1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kkd kullanımı,kayıt altına alarak yasal sorumluklukları işçiye ve iş verene nasıl tebliğ ederim?

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Seyhan Aktepe tarafından 13 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bulundugum yerdeki mermer fabrikalarında hiç kimse KKD kullanmıyor ve ben bunu kayıt altına alarak yasal sorumluklukları işçiye ve iş verene nasıl tebliğ ederim
  2. Engin Kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SERBEST
    KKD'larla ilgili eğitim verin. Tespit ve öneri defterine KKD'ları (hangileri gerekiyorsa) kullanmaları gerektiğini yazın. İSG Kurul toplantısında birkaç terliksi yaratığın fotoğrafını çekip sunum halinde kurul üyelerine gösterin.İSG iç yönetmeliğini el kitabı olarak işçilere dağıtın (dağıttığınıza dair işçilerin imzalarını alın) orada KKD'larla ilgili maddeler olacaktır. Sözlü uyarılar yapın, yazılı uyarılar yapın ve 2 yazılı uyarıda işten tazminatsız atılacaklarını iyice o gelişmekte olan O beyinlerine işleyin.(KUSURA BAKMAYIN BU KONUNUN AYNISINDAN MUZDARİPİM VE SİNİRLİYİM).Aynı şeyleri ben de yaptım bazı işçilere uygulatamadım. Belki sizin işçilerin beyinleri biraz daha gelişmiştir.Siz de bunları bir deneyin. Bence kolay iş değil KKD kullandırmak en az 4-5 aylık bir süreç içinde başarabilirsiniz diye düşünüyorum. İyi çalışmalar Seyhan Bey..
  3. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bulundugum yerdeed iş sıkıntısı yok adamlar saatlik calısıp baska yere geciyor iş verende bundan şikayetci adamı cagırdım neden kuıllanmıyorsun diyorum rahatımı bozuyor diye cevap verdi ve yanımdan gitti
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bu adamın ya iş akdini fesh edersin yada çikolata şekerle kandırırsın bazen işe yarıyo..:)
  5. Seyhan Aktepe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bulundugum yerde adamların iş sıkıntısı yok öyle bi yer düşününki adam işi begenmeyip aynı zamanda diğer fabrikaya geciyor:),
  6. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
    Evet bu tarz problemlerin olduğu yerler de az değil,kolaylık diliyorum.Konu ile ilgili ben başka birşey soracağım; taşeron çalışanlara KKDleri kim sağlamalıdır?Yönetmelikte açık bir ifade göremedim sanırım.
  7. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Alt işveren ve üst işveren ilişkilerinin olduğu işyerlerinde her iki tarafta sorumludur.ama bunu alacak kullandıracak kişi taşeronken bunun kontrol ve denetim sorumlusuda ana firma olmalıdır..
  8. Tuğba CABİ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    SHAMROCK TEKSTİL SAN. VE TİC. A.Ş.
    Sanırım yasalarda net belirtilmemiş,peki teşekkürler.
  9. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Alt İşveren (Taseron) firma da 6331 e tabi oldugu için birer işverendir. Dolayısıyla tüm gereklilikleri yerine getirmek durumundadır.
  10. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    atacaksın bir iki tanesini işten, ibretlik olsun diye, bak diğerleri nasıl başlıyor takmaya.
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Diğer fabrikadaki meslektaşlarla görüşün, muhtemelen aynı sıkıntı vardır. Baktınız gene değişmiyorlar, ÇSGB'den bir toplantı yapmalarını rica edin. Kabul edeceklerdir. İhtar, ve para cezası yaptırımını vb. anlatsınlar. Bu caydırır.
  12. Fecriati İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aynı dertten ben de mustaribim.

İstersen tutanak yaz, imzalayalım diyorlar bir de... Hepsi de yetişmiş eleman işten atmak da çözüm değil ne yapacağımı bilemiyorum.
  13. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    damardan girin arkadaşlar :D
  14. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Yaz tutanağı, maaşlarından yevmiye kesin. Paraları gidince anlarlar anyayı Konyayı.
    Tam benlikmiş oralar.
    Gerçi gemide o kadar yapamıyorum. Limana gelince "Topla valizini in" diyorum sadece. :D
  15. akdr İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çoğu iş yerinde Tutanak veya işten kovma çözüm değil. Çünkü işveren işçi bulamıyor ama çalışanın umrunda değil, her zaman iş bulabiliyor. İşverende elemanı işten çıkarmak istemiyor. O zaman ne yapacağız.
    Bu arada arkadaşlar KKD kullanmayanlar için tutanak örneği olan var mı? Paylaşabilir mi?
  16. İşten atmak çözüm değil ki bir başka uzmanın başına bela olacak bu sefer ne demiş ünlü düşünür cem yılmaz eğitim şart:)
  17. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Karar defterine yazin imzalayin nüshanizi alin isveren düsünsün.
  18. Yalçın CEYLAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    92080
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Halka rağmen, halk için alınan tedbirler. Acımayın, acınacak hâle düşersiniz (Allah muhafaza)!!! Kanunların belirlediği ölçüde en sert yoldan devam edin. Biz Türk'üz. Yumuşak yüzü severiz. Çünkü yüzü yumuşak olanını sözü SERT OLMAZ!!!
    Cezanın asıl amacı suç işleyene/kuralları ihlal edene yaptırım uygulamak değil, diğerlerine GÖZDAĞI vermek olmalı.
    Haaaaa, olur da insanımız emniyet tedbirlerini kendisi düşünüp uygulayabilecek kıvama gelirse ÖDÜLLE MOTİVASYON hepsinden güzel.
  19. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çikolata verelim.
  20. Aydın Sağlam47 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yatağan Termik Santrali (Cemre OSGB)
    KKD Zimmet formu hazırlıyorum işcilere kanunun falanca yönetmeliğinde şu maddesinde tazminatsız fesih söz konusu demek istiyorum.