1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kompresörlerin yanına 1.5-2 mt boşluk olacak şekilde boş sanayi tüplerimi istifleyebilir miyim?

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Nil Gün tarafından 14 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim bir sorum olacaktı. işletmemizde kompresörümüz dışarıda sac malzemeden hava alan bir yapının içinde bulunuyor. ben bu kompresörlerin yanına 1.5-2 mt boşluk olacak şekilde boş sanayi tüplerimi istifleyebilir miyim?? tüplerim de yönetmeliğe uygun olarak duvara sabitlenmiş yanları kapalı önü hava alacak şekilde bir alanda olacak. yorumlarınızı bekliyorum. teşekkürler
  2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fotoğraf varsa daha sağlıklı yorum yapabiliriz.
  3. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fotoğraf yok elimde şu an yapıyı kurmadım işte. Bu şekilde kompresörüm şirket dışında hava alan kapalı alanda ama boş tüp alanı için yanına yer yapsam diyorum. fakat basınçlı olduğu için zor gibi görünüyor.
  4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sabit kompresörlerin temiz hava emmeleri sağlanacak ve patlayıcı, zararlı ve zehirli gaz, duman ve toz emilmesi önlenecektir.
    (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:241)

Tüpleriniz her ne kadar da boş olsa içerisinde bir miktar gaz olması ihtimalini göz önünde bulundurmak lazım

Sabit kompresörlerin depoları, patlamalara karşı dayanıklı bir bölmede olacak, seyyar kompresörler, çalışan işçilerden en az 10 metre uzaklıkta veya dayanıklı bir bölme içinde bulunacaktır.
    (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:249

Kompresör sabit ise koyacağınız sac levha yeterli mukavemette olmayabilir, istenmeyen bir patlama anında tüpler de etkilenebilir. Ayrıca buradan emniyet mesafesinin 10 metre olması gerektiği yorumunu da yapabiliriz.

Ayrıca bakanlık der ki; Oksijen veya yanmayı destekleyen diğer gazların tüpleri, yanıcı gaz tüplerinden en az 6 m. uzakta veya ateşe dayanıklı bir duvar ile bu tüplerden ayrılmış olarak depolanmalıdır.

Burada tüp olmasa da elektrikli bir cihaz olduğu için kompresörü yanmayı destekleyen olarak tanımlayabiliriz.

Özet olarak; azami 6 metre ve sağlam bir duvar gerekiyor.
  5. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    çok sagolun ben de aslında böyle düşünüyorum fakat ikna etmem kanıtlamam gerekiyor. bu bilgiler doğrultusunda bir rapor sunacağım.
  6. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    patlamadan korunma dökümanı hazırladığını düşünsek ve kopresörün 1-2 metre yanı Bölge 1 patlayıcı bölge olduğu ihtimali olduğunu düşünürsek ben olasam iki farklı basınçı ekipmanı hele hele yanıcı ve yakıcı özelliği olan patlayıcı gaz özelliği olan ekipmanı yan yana koymam,çünkü risk iki katı olur ve patlama ihtimali iki katına çıkar,sonuçta ikisinin de patlama ihtimali var.Patlamadan korunma dökümanı hazırla ve risk değerlendirmeni yap sonra belirle istif yerini.
  7. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri

Tüzükler kalktı. Bu hükümler geçersiz artk. Varsa yönetmelikler ve standartlardan kaynak getirebilir misiniz?
  8. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kalkan pek çok tüzüğün yerine Yönetmelik gelmedi ve mevcutlar revize edilmedi (Ayrıntılı). Bu konuyla alakalı Yönetmelik varsa da ben bilmiyorum. Ayrıca tüzüklerin kalkmış olması yanlış oldukları anlamına gelmez. Ben kararsız kaldığın pek çok konuda hala tüzüklerden faydalanıyorum.
  9. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    B
    Ben de sizin gibi düşünüyorum çünkü gerçekten genel olarak tüzüklerde bütün veriler belirlenmiş. Sonuçta yasaları sağladığı sürece bir sakınca olduğunu düşünmüyorum.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Ağustos 2014 ---
    Teşekkür ederim yorumlarınız için kanıtlayabileceğim ve sunabileceğim bir şeyler bulmaya çalıştım. Çünkü işverenlerin neden sorusuna cevap vermek gerekiyor.
  10. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    Doğru diyorsunuz tüzüğün kalkması alınacak önlem kriterlerinin kalması demek değil halen alınan önlemler eski tüzüklerde belirtilen güvenlik seviyesine ulaşamıyor zaten LAKİN

@Talha Taflıoğlu nun yönetmelik ve standartlara uygun bir cevap beklemesi ise @Nil Gün ün işverenine hazırlayacağı raporun resmi dayanağını oluşturması amacıyla olsa gerek,

çünkü işverenlerin ilk cümlesi NE GEREK VAR BUNA,
    ikinci cümlesi İYİ TAMAM OF YAPALIMDA KURTULALIM DIRDIRINDAN,
    üçüncü cümlesi ise PEKİ BİZ BUNU YAPACAĞIZ DA BU DEDİĞİNİN YASADA YERİ VAR MI BOŞU BOŞUNA BİZE YAPTIRMA...
  11. Nil Gün İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    28762
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kesinlikle karşılaştığım cevapların hepsi öyle ama ben kanıtladıktan sonra itiraz edilmiyor o konuda gerçekten işverenim duyarlı. Sadece yer sıkıntımız var. En makul çözüm önerisi ne ise onu bulmaya çalışıyorum ama kesinlikle çözüm yan yana istiflemek yakında istiflemek olmayacak diye düşünüyorum.
  12. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    illa ki yan yana olmak zorunda ise araya sağlam bir duvar bölme vb yaparak iki ayrı bölüm yaparsan riski azaltabilirsin diye düşünüyorum
    yine de olay yeri incelemesi gerekli
    bunu da siz yapabildiğinize göre en doğru çözümü bulacaksınızdır
  13. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  14. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bende bir soru sormak istiyorum.bizim kompresörlerimiz ve soğutucularmız bir arada ve terata.sadece üstleri plastik içi sıkıştırlmış talaş dolu bir malzeme kapatılmış.bir tanesi ise fab. en üst katında oda aynı malzeme ile etrafı kapatılmış.bende patrona bunların patlamaya dayanıklı malzeme ile etrafının kapatılması gerektiğini söylüyorum.defterede yazdım hatta ama hiç beni tınlamıyor.size fotorafta yükleyeyim.bende ne yapacağımı bilmiyorum.kompresörlerin etrafı nası kapatılmalı.

Ekli Dosyalar:

15. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    69070
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bunlarda resimler

Ekli Dosyalar:

16. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Bunların patladığını düşünün hem patlama basıncı hemde şarapnel parçaları insanlara büyük zararlar verecektir.Patlamaya dayanıklı oda içinde kompresör ;