1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kocaeli’de her dört kişiden biri kanserden ölüyor

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Mehmet MAKAR tarafından 9 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Mehmet MAKAR Haber Grubu Lideri

  • Bölüm Yöneticisi
  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  120329
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]

  TÜİK, Doğu Marmara Bölgesi’nde yer alan şehirlerin ölüm sebeplerini ve oranlarını açıkladı. Buna göre Kocaeli’de her 4 kişiden 1’i kanser nedeniyle hayatını kaybediyor

  TÜİK, Doğu Marmara Bölgesi’nde yer alan şehirlerin ölüm sebeplerini ve oranlarını açıkladı. Buna göre Kocaeli’de her 4 kişiden 1’i kanser nedeniyle hayatını kaybediyor.

  Kentteki bu yüksek oran akıllara, bir sanayi bölgesi olan Dilovası’nda araştırmalar yapan ve anne sütü ile bebeklerin kakasında ağır metal saptayan Onur Hamzaoğlu’nun araştırmalarını getirdi.

  Evrensel’den Hasret Gültekin Kozan’ın haberine göre Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova ve Kocaeli’de yaşayan vatandaşların ölüm sebeplerini açıkladı. Buna göre; Kocaeli’de vatandaşların yüzde 34’ü dolaşım sistemi hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Vatandaşların yüzde 8,8’i solunum sistemi hastalıkları, yüzde 6,7’si endokrin hastalıkları, yüzde 4,5’i yaralanma ve zehirlenme, yüzde 5,2’si sinir sistemi ve duyu organları hastalıkları sebebiyle yaşamını yitirdi.

  Ölüm sebepleri arasında çarpıcı bir bilgi de yer aldı. TÜİK verilerine göre Kocaeli’de vatandaşların yüzde 25,6’sı, yani her 4 vatandaştan 1’i halk arasında kanser olarak bilinen kötü huylu tümör nedeniyle hayatını kaybetti. Kentin yüksek ölüm oranları ile anılması Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu’nun hazırladığı raporu akıllara getirdi.

  Hamzaoğlu’nun araştırması

  Hamzaoğlu, bir sanayi bölgesi olan Dilovası ve Kandıra bölgesinde araştırmalar yapmış, anne sütünde ve bebeklerin kakasında ağır metal tespit etmişti. Araştırmasının sonuçlarını paylaştığı için “Halkı korku ve paniğe sevk etmekle” suçlanan Hamzaoğlu hakkında birçok dava açılmış, yetkililer tarafından hakarete maruz kalmıştı. Ancak Hamzaoğlu’na yapılan eleştiriler ve adına açılan davalar Sağlık Bakanlığı’nın raporu ile sona ermişti.

  Bakanlık Hamzaoğlu’nu doğrulamıştı

  Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Yasin Erkoç ve Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü daire başkanlarından Nazan Yardım’ın editörlüğünü yaptığı Mayıs tarihli raporda, şunlar söylendi: “Bölgede yapılan araştırmalara göre, kanserden ölümler kalp damar hastalıklarından ölümlerin önüne geçerek 1. sıraya yerleşti. İl Sağlık Müdürlüğü’nce Kocaeli ilinde 6 ayrı bölgede günlük olarak SO2 ve duman değerleri ölçülmeye başlanmış ve gerekli birimlerle temasa geçilerek sorunun çözümü noktasında işbirliğinin önemi konmuştur”

  Kaynak: Politeknik.org.tr

  Bu Haberin ardından İşçi Sağlığı üzerine yazılan ve Mesleki Kanserlere değinen bu yazıyı da okumanızı ikisini bir değerlendirmenizi tavsiye ederim.

  http://www.sendika.org/2014/01/mesleki-kanserler-calisirken-kanser-oluyoruz-dr-coskun-canivar/