1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kimyasalların depolanmasımda ahşap palet kullanımı hakkında

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve Serkan Kala tarafından 10 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. Serkan Kala İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10956
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
  Merhaba arkadaşlar, yanıcı kimyasalların depolandığı depo raflarında varillerin alt kısımlarında ahşap paletler kullanılmaktadır. Ahşap palet yerine yanıcı özelliği olmayan başka bir alternatif var mıdır? Ya da ahşap palet kullanılması göz ardı edilebilir mi çünkü o kadar kimyasal tutuşursa zaten ahşap devede kulak kalır?
 2. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Derlin diye bir malzeme var hem tutuşmaz hem temizlenebilir özellikte, ya da ahşap paletler yerine kimyasallar için özel taşma havuzlu paletler var onlarında size faydası olacaktır.
 3. şevket ediz İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  48557
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ahşap ile tepkimeye giren kimyasallar yangına sebebiyet verir... Bu yüzden ahşap palet kullanmayınız... Ama kullandığınız kimyasalların MSDS lerini incelerseniz , hangi paleti kullanabileceğiniz ortaya çıkacaktır...
 4. Serkan Kala İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  10956
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Ortak Sağlık Güvenlik Birimi/ İş Güvenliği Uzmanı
  Taşma havuzlu paletler de sonuçta plastik yapıda sonuç değişmez diye düşünüyorum. Derlin dediğiniz malzemenin uygulanması nasıldır, palet üzerine mi uygulanıyor onu araştırmak lazım.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Haziran 2016 ---
  MSDS lerde ahşap ile tepkimeye girer diye bir uyarı yok ama normal oda sıcaklığında bile alev alabilecek kimyasallar var. O kadar tehlikenin yanında ahşap palet günah keçisi olmaz diye düşünüyorum.
 5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  146623
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Tüprag Metal Madencilik
  Kimyasallar içinde yükseltgen (oksitleyici) maddeler yoksa, (peroksitler) ahşap palet kullanımı sorun oluşturmaz.

  Taşma, yayılma havuzu tamamen ayrı bir konudur.