başka mesleğide yok o zaman malulen emekli yapsınlar.
    dediğim gibi sağlık konusunda detaylı mevzuatların veya dünya sağlık örgütünün getirdiği kriterlrin getirilmesi lazım yoksa biz daha çok uğraşırız bu şekilde :)
  19. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    yaş hastalıkları konusunda haklısınız. malesef bu konu handikap

ama eğer adam mecburi KKDlerinizi kullanamıyorsa sağlık nedeniyle, işten çıkarabiliyorsunuz. ismini veremediğim bir işletmede uygulandığını da gördüğüm için söylüyorum.

tazminat verilmesi gerekir tabii ki. ama çıkartabiliyorsunuz :) işe iade de açarsa, çok net kanıtlarınız oluyor elinizde,
  20. aktasi İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    7247
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Alarko Taahhüt Grubu
    çıkartırsıınz tabiki ancak işe iade davalarında elinizin kuvvetli olması için hakem hastane kararının olması gerektiğini düşünüyorum.
    işçinin itirazı halinde belirli bir süre içinde hakem hastaneye başvurabilir. sonuçta kkd giymediğinden değil işe uygun sağlığı olmadığından çıkartıyorsunuz işçiyi.
    neyse bizi ilgilendirmez hukukçular uğraşsın dava olursa :)
    3) (Değişik birinci cümle: 10/9/2014-6552/17 md.) Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları işyeri hekiminden alınır. 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerleri için ise kamu hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden de alınabilir. Raporlara itirazlar Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hakem hastanelere yapılır, verilen kararlar kesindir.