1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kimyasal tankı boşalma kaynağı metrekaresini ve yüksekliğini hesaplamaları hakkında

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Melek Gündoğdu tarafından 24 Nisan 2014 başlatılmıştır.

1. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bir şey sormak istiyorum; bir tankımız var ve tankın içerisine %10 olacak şekilde yanıcı/patlayıcı kimyasal ilavesi yapılıyor. Tank dikdörtgen şeklinde ve üst kısmı tamamen açıktır. ölçüleri; 1x3x1,5 metredir. Yani açıklık 1x3 metr şeklindedir. Böyle bir durumda boşalma kaynağı metrekaresini ve yüksekliğini ne alırsınız?
  2. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Boşalma derecesi sürekli alınacak k=0,25 hesaplanacak
    boşalma kaynağı: 3m2
    yükseklik %10 dolu tutuluyorsa 15 cm olmalı sanırım.
    Siz hangi değerleri aldınız?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Nisan 2014 ---
    Bu arada yanıcı kimyasalınız nedir? Hesaplama bile yapmadan zone 0 denebilir sanırım, üstü tamamen açık olduğuna göre! Neden kapalı bir tank tercih edilmemiş? Büyük bir risk yok mu burda?
  3. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Nurdan Hanım, tankın içerisine robotlar vasıtasıyla daldır çıkart yapıldığı için tankın üstü tamamen açık. Tank tamamen doludur, %10 luk kısmı yanıcı %90 ı ise sudur. Yüksekliği 15 cm alırsam aynı şekilde de boşalma kaynağını 0,003 almam gerekmez mi?
  4. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    boşalma kaynağı olarak tüm alanı almak gerekir. 0,003 diyemezsiniz.

kalıcılık süresini hesaplarken Xo=10 alırsınız.

Ben hala burdaki kimyasalın ne olduğunu merak ediyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 24 Nisan 2014 ---
    İlave olarak bu bir karışımsa, yani su ve yanıcı homojen halde ise yüksekliği 15 cm alamazsınız. Ben tankın %10 una yanıcı konuluyor, kalanı boş zannettiğim için 15 cm demiştim yüksekliğe...
  5. Melek Gündoğdu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    112944
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kimyasal ın içeriğinde %15-20 oranında propan-1-ol olduğu için yanıcı olarak geçiyor MSDS'inde.
    Kimyasalı %90 oranında seyretmek tankın tamamını da yanıcı yapmaz diye düşünüyorum
  6. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Bu konuda çalışması olan arkadaşlar neyi hangi oranda hesaba kattıklarını belirtirlerse iyi olur. Deneyimli arkadaşların yorumlarını bekliyoruz.