1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kim çekti bunu?

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Suat Zengin tarafından 9 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Suat Zengin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  127209
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KALE OSGB
  [​IMG]

  Charles C. Ebbets tarafından 29 Eylül1932 yılında, bu gün General Electric Binası olarak bilinen Rockefeller Merkezi’nde çekilen bu fotoğraf 2 Ekim pazar günü New York Herald Tribune’de yayınlandı. Rockefeller Merkezi inşaatının 69. katında çelik konstrüksüyon kiriş üzerinde öğle yemeklerini yiyen on bir işçinin bu fotoğrafı gazetede yayınlandığı sırada çok ses getirmişti.

  Benzer alanlarda, inşaatlarda çekilmiş onlarca fotoğrafta Ebbets yüksekliğin heyecanını ve bir yandan da huzurunu anlatmak istemiştir. Fotoğraftakiler; o yıllarda birçok iş kolunda olduğu gibi inşaat sektöründe de çalışan göçmen işçiler. Estetik ve bir o kadar da şaşırtıcı görünen bu kareler aslında çalışanların hayatlarını nasıl hiçe saydıklarını ve belki de şartların ne durumda olduğunu göstermesi açısından da önemli.

  O yükseklikte rüzgarın hızı düşünüldüğünde, rahatça oturup beklemek, sigara yakmak, üzerleri “VOS” yazılı karton kutularda yemek yemek pek de mümkün değil gibi aslında. Üstelik metrelerce uzaktaki New York görüntüsünün işçilerle aynı netlikte olması (ki fondaki binaların ön yüzeylerine düşen keskin güneş ışığı, güneşin aslında öğle saatlerindeki gibi tam da tepede olmadığını gösteriyor, dolayısıyla bu ışık şartında şehir görüntüsünün işçilerle aynı netlikte olmasını sağlayacak kadar net alan derinliği verecek kısıklıkta bir diyafram seçimi de mümkün olmayacaktır) fotoğrafın sanki gerçek olmayabileceğini akla getiriyor. Fakat geriye dönük araştırmalarda böyle bir iddiaya rastlanmıyor.

  Bu türden bir çok ikonik fotoğraf gibi bu fotoğrafın da basım ve yayım hakkı, Bettman Archive adlı kuruluşta. Fakat 2003 Ekim’ine kadar Bettman Archive, fotoğrafı çeken kişinin adını duyurmamıştı. Halen arşivdeki bir çok fotoğrafın fotoğrafçısı “bilinmiyor” yada “anonim” olarak gösterilmekte.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 9 Mayıs 2013 ---
  Arkada gözüken parkın ve gökdelenlerin bugünkü hali[​IMG]
 2. Ongun_OKAY İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  yükseklik korkusu olmayan biri olsa gerek :rolleyes:
 3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Yüksekte çalışmalar konusundaki kurs dersinde de slayt başlangıç resmimiz buydu.
  Uzun süre bu fotoğraf üzerindeki durumları tartıştık. Hocamız inatla bu resmin gerçekliğini savunuyordu.
  Şimdi bu resimlerin çekildiği yerler iş güvenliği konusunda dünya öncülerinden diyebiliriz. Peki biz neden olmayalım?
  Değil mi?
 4. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  o yükseklikten biri kafama tükürse oraya çıkmaya üşenirim valla