1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kimyasal madde kullanimi ve depolanmasinda yangina dayanikli dolaplar

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 14 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  paylaşımlar için teşekkürler.42. maddeye takıldım dolapta doğal havalandırma yoktur denilmiş doğal havalandırma yeterli midir ?
  özellikle solvent gibi parlayıcı,yanıcı kimyasalların buharları için içerideki hava tahliyesi sağlayan fanlı bir havalandırma olmalı,dolap EN 14470 standardına uygun olmalıdır.(üzerinde yangına dayanım süresi yazan,yangın anında ısı artışı ile havalandırma deliklerini kapatan ve yangın anında kendiliğinden kapanan kapı kilit mekanizması ,sızıntı toplama kuveti,......)
  kimyasal madde depolanan odaların sıcaklığı da önemlidir(sıcaklık ortalama 25-26 dereceyi geçmemeli) (sıcaklık artışı yanıcı sıvı buharlarının LEL değerini düşürürken UEL i yükseltir).ayrıca solvent bazlı boya yerine mümkünse su bazlı boyalar tercih edilmeli
  Yüksek parlama noktasına sahip solventler tercih edilmelidir,dolap içinde depolanan kimyasallar kimyasal depolama matrisine uygun olarak depolanmalıdır
  upload_2014-8-13_16-25-33.png
 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  YANICI SIVILAR İÇİN GÜVENLİK DOLAPLARI

  Endüstride ve birçok üretim sürecinde kimyasal maddeler yaygın olarak kullanılır. Kimyasal risk, kullanılan kimyasal miktarı azaltılarak sınırlanabilir. Ancak, riski en aza indirmek için kimyasal maddelerin uygun şekilde depolanması ve kullanılması gerekir.
  Standart depolama özellikleri, yanma kontrolü, sıcaklık, havalandırma, ayrı tutma ve etiketlemenin belirlenmesi gerekir. Çalışma ortamlarındaki (işletme içi, laboratuvar, atölye vb.) yanıcı, parlayıcı kimyasal maddeleri depolarken her kimyasalın yanıcı, toksik veya çevreyi kirletme gibi özellikleri dikkate alınmalıdır.
  Standartlara uygun güvenli kimyasal depolama için 3 temel gereksinim:  1- Yanıcı sıvıların depolanmasına bağlı olarak yangın tehlikesinin minimuma indirilmesi, belirlenen ve test edilmiş bir zaman süresinde dolap içinde korunması,

  2- Çalışma ortamına bırakılan kimyasal difüzyon (gaz çıkışının) minimuma indirilmesi,

  3- Dolap içinde muhtemel sızıntıların toplanması,  TİP 90 SOLVENT KİMYASAL DEPOLAMA DOLABI  Yanıcı ve parlayıcı sıvıların günlük kullanımında ve depolanmasında, ilgili standart ve normlara sahip Tip 90 Güvenlik Dolapları, uluslararası düzeyde tanınan bir enstitü tarafından EN 14470–1 EN 1363–1 standart ve normuna göre tip testinden geçmiş ve onaylanmıştır.  • 90 dakika boyunca yangına mukavemet gösterir.

  • Statik elektriğe karşı korunması için BGR 132’ye uygun ve her raf seviyesinden topraklamalıdır.

  • Dolaba entegre edilmiş termal gözleme sistemi sayesinde, yangın tehlikesi oluştuğunda kapılar 50 ºC'yi geçen oda sıcaklığında otomatik olarak kapatır.

  • Her raf seviyesinde, hava emiş ve hava besleme kanalı bulunur.

  • Dolap ayakları içeriden ve dışarıdan ayarlanır.

  • Tek elle açılabilen kanatlı kapı kullanım kolaylığı sağlar.

  • Avrupa Birliği'nin TÜV, GS, CE ve DIN EN sertifikalarına sahiptir.

  • Özel talep olduğunda farklı ebat ve özelliklerde raflı, çekmeceli, dar alanlar için katlanabilen kapılı varil dolabı gibi seçenekler sunulur.  TİP 90 TEZGAH ALTI KİMYASAL DEPOLAMA DOLABI  Yanıcı ve parlayıcı sıvıların günlük kullanımında ve depolanmasında ilgili standart ve normlara sahip Tezgah Altı Tip 90 güvenlik dolapları EN 14470–1 EN 1363–1 standart ve normuna göre tip testinden geçmiş ve onaylanmıştır.  Çeker ocak ve tezgah altı alanlarda yanıcı kimyasal maddelerin depolanmasına ve günlük kullanımda kolay erişimine izin verir.  Özel talep olduğunda farklı ebatta, kapılı ve çekmeceli seçenekleri ile pratik çözümler sunar.

  http://www.tolkim.com.tr/tolkim.asp?ust_id=3&id=91

  [​IMG][​IMG][​IMG]
 3. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  daha böylesine bir dolap görmedim
  bir gün olur görürüm inşallah
 4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
 5. nilgün özbey İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Peroxan lar için ,hem kimyasalı belli bir sıcaklıkta tutacak hem de yangına karşı bu şekilde güvenli bir ortam sağlayacak dolap var mıdır?
 6. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  kimyasallar içim bende böyle bir dolap daha görmedim.biz fab. elektrik panolarını söküp raflar yapıp kendimiz dolaplar yaptık.yanlarınada yangın söndürme tüpleri taktık.umarım böyle bir dolabı bir gün alırız.