1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kkd denetimini kim yapar?

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Tevfik AKSOY tarafından 1 Ocak 2015 başlatılmıştır.

1. Tevfik AKSOY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111511
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Iyi gunler kisisel koruyucu donanim kullanilip kullanilmadiginin kontrolu uzmana yoksa isverene mi aittir? Mevzuatta bulamadim..
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Uzmanın yükümlülükleri arasında tespit ve öneride bulunmak var. İyice irdelemek lazım mevzuatın yükümlülükler kısımlarını. İşverenin uzmandan hizmet almasıyla tüm sorumluluklardan yırtamaması gibi durum da var.

***GÜNCELLEME***

ÇALIŞANLARIN GÜRÜLTÜ İLE İLGİLİ RİSKLERDEN KORUNMALARINA DAİR YÖNETMELİK --> İşveren Kontrol Eder

İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK --> İşyeri Hekimi (Uygun KKD için öneride bulunmak.)

KANSEROJEN VEYA MUTAJEN MADDELERLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK --> İşveren Kontrol Eder

KİMYASAL MADDELERLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK --> İşveren Kontrol Eder

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI HAKKINDA YÖNETMELİK --> İşveren Kontrol Eder

YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ --> İşveren Kontrol Eder

TOZLA MÜCADELE YÖNETMELİĞİ --> İşveren Kontrol Eder

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK --> İş Güvenliği Uzmanı
    (Uygun KKD için öneride bulunmak.
    )
  3. Tevfik AKSOY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111511
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Cok aciklayici olmadi ama. Daha cok nokta atisi bir sey lazim. Ekim de danistayin bir davasi vardi. Ne oldu bilmiyorum. Bu denetim isini uzmandan alacaklardi..
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Ben de merak edip araştırdım ve yukarıda yazdım şimdi :) Bu yönetmelikleri bul içinde Kişisel Koruyucu diye arat direk İşveren yükümlülükleri içinde geçiyor hepsinde zaten.

Not: Hee işveren sana sözleşmede özel bir madde ile derse ki, KKD kullanımının sağlanmasını da sana yetki olarak veriyorum, sen de imzalarsan sadece tespit ve öneri ile yırtamazsın çünkü taahhüt etmiş olacaksın. Tabi işveren ile arasında özel sözleşme yapanları bağlar.
  5. Tevfik AKSOY İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    111511
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Oldu mu dersin..6331 e gore isveren vekilide isverendir. Bu durumda hukukun tanimi genis kapsamli oldugundan isveren vekilleri yani ilk amirler sorumlu olur deyip bu yonetmelikleri de ilgi verirsek topu paslamis oluruz mu acaba..