1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kirli havuz suyu, hastalıklara davetiye çıkarıyor

Konusu 'Yaşam Güvenliği' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 19 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Kirli havuz suyu, hastalıklara davetiye çıkarıyor

  [​IMG]

  19 Ağustos 2014, Salı
  Lokman Hekim Etlik Hastanesi Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Safiye Göçer, kirli havuz sularının göz, kulak, sindirim ve solunum hastalıklarına neden olabileceği uyarısında bulundu.

  Göçer, havuz suyunu temizlemek için kullanılan klorun özellikle çocuklarda gözlerde tahriş, kızarma ve yanma şeklinde şikayetlere neden olabildiğini kaydetti. En temiz havuzlarda bile enfeksiyon riski bulunduğunu belirtti.

  Göçer, havuz kaynaklı enfeksiyonları şöyle sıraladı:

  Göz: Havuza bağlı genellikle iki tür göz rahatsızlığı ile karşılaşılmaktadır. Bunlardan ilki konjunktivit dediğimiz mikroorganizmalardan kaynaklanan durumdur. Konjonktuvitte gözde yanma, batma, sulanma, çapaklanma, göz kapaklarında şişme gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler görüldüğünde mutlaka bir hekime başvurulması gerekmektedir. İkinci durum ise klora karşı hassasiyettir. Havuz suyunu temizlemek için kullanılan klor özellikle çocuklarda gözlerde tahrişe sebep olarak kızarma, yanma şeklinde şikayetlere neden olabilmektedir. Havuz gözlüğü kullanılması bu durumdan sakınmak için gerekli olabilir. Lens kullananlar için enfeksiyon gelişmesini kolaylaştırdığı için lensle havuza girmeleri önerilmemektedir.

  Kulak: En sık görülen problem dış kulak yolu enfeksiyonlarıdır. Kulak ağrısı, dış kulak yolunda şişme, kulak akıntısı, tıkanma ve duyma sıkıntısı görülebilir. Şiddetli ağrıya neden olabilir. Ayrıca kulaklarına tüp takılan çocukların kesinlikle havuza girmemeleri gerekir. En temiz havuzlarda bile enfeksiyon riski bulunmaktadır. Bu risklerden korunabilmek için vazelinli veya gliserinle yağlanmış pamuk tıkaçlar kullanılabilir.

  Sindirim Sistemi: Ecoli, Şigella, Criptosporidyum, Giardia, Hepatit A virüsü gibi dışkı yolu ile bulaşabilecek mikroplar havuz suyunun yutulması sonucu ishale yol açabilirler. Klorlama bu hastalıkları kısmen engelleyebilse de klorun etkili olabilmesi için zamana ihtiyacın olması riskin devam etmesine sebep olur. Koruyucu önlem olarak ishal olanların havuza girmemesi, tuvalet eğitimi almamış çocukların havuza girmemesi, havuz suyunun ağza alınmaması ve yutulmaması gerekmektedir. Deniz suyunda enfeksiyon tehlikesi yok denecek kadar az olmakla birlikte kanalizasyonun döküldüğü kirli kesimlerde denize girilmemesi en doğru olanıdır.

  Solunum Sistemi: Havuz suyundaki klorun irritan etkisinden dolayı burun tıkanıklığı ve allerjisi belirtileri görülebilir. Ayrıca sinüzit ve nezle iken havuza girilmemelidir."

  ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

  Göçer, havuza girerken dikkat edilmesi gereken kuralları da şöyle anlattı:

  -Temiz bir havuzda suyun dibinin net bir şekilde görülmesi gerekir. Yosunlu, kaygan ve yapışkan yerler olmamalı.

  -Suyun sıcaklığı 27ºC'yi geçmemeli, havanın sıcaklığı ile suyun sıcaklığı arasında fazla fark olmamalıdır.

  -Havuz suyunun litresinde 40'tan fazla koli basili bulunmamalı ve zaman zaman bakteriyolojik analizler yapılmalıdır.

  -Aktif cilt mantarı, göz ve kulak enfeksiyonu olan kişiler iyileşmenin gecikmemesi, diğer kişiler için risk oluşturmaması için havuza girmemelidir.

  -Havuza girerken kesinlikle duş alınmalıdır, ayaklar antiseptik solüsyondan geçirilmelidir.

  - Kullanım kapasitesinden fazla kişinin faydalandığı havuzlarda enfeksiyon riski artar. Bu sebeple çok kalabalık, su devri yeterli olmayan, yeterince klorlanmayan havuzlardan uzak durulmalıdır.

  (ANKA)