1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kkd kullanımı,kayıt altına alarak yasal sorumluklukları işçiye ve iş verene nasıl tebliğ ederim?

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Seyhan Aktepe tarafından 13 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Ekli Dosyalar:

2. Aydın Sağlam47 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yatağan Termik Santrali (Cemre OSGB)
    benim kullanmak için hazırladığım tutanak ektedir.

Ekli Dosyalar:

3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yukarda yazılanlara diyorum ki yok böyle bişe..kaybetmiş yada hasarlı olmuş olabilir işveren yenisini verecek ve kullandıracak.işçiden kesilir diye bişe yok kanunun ruhuna aykırıdır.Birde akipmanın kullanmaması iş yaptırmamaktır ve anında kullanmaktır.kim kimi işten atıyor yav..bu nasıl bir yazı ve tutanaktır.
  4. Aydın Sağlam47 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yatağan Termik Santrali (Cemre OSGB)
    Teşekkür ederim uyarınız için. revize etip kullanacağım.
  5. H. Burak Demir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba,
    Çalıştığım firma 50+ çalışanı olan az tehlikeli bir gıda firmasıdır. Burada çalışanlara iş ayakkabısı giydiremiyoruz. Uyarılar, ihtarlar derken çalışanlar işi bırakıp gidiyor ve firmada çalışan bulmakta zorlanıyor. Firmada çalışanlara KKD düzenli verilmekte fakat çalışanlarla bunun kullanımını bir türlü aşamadık. Çalışan personel bulmakta zorlandığımız için zimmet tutanaklarının arkasına kendi el yazısıyla oluşabilecek kazalardan sorumlu benim, kendi rızamla verilen KKD yi kullanmıyorum diye bir yazı alsak imzalatıp nasıl olur veya bu konu hakkında başka önerileri olan varsa bekliyorum.
  6. H. Burak Demir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    arkadaşlar eğitimler zimmet tutanakları döfler defter... hepsi kayıt altında var. Sıkıntımız işten atma da söz konusu değil, fabrika konum itibarıyla dışarıda olduğu için şartlar malum servis vs... her ne kadar gerekli araç gereç donanımları sağlasakta çalışan bazı kesimler(eğitime ve yeniliklere kendini kapatmış kesim) bu kadar tefarruatla uğraşmak istemeyip işten kendi rızalarıyla ayrılıyorlar. İşçi bulmakta da zorlanıyoruz. Bu durum için önerilerinizi bekliyorum. Kurallara uygun bir şekilde kendimizi sıkıntıya sokmadan hem KKD kullanımını kolaylaştırıp hemde işçiyi elimizde tutarak neler yapabiliriz .
  7. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Siz Resmen İşverenin Lehine Bitutanak Hazırlamışsınız ve Bu Tutanakla Çalışanın Gözünü Korkutup KKD kullanmalarını Sağlamaya Çalışacaksınız Galiba. Ama Bunu Her Çalışan Yemez Yutmaz.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Haziran 2015 ---
    Kullanım kuralları

MADDE 8 – (1) 5, 6 ve 7 nci maddelerde belirtilen koşulları sağlayan kişisel koruyucu donanımlar, Ek-3’te belirtilen işlerde ve benzeri işlerde, toplu korunma yöntemleri ile risklerin önlenemediği veya tam olarak sınırlandırılamadığı durumlarda kullanılır. Ek-1’de örneği verilen tabloya göre riskler değerlendirilir ve çalışanların sağlık ve güvenliği yönünden kişisel koruyucu donanım kullanılması gereken durumlar belirlenir. İşveren Ek-2’de belirtilen kişisel koruyucu donanımlardan gerekli olanları sağlar. Çalışanların bu kişisel koruyucu donanımları uygun şekilde kullanmaları için her türlü önlemi alır.

(2) Çalışanlar, 6331 sayılı Kanunun 19 uncu maddesine uygun olarak, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili aldıkları eğitim ve işverenin bu konudaki talimatları doğrultusunda kendilerine sağlanan kişisel koruyucu donanımları doğru kullanmakla, korumakla, uygun yerlerde ve uygun şekilde muhafaza etmekle yükümlüdür.

(3) Çalışanlar kişisel koruyucu donanımda gördükleri herhangi bir arıza veya eksikliği işverene bildirirler. Arızalı bulunan kişisel koruyucu donanımlar arızalar giderilmeden ve gerekli kontrolleri yapılmadan kullanılmaz. Çalışanlara verilen kişisel koruyucu donanımlar her zaman etkili şekilde çalışır durumda olur, temizlik ve bakımı yapılır ve gerektiğinde yenileri ile değiştirilir. Kişisel koruyucu donanımlar her kullanımdan önce kontrol edilir.
  8. Hayırlı Ramazanlar :) . Tek kullanımlık tulum vb. zimmetlenmesine gerek var mı? Varsa her seferinde yeniden zimmet mi?
    birde mesela günlük toz mazkesi veriliyor her seferinde zimmete yapılıyormu?eldiven hakeza öyle çok çabuk yıpranıp yenisi veriliyor, hangi aralıklarla zimmetlenmesi gerekiyor
  9. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ambarcı vs. yok mu? yenisini verirken imzalatan? sonuçta böyle durumlar sıkıntı yaratmaz da yaratır o zaman can acıtır. tulumları her gün değil de diyelim 5 günlük 5 adet için imzalatın. 5 gün için 5 adet tulum alınmıştır diye mesela? o günler için her güne birer adet olarak sizden ona verildiğinin ispatı olur.
  10. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Veya ise başlamadan önce izin formlarını da kkd teslim edilmiştir diye bir alan açın ve verilen kkd leri yazın. Çalışma yapacak personel de izin formunu imzalayacaktır zaten. Bu şekilde sorunu cozebilirsiniz.
  11. msa1907 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33434
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    arkadaşlar, Ohsas denetçimiz, kişisel koruyucu donanımların satın alındıktan sonra depomuza ilk girişinde kontrol edilmesini istiyor. bu kontrolleri nasıl yapabiliriz, neyi-nasıl kontrol edeceğiz. yardımınızı olabilirseniz sevinirim
  12. İsmail Tamer KÖSE İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    120224
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ohsas denetçiniz ne istiyor sıkıntısı ne anlayamadım.
    İlgili standartlara uygun olarak seçtiğiniz kkd'ler ambara teslim edildikten sonra ambar görevlileri tarafından sayılır ve dağıtım için raflara konur. Uygun şartlar altında depolanır ve önceki zamanlarda gelen ürün ambardan ilk çıkar.
    Ayrıca tedarikçi firmalardan her bir kkd'ye ait kullanım kılavuzunun(Türkçe olmalı) bir örneği isteyin kaşeleyip göndersinler(şart değil olsa daha iyi olur) . Her ne kadar kkd'ler içinde kullanım kılavuzları olsada siz firmadan isteyin.
    Ve personele imza karşılığı dağıttırın.
    Bunun haricinde tam ne istediğini bilmek lazım denetçinin ona göre fasrklı yorumlar yapabiliriz.