1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kimler işveren vekili yetkisine sahip olabiliyor ?

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Sabri Mert Büyüklü tarafından 2 Eylül 2015 başlatılmıştır.

 1. Sabri Mert Büyüklü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar,

  Kafamı karıştıran şöyle bir konu var : İşveren vekili ataması yapılabilmesi için kesinlikle bir vekaletname mi gerekli ?
  Örnek olarak , Bursa'da bulunan bir projede faaliyet gösteren proje müdürümüz , binasında bulunan sgk defterine işveren vekili olarak imza atabilir mi ? Sonuç olarak merkezimiz İstanbul'da ve işveren vekili olarak genel müdürümüz mevcut. İşveren vekili yetkisini kimlere verebiliriz ?

  Şimdiden teşekkürler;
 2. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  İşveren, işveren vekili, geçici iş ilişkisi kurulan işveren ve alt işveren
  MADDE 12- 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentlerine göre sigortalı sayılan kişileri çalıştıran gerçek veya tüzel kişiler ile tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşlar işverendir.

  İşveren adına ve hesabına, işin veya görülen hizmetin bütününün yönetim görevini yapan kimse, işveren vekilidir. Bu Kanunda geçen işveren deyimi, işveren vekilini de kapsar. İşveren vekili ve 4857 sayılı İş Kanununda tanımlanan geçici iş ilişkisi kurulan işveren, bu Kanunda belirtilen yükümlülüklerinden dolayı işveren ile birlikte müştereken ve müteselsilen sorumludur.
  ...
  SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNU
  Kanun Numarası : 5510
  Kabul Tarihi : 31/5/2006
  Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 16/6/2006 Sayı : 26200

  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

  İşveren vekili; işveren adına ve hesabına, SGK’ ya belge ibraz etmek, itiraz etmek gibi işlemlerde bulunacağı için işveren vekilinin SGK'nın ilgili Müdürlüğüne bildirilmesi gerekir. Bu bildirim yapılmadan noterden alınacak bir vekaletname yeterli olmayacaktır. Vekaletin hukuki dayanağı; noterden alınacak bir vekaletname olmaksızın, yapılan iş sözleşmesinde verilen çalışana yönelik işvereni temsil yetkisi olabilir. İşveren vekili olacak kişi ile sonradan yapılacak bir sözleşme ile de bu sağlanabilir.

  Bursa'daki proje binasında işveren vekili olarak görev yapacak kişi/kişileri o işyerinin bağlı bulunduğu SGK Müdürlüğüne bildirerek konuyu çözümleyebilirsiniz. İşletmenin bütününü idare eden kişi/kişiler işveren vekili olabileceği gibi işyerinin bütününü sevk ve idare eden kişi/kişiler de işveren vekili olabilir.
 3. Pınar GÜLLE İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KORU OSGB
  İnşaatlarda Şantiye şefleri Resmi olarak İşveren vekili sayılır .
 4. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  Şantiye şefinin , fabrika müdürünün resmi olarak İV sayılabilmesi için vekaletnamesini (noter onaylı) olması gerekir.