1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kinney metodu ile yapılan risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve mehmetgursoz tarafından 31 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. mehmetgursoz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    2931
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mehmet Bey
    Gerçekten de oldukça hoş bir analizi paylaşmışsınız.
    Elinize sağlık
  3. Güzel çalışma olmuş eline sağlık
  4. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mehmet bey paylaşım için teşekkürler ancak bu gibi durumlarda firmanın bilgilerini silerseniz daha iyi olur, ilerde başınız ağrımaz...
  5. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Elinize sağlık çok güzel ve kapsamlı olmuş. Özellikle Fine-Kinney Metodu en sevdiğim risk analizi metodudur. Fakat bir kaç ekleme-düzeltme yapmak istiyorum.
    Risk Değerlendirme Ekibi kapsamında seçilen tüm çalışan temsilcileri ve destek elemanları olmak zorunda değil mi? Eğer öyleyse verilen çalışan sayısına uygun destek eleman ve çalışan temsilcisi sayısı tutmuyor. Şimdi diyceksiniz ki o kadar çalışmanın arasında bunumu gördün diyee :cool: valla hemen dikkatimi çekti. ;)
  6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Benim Dikkatimi çeken noktalar ;
    - Fine-Kinney Metodunda değişkenin sadece " OLASILIK " olduğunu biliyorum.Analizde FREKANS değerininde değişikliğe gidildiğini görüyorum.
    - Fine-kinney metodunda klasik önemsiz risk -yeşil , olası renk- mavi olan renkler burada tam ters olarak gösterilmiştir.
    - Birde depolama faaliyeti benim bildiğim kadarıyla Tehlikeli sınıfta yer almaktadır. ( Diğer depolama ve antrepoculuk faaliyetleri (frigorifik depolar ile hububat, kimyasallar, dökme sıvı ve gaz depolama faaliyetleri hariç ))
    Yine de gayet güzel bir çalışma.Elinize sağlık
  7. Kahraman GÜLŞEN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91091
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Niğde Üniversitesi
    Kinney metodunda Frekans belirlenirken matematiksel hesaplama mı yapılıyor, yoksa tanıma göre hangi aralığa giriyorsa frekans o mu alınıyor?
  8. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kahraman Bey
    Fine-Kinney metodunda
    olasılık-şans
    frekans
    şiddet
    değerleri bulunmaktadır.Bu değerler Fine-Kinney risk değerlendirmesinde sabittir.
    frekans : Tehlikeye zaman içerisinde maruz kalma sıklığıdır.Mevcut prosesinizde frekansı bu şekilde bulabilirsiniz . Onun dışında her proses için sabit frekans değerleri bulunmuyor.Her faaliyetin işletmeye özgü farklı frekans değerleri bulunuyor.
  9. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    aslına bakarsanız risk analizinde şiddet değişmez. olasılık ve frekans zamanla değişebilir
  10. Murat Tosun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LTB - ÇAK GROUP
    şiddet de değişir aga...kim diyor değişmez diye
  11. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    bir tehlikenin şiddetini nasıl değiştireceksin @Murat Tosun kardeşim ?
  12. kadirerçakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar bende bir katkıda bulunmak istiyorum, fine kinney methodu ile ilgili boş şablon. eksik olarak gördüğünüz noktaları belirtirseniz sevinirim. İşinizede yarar umarım. saygılarımla, iyi çalışmalar...

Ekli Dosyalar:

13. Murat Tosun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LTB - ÇAK GROUP
    Basit bir örnek : tavanı ağır malzemeden yapılmış bir sundurmanın tavanı çöktüğünde ölüm olur, şiddet matris 5x5 de 5 olur... çatıyı hafif maalzemeyle değiştirdiğinizde (örneğin kotraplak) ölüm olmaz, şiddet 4 veya 3 e düşer.

şiddeti değiştirdikmi?
  14. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Sayın tosun
    Siz şu konuyu karıştırıyorsunuz.

Emniyet kemeri olmadan ,yüksekte birinin çalışması. Çalışan düşerse ölür. Kemer takması bunun aşağı düşerse ölme durumunu engellemez sadece olasılığı yani gerçekleşme ihtimalini düşürür.
    Dolayısıyla şiddet değişmez
  15. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Ağzına sağlık @Fatih Ülker gayet güzel açıklamışsın.
  16. Murat Tosun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    LTB - ÇAK GROUP
    dediğin olayda şiddet değişmez...100 de 98 konuda değiştiremeyiz ama şiddeti değiştiremeyiz de diyemeyiz...verdiğim örnekte olduğu gibi...bende risk analizi eğitimi verirken şiddeti değiştiremeyiz diyorum çalışanlara...ama isg profesyonelleri olarak biz aramızda şiddet değişmez diyemeyiz...örnek veriyorum sen hala bana değişmez diyorsun...örnekte değiştirdim ya şiddeti
  17. Faruk ASLAN İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok güzel bir paylaşım. Teşekkür ederim.
  18. abdulkadir bingöl İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Mehmet Bey,
    Yukarıda paylaşmış olduğunuz Risk Değerlendirme formu CarrefourSA şirketine ait olup tarafımca hazırlanmıştır.
    Bilgi paylaştıkça faydalı olur ama size ait olmayan şirket bilgilerinin ve tüm risklerin bulunduğu bir dokümanı olduğu gibi paylaşmanız iş ahlakı açısından uygun değildir.
    CarrefourSA Genel Müdürlük ilgili departmanına bilgi vereceğimi hatırlatarak formu kaldırmanızı rica edeceğim.
  19. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Mehmet beyin eline nasıl geçmiş..hem çalışmanı şimdi kontrol ettim örnek teşkil edecek bir çalışma olmuş..diğer hususlarda sana katılıyorum..
  20. Hüseyin Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    97127
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman