1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kkd siz çalışma sonucu ölümle sonuçlanan iş kazasında kim sorumlu tutulur?

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve yılmaz yıldırım tarafından 17 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. yılmaz yıldırım İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Habaş Sinai ve Tibbi Gazlar Istihsal Endüstrisi A.S
    Merhaba arkadaşlar,

A sınıfı uzmanın görevlendirme yapıldığı bir işletmede risk analizinde belirlenen bir riskten dolayı çalışana gerekli eğitimler verildiği halde işletme dışındaki bir sahada çalışan KKD kullanmazsa ve ekip arkadaşının ikazına rağmen KKD siz çalışma sonucu ölümle sonuçlanan bir kaza meydana gelirse sorumlu iş veren, vefat eden işçi yada tam zamanlı c sınıfı veyahut a sınıfı uzmandan kim sorumlu tutulur. ?
  2. Murat Kural İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    26918
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    kkd zimmet tutanagiyla personele verildiyse ve personelde kullanmaktn kacindiysa bunun sonucunda gelisen kaza uzmani ve isvereni cokta baglamaz gibime geliyor..
  3. krmlseker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eğitimler verilmiş,zimmet tutanağı ile kkd teslim edilmiş uyarılar yazılı olarak yapılmış cezai yaptırımlar uygulanmış buna rağmen ölümlü kaza söz konusu olmuşsa sorumlu tutulacak pek bir durum yoktur diye düşünüyorum tabi öncelikle toplu koruma önlemlerinin tümünün alındığını varsayarak....ama işverene işten niye çıkartmadın diye sorarlar mı? sorarlar bence...
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Kkd kullanimi calisanin inisiyatifine birakilamaz diye ictihad varken boyle bir kazada uzmanin yahut isverenin mahkemede sorumlu tutulmamasi mucize olur diye dusunuyorum... Turkiye şartlarında bu mevzuat hukumleri ile ölümlü kazalarda is guvenligi uzmaninin (agziyla kus tutsa bile) basina bir is gelmez demek polyannaciliktan baska birsey degil benim gozumde...
  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
  6. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Kişisel koruyucu Donanım verilmesi İşverenin sorumluluğunda olup Bu teslim tutanağı ile kayıt altına alınmalıdır. KKD nin kullanımının denetlenmesi ve takibi de yine işverenin sorumluluğundadır.
  7. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    Ülkemizde İşçi-İşveren arasındaki hukuki anlaşamazlıklarda hakimlerin değerlendirmeleri ve takdir haklarını kullanmaları çoğunlukla işçiden yanadır. benim kişisel tecrübelerime göre, Böyle ölümlü bir iş kazasında İşveren ve İşçi ile birlikte Uzmanlardan en az bir tanesi - ki bunun A sınıfı resmi atanmış uzman olma olasılığı yüksektir- yargılanacak ve Bilirkişinin kusur oranları dikkate alınarak ve nihai olarak hakimin takdirine göre hüküm giyeceklerdir. ,
    tabii burada işveren ve uzmanın, hakim karşısında elini güçlendirecek belgeler ne kadar çoksa o kadar iyidir,
    merhum çalışana KKD teslim edildi ve kullanma talimatı verilip imzası alındıktan sonra ;
    1- Kullanmadığında sözlü uyarılar kayıt altına alınıp raporlandı mı ?
    2- devamında yine kullanmadığında şahitleriyle birlikte tutanak altına alınarak yazılı ihtar verildi mi, verildiyse en az 2 kez verildi mi
    3- ısrarla kullanmamamaya devam ettiğinde yaptırım olarak maaşından yevmiye kesintisi yapıldı mı
    4- nihai olarak İş güvenliği ile ilgili kanun, kesin talimat ve Kuralların aksine hareketten ilgili kanun maddesi gereğince iş akdinin feshine karar verildi mi ??

derseniz ki sen bunları yapabiliyormusun, hayır ben de büyük oranlarda yapmıyorum, yapamıyorum, ama işimiz mahkemeye düştüğünde hep madalyonun öbür yüzü çevriliyor biz uzmanlara karşı...
    sürekli söylediğimiz şey, iş güvenliği uzmanlığı ateşten gömlek, iş kazasının ölümle sonuçlanması maalesef uzmanın her şeye hazırlıklı olmasını gerektiriyor..
  8. fatih ozcann İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Tüm tedbirler alınsa bıle ıs veren ın denetleme sorumlulugu oldugu ıcın ıs veren sorumludur..
  9. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İnşaat işlerinden bahsediyorsanız sorumlu a sınıfı varsa c sınıfı ve şantiye şefidir. İşverenin burnu bile kanamaz.