1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kkd-göz yaralanmalarını önleme -41-

Konusu 'İşbaşı Konuşmaları' forumundadır ve ISGforum.net tarafından 4 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. ISGforum.net ISGForum Inc.

  • Site Yöneticisi
  -41- KİŞİSEL KORUYUCU EKİPMAN – GÖZ YARALANMALARINI ÖNLEME

  İşyerlerinde hergün 1000 civarı göz yaralanması meydana geliyor. Bu yaralanmalar sonucu oluşan tedavi ve üretim kaybından dolayı yıllık $3,000,000.00 ‘ın üzerinde bir Masraf oluşuyor!!
  Bu yaralanmalar neden meydana geliyor?
  • Beş yaralanmadan üçünün sebebi kaza anında çalışanın göz korumasını giymeyişi kaynaklıydı.
  • Yaralanan işçilerin %40 civarı bir çeşit göz koruması kullanıyordu fakat bu yanlış tipti ve uygun bir şekilde yüzü koruyamadı. Bu kategorideki asıl sebep ise yüz siperliğinin kullanılmayışı idi.
  • Kaza araştırmaları, göz yaralanmalarının %70’inin uçan veya düşen nesneler veya kıvılcımlar olduğunu gösteriyor. Göz yaralanmasına sebebiyet veren nesnelerin %60’ına yakını bir toplu iğne başından daha küüçük.
  • Göz yaralanmalarının %20’ye yakını kimyasallarla temastan kaynaklanır. Bu sıçrama veya kimyasalın göze direk püskürtülmesinden meydana gelir.
  • Göz yaralanmalarının %40’ı tamir-bakım,marangoz ve tesisatçı gibi sanatkar işçiler arasında meydana geldi. %30’u montajcılar, taşlama motoru işçileri gibi işçiler arasında meydana geldi.
  • Yaralanan işçilerin %50’si imalatta çalışıyordu. %20’si inşaatta çalışıyordu.
  Bu yaralanmaları önlemek için ne yapabiliriz?
  İlk olarak, iş için doğru göz koruyucusunu seçtiğinizden emin olun. İşçilerin başına gelen göz yaralanmalarının %94’ü nesneler veya kimyasallar civarında ya da altında korumasız gezmeden sonuçlandı.
  İkinci olarak, seçtiğiniz göz korumasının tam olarak uyduğuna ve temiz olduğuna emin olun. İşçilerin göz koruyucusunu takmayışının veya çıkarmasının ana sebeplerinden biri lens’in kirli oluşundan dolayı ne yaptıklarını göremeyişidir.
  %20’ye yakın göz yaralanması yüz siperliği veya taşlama esnasında kaynak bareti kullanırken meydana geldi. Göz koruması olan iş güvenliği gözlüğü kullananlardan sadece %6’sı göz yaralanmasına maruz kaldı.
  EN İYİ KORUMAYI SEÇ, TAM UYDUĞUNDAN EMIN OL, TEMIZ TUT VE KULLAN!

  PERSONAL PROTECTIVE EQUIPMENT - EYE INJURY PREVENTION
  One thousand eye injuries occur in American workplaces every day. These injuries are responsible for over $3,000,000.00 annually in medical, lost production and workers' compensation costs!!
  Why are these injuries occurring?
  • Three out of five injuries happen because the worker was not wearing any eye protection at the time of the accident.
  • About 40% of the injured workers were wearing some type of eye protection, but it was the wrong kind and failed to protect adequately. The leading cause in this category is the lack of side shields.
  • Accident studies reveal flying or falling objects and sparks as the cause in 70% of eye injuries. Nearly 60% of the objects causing eye injury are smaller than a pin head.
  • Nearly 20% of all eye injuries are caused by contact with chemicals. This includes splashing or chemicals being sprayed directly into the eye.
  • 40% of eye injuries occurred among craft workers, such as mechanics, repairers, carpenters, and plumbers. 30% of eye injuries occurred among operatives, such as assemblers, sanders, and grinding machine operators.
  • 50% of the injured workers were employed in manufacturing. 20% were employed in construction.
  What can we do to prevent these injuries?
  First of all make sure you select the proper eye protection for the task. 94% of the eye injuries that occurred to workers wearing eye protection resulted from objects or chemicals going around or under the protector.
  Second, make sure the eye protection you have selected fits properly and is clean. One of the leading reasons for workers removing or not wearing eye protection is the lens became dirty and they could not see what they were doing.
  Nearly 20% of eye injuries happened to workers wearing face shields or welding helmets while grinding. Only 6% of the workers injured while wearing eye protection were wearing goggles.
  CHOOSE THE BEST PROTECTION, MAKE SURE IT FITS, KEEP IT CLEAN AND WEAR IT!

  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır..
  http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/

  Ekli Dosyalar: