1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kişisel koruyucu teslim formunu imzalamak istemeyen çalışan

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Nur Bahar ÇELİK tarafından 10 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  ahahah imzalamayan arkaadaş kuyuya taş attı 40 uzman çıkaramadık.
  en kötüsü noterden ihtar çekin :)bak sana koruyucu verdim imzalamıyosun diye. itiraz etmezseben almadım diye yazılı olarak , imzalamış sayılıpı :p
  şakası bir yana, bence bi avukata danışın
 2. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  kesinlikle. Ama işin daha trajikomik olan kısmı da kanun ve yönetmeliklerle net bir şekilde tanımlamamış olmaları. Bize kırk takla attırıyorlar.
 3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  hem tanımlamamışlar hem de istiyorlar.
  mahkemede ilk istenen zimmet tutanağı
 4. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  Kesinlikle. En büyük sıkıntı da bu zaten. Çok fazla açık var. Siz hem yapacaksın diye uzmanı sıkıştırıyorsun, hem de bi yandan '' bunu yapmak istemeyen uzmana ne yapacağız? '' sorusuna , ben bilmem bul işte bir şeyler diyerek işin içinden çıkıyorsun.
 5. Öncelikle şirket prosedürlerine bir bakın derim. Prosedürlerde kkd teslimi imza karşılığı yapılır diyorsa imzalamak zorunda. Yada İmzalamazsa kkd vermeyin.:)

  Sahada kkd si yok ken gördüğünüzde de ihtar yazın.:)

  Ne yapacağını şaşıracaktır. gidip imzasını atıp kkdsini teslim alacaktır. Yada işi bırakacaktır.
 6. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Hepinize çook teşekkür ediyorum... Ama ihtarı formu imzalamıyor diye veremiyoruz işte :) verin ben giyerim diyor giymediği hiç bir an yok... ama hiçbirşey imzalamam diyor... Yapcak bişe yok, videolar ve şahitlerle hazırladığım tutanaklar ile idare etcem... Ya da noteri çağırıp noter huzurunda KKD'leri kendisine teslime deceğim :)
 7. Ali Ünal İSGforum Üyesi

  :)
 8. Bianegro İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79595
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Orkun Grup nakliye& lojistik
  imzalamayanların çıkışını yapın
 9. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  nur hanım ihtarı imzayı atmadığı için değil de üstünün vermiş olduğu işe dirayet ettiği için yazabilirsiniz. ama neyse siz çözümü bulmuşsunuz zaten :)
 10. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  personelin zimmet formuna imza atmaması demek, KKD yi almaması/almadığı demektir. bu da personelin art niyetinin bir ifadesidir.

  diğer bir husus
  siz yada işvereniniz, işyeri politikanız, KKD yi verirken, ileride oluşabilecek bir iş kazası durumunda sorumlu ben değilim artık sensin gibi bir politika içerisinde iseniz yada çalışan bunu böyle algılıyorsa sıkıntı daha da büyür.

  bence en doğrusu
  çalışana KKD yi teslim etmek, teslim ederken de zimmet formunu imzalaması, eğer bu ilk aşamada zimmet formunu imzalamıyorsa,,,, yasalarda/yönetmeliklerde/iş yerinin sağlık ve güvenlik kurallarında/iç yönetmeliğinde belirtildiği üzere, size verilecek olan KKD leri kullanmadan işyerinde çalışamazsın diyebilirdiniz. (zimmet formunu imzalamaktan kaçınması ileride kullanmaktan da kaçınacağı düşüncesini ön plana çıkarıyor çünkü). tabi aktif olarak çalışan bir personel için bu aşama biraz geçmiş durumda, 2 şahit ile tutanak hazırlayabilirsiniz, süreç içerisinde denetimi ve işten çıkarma yolları iyi bir uygulama değil ama art niyet var ise bu diğer çalışanlara da yansır,
 11. M.Serkan Balkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  1231
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Özel Şirket
  Kanun maddelerinden yola çıkarak 6331 ve iş sağlığı ve güvenliği hizmet yönetmeliğindeki "çalışanın yükümlülükleri" maddelerini işçi sözleşmesine koymaz ise işverene böyle zorluklar çıkabilir... Şimdi söyle yapabilirsin bir form oluştur. 4 kişinin onayı ile tamamlanabilen. Bunlar 1. senin 2. işverenin 3. muhasebecinin 4. depocunun/malzemecinin.

  İşverene önce şantiyede kimlerin hangi kişisel koruyucu donanımı kullanması gerektiğini bildiren bir yazı formatı yap. Sonra kalıpçılar için ... standardı dersin. Ekte de şu kişiler için şu kadar alım yapılmalı gibi.

  Daha sonra bu formu işverene sunarsın işverende alım yapılması için formu imzalar ve muhasebeye gönderir. Daha sonra satın alma alımı yapar ve muhasebeye teslim eder. Muhasebede imzaladıktan sonra, depocuya iletir, depocuda kişilere dağıttıktan sonra, hangi kişiye ne verdiğini imzalar ve verdiğini kanıtlamak içinde işçiden imza alır.


  Böylece kimse ürkmez. Dersen ki adam imzalamıyor;

  Gayet basit, kişisel koruyucuyu vermezsin:)) adamda çıplak şantiyede gezdiği için ihtar yapıp o gün çalıştırmazsın. 3 gün çalışmayıp parasını almazsa kendi gider.

  Kişi diyemez ki bana kişisel koruyucu donanımı vermediler, sen verdin ama o aldığına dair belgeyi imzalamadı. Şirket malı olduğu için para çıktısını gösterebilmesi için(yani gider) kişilere imza karşılığında zimmetlenmelidir. Diğer bir yandan orada 500 kişinin imzası var adamın yok ise ztn iş mahkemesi de şantiye güvenliğini bozmak, işin düzenini bozmaktan onu suçlu bulur.


  Adam çok daha kılsa kendi kişisel koruyucusunu kendi alır. Belirtilen standarda olmak şartıyla o zamanda kontrol edersin, tüm belgelerinin CE ve TSE’sine bakarsın seri sumarasını alabilirsin, faturasını ve garanti belgesini istersin birde tutanak tutarsın “işverenin, senin, muhasebecinin ve depocunun” ….. kişi kendi kişisel koruyucularını işveren vermesine rağmen kendi almak istemiştir diye.


  Neden 3 kişi imzalı olsun diyorum onların hepsi birer şahit;)

  Bunlarla mı uğraşıcaz iş güvenliğimi yapıcaz anlamadım:)
 12. Bianegro İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79595
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Orkun Grup nakliye& lojistik
  imzalamıyorsa ürünü vermeyin, hatta ürünü vermeseniz de imzalayabilir hatta imzalatın ürünü yine vermeyin; sahada basın cezayı..imzalamıyor ne demek 672 kişinin imzasına kendi kalemimde şahit oldum şuan sallıyorum o an için ortalama 15 kişi imzalamadı lakin 3-5 gün arasında biri o pistten öteki alt pisten eziyet çekercesine döndü imzayı bastı.zaten çok az kısmı uyanıyor çoğusu atıyor imzayı ..çıkartın gitsin
 13. orhan özdil İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  040251
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  KKD ler, işin tehlike riskleri bertaraf edilemediği için son önlem olarak verilir, KKD kullanılmadan o iş yapılamaz. bu nedenle işveren KKD vermek ve çalışan da kullanmak zorundadır. KKD teslim formu imzalamayana KKD verilmez ve iş başı yaptırılmaz. KKD teslim almadığı için de işi reddediyor demektir. ozaman da yapılacak şey açıktır.
 14. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Aslında bu kadar düşünmeye bile gerek yok. Yukarılarda bir arkadaşın da dediği gibi 3 sarı 1 kırmızıdan atacaksın. kimse için mahkemelerde sürünmeye gerek yok. böyle insanlar hiç ugrasmaya degmez. Elinden KKD'lerini al komple. sonuçta imzalamadığına göre alma hakkı yok. Daha sonrasında iş güvenliğine aykırı olarak kkd'siz çalışma diye tutanağını tut. imza atmazsaaltına tebellüğden kaçınılmıştır yazarak kendi ve iki şahidin imzasını al. sonraki 2 gün de aynı şeyi yap. durumu düzeltmek istiyorsa imza atıp kkdleri alsın ya da kkdsiz çalışmadan dolayı iş çıkışını ver.

 15. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  iş dönüşü için karşı mahkeme açarsa kazanamayacağı için %100 garanti veriyormusunuz? yönetmeliklerin hiçbirinde KKD'yi belgeyle vermek zorundasın yazmıyor, çalışan kullanmam demiyor imzalamam diyor... verdiğime dair 2 şahit huzurunda tutanak tutsam yine kabul görüyor olası yasal mahkemelerde... bizim çalışanlarımız hakkını arayan hepside kanunları yönetmelikleri bilen çalışanalar, ve üstüne bende eğitimlerimde anlatıyorum haklarını, sonrada bize karşı kullanıyorlar... ne yazıkki talimat bile imzalatırken zorlanıyorum, işe girerken mecburen herşeyi imzalıyorlar ama sonradan herşey problem...
 16. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Peki ne kadar süredir çalışıyor acaba??
 17. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  3 yıl
 18. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  3 yıldır adam bunları yapıyor ve kimse bir şey demiyor mu ? peki yıllık eğitimler vs? onlara imza atıyor mu ??
 19. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  56731
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  eğitimlere imza atıyor... 1 yıldır KKD'ler teslim formuyla teslim ediliyor...
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Mayıs 2015 ---
  eğitimlere katılma zorunluluğu var zaten yönetmelikte yazıyor, ve atması gerektiğini biliyor...
 20. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  valla her türlü bir kılıf bulunur ama bence böyle tipleri, kılıf bulunmada zorlanılsa bile ihbar tazminatı verilip direk atılmalı. her geçen gün gereksiz bu konuda. ya ihbar için gün verin. o güne gelsin gitsin ama günde 2 saat filan vermeniz lazım vs. o yüzden direk ihbarını hesaplayın kapıya koyun. hiç bir şekilde de diyeceği bir şey yok. ihbarıyla adam çıkarmış olursunuz.