1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kişisel koruyucu teslim formunu imzalamak istemeyen çalışan

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Nur Bahar ÇELİK tarafından 10 Şubat 2015 başlatılmıştır.

1. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    zor işler bu işler :) teşekkür ediyorum ilginiz için :)
  2. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bende şunu söylemek isterim, bu tür işleri ustabaşı bölüm amiri gerekirse bölüm müdürlerini yanımıza alıp kişilerle konuşmamız gerek. İmza atmıyor ya da kullanmıyorsa uyarılıp, tutanak tutulup, 3. tutanaktan sonra işten çıkarma kararı alabilirsiniz. Yönetimden destek almanızı öneririm.
  3. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşım, hiç bir şeyin garantisini veremeyiz, o mahkemenin hakimi bbiz değiliz ki :) bunu avukatla görüşmelisin emin olmak için .

ancak, bir şeyi yapmasını talep etmen için kanun olması gerekmiyor. işletmenin kurallarına uyma yükümlülüğü var çalışanın. kanunda da net yazıyor. çalışan isg kurallarına uyar diye. iç yönerge hazırla bunları da oraya koy, kanunun çalışan kurallara uymakla yükümlüdür maddesini de koy, imzalı teslim almak isg kuralıdır de bitsin.

inan bana bizim operatörlerimiz de çok bilinçli ve haklarını biliyor.
    sen doğru yaptığın sürece dediklerine uymak zorundalar.

benim önerim, şirket avukatınızla çalış. hukuki conflict konularında çok deneyimin yok sanırım. bir süre onunla beraber hazırla bu işleri deneyim edinince kendin yürürsün.

noter ihbarlarını yaptırdıktan, doğru yöntemi izledikten sonra adam mahkeme acsa da fark etmeyecek kazanamayacaktır
  4. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Teşekkür ederim...
  5. Caner Gayıp İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence fazla kafana takıosun . Artık teknoloji çağındayız.
    Yeri geliyor hakim imzalattığın eğitim tutanağı için bile hani bunun videosu diyebiliyor. O yüzden ne yapıyoruz mutlaka fotoğraf çekip videoya alıyoruz.

Adama da KKDlerini verirken al eline telefonu video çek. resim çek koy dosyana.
    Daha büyük ispat olabilir mi ?

Sonuçda imza attırırsın mahkemede o benim imzam değil bile diyebilir yani yine uğraşırsın art niyet oldukdan sonra.

Notermiş falan hiç gerek yok bence bu kadar kasmaya.
    Video ve fotografını çek verirken olsun bitsin.

Hem mutlaka kullanıyor diyorsun. Bir tanede üzerinde kullanırken video alırsın olur biter.
    Hatta o imzalardan bile daha garanti olur
  6. Fatih Orkun ÇEÇEN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    KKD teslim tutanağı diye bir şey mevzuatta yok arkadaşlar. burada yapılabilecek tek şey kkd kullanmayan çalışanı tespit edip.4857ye aykırı davranma sebebiyle sözleşmenin tek taraflı feshidir.
  7. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşın sorunu kullanmama değil ama. kullanıp imzalamama bu yüzden ileride bir sorun olunca ispatlayamama ihtimali.

Bence de Caner Bey'in dediği gibi, hatta 3 ya da 4 farklı günde alınmış fotoğraf daha çok ispatlayıcı olabilir.
  8. Nur Bahar ÇELİK İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    56731
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Dediğiniz gibi ispatlayabiliyorum ama böyle çalışanlar düzeni bozduğundan sıkıntı oluyor işte... Diğer çalışanlar eğer ona imzalatamıyorsanız ben niye imzalıyorum ki deyince üste çıkmak için kırk takla atıyoruz.

İlginiz için teşekkür ediyorum.
  9. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Nur hanım
    hala netleştiremediğiniz bir konu ve stresini bir süre daha çekeceksiniz anlaşılan, bu kadar strese değer mi bilemedim
    yapılacak en doğru şey,
    çalışanı işten çıkarmak olacaktır. kişi bunu ister şahsi algılasın ister se kuralların bunu gerektirdi yönünde algılasın fark etmez. siz bu süreci başlatmadığınız sürece örnekte belirtilen gibi bir çalışanınız daha hatta bir süre sonra çalışanlarınız olacaktır. sonrasında hiç bir önlem fayda etmeyecektir.
    eğer ki işten çıkartamam haklı gerekçem yok yada geri iade davası açar yine gelir diyorsanız. verirsiniz tazminatını alacağını, sonrasında diğer çalışanlarında bakış açısını algısını değiştirirsiniz.
    bu iyi bir seçim değil belki ama buna sizi yada işvereni teşvik edenin kim olduğu belli.
  10. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş sağlığı ve güvenliği kurulları hakkında yönetmelikte tek bir cümle var ve bu noktalarda genel bir zorunluluk getiriyor aslında.

Çalışanların yükümlülüğü
    MADDE 12 – (1) Çalışanlar sağlık ve güvenliğin korunması ve geliştirilmesi amacıyla iş sağlığı ve güvenliği kurullarınca konulan kurallar, yasaklar ile alınan karar ve tedbirlere uymak zorundadırlar.

Kurulda alınacak olan," kişilere verilecek KKD'lerin çalışan imzası alınarak verilip, eksiksiz verildiğinin ispatı yapılmalıdır", tarzında bir karar ile bu durumu kesinleştirebilir, ve kurul sonrasında, çalışanlar hakkında alınan kararlar konusunda çalışanların bilgilendirilmesi noktasında da komple bildirmiş olur ve bu durumu ortadan kaldırırsın diye düşünüyorum.

Aksini düşünen ya da farklı bir düşüncesi olan arkadaşlar varsa en azından yorumlayarak sonuca ulaşabiliriz diye düşünüyorum. En azından böyle sıkıntılı bir durum için elimizde net bir sonuç olur.
  11. Mert Fatih Kesgin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    128331
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Anlaş Anadolu Lastik A.Ş.
    Bu o kadar karmaşık bir konu değil. Fotoğraflayın, çalışan temsilcisi eşliğinde teslim edin ve 3 şahitle tutanak altına alın... Ayrıca savunma isteyin. Neden teslim aldığı donanımın evrağına imza atmadığı ile ilgili...
  12. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Fakat baş tarafları okursanız, olay zaten imza atma zorunluluğu olmadığı konusunda. Zorunluluk olmadığı için adam atmıyorum diyor. Zorunluluk olmadığı için de adama niye atmadın diye dediğiniz o tutanakları vsyi yapamazsınız. Bizim konuşmuş olduğumuz konu zaten sizin anlatmak istediğiniz kısmın temeli. Kurul kararı ve iç yönerge ile birlikte bunu kesinleştirdikten sonra artık cezai işlem olayına adım atabilirsiniz. Yönetmelik veya yazılı karar desteği olmayan yaptırımlara cezai işlem uygulanamaz.
  13. Serkan ŞENSOY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    En güzeli adamın açıklarını yakalayıp 2 uyarı sonra işten atmak zaten art niyet var adamda ne çalışacaksın böyle adamlarla :)