1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Korkuluklar

Konusu 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' forumundadır ve Ali Savul tarafından 12 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Ali Savul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Merhaba.
    Korkulukların tabandan yüksekliği en az ne kadar olmalıdır?
    Tüzük kaldırılmış olup,rakamsal değerler farklı bir mevzuatta geçmekte midir.
    İyi Çalışmalar.
  2. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ
    Yayımlandığı Resmi Gazete Tarihi/Sayısı:05.10.2013/28786

EK – 4
    YAPI ALANLARIİÇİN ASGARİ SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI
    6– Korkuluklarda;

a) Platformdan en az bir metre yükseklikte ve herhangi bir yönden gelebilecek en az 125 kilogramlık yüke dayanıklı ana korkuluk,

b) Platforma bitişik, en az 15 santimetre yüksekliğinde topuk levhası,

c) Topuk levhası ile ana korkuluk arasında açıklıklar 47 santimetreden fazla olmayacak şekilde konulan ara korkuluk,

bulunması sağlanır.
  3. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Ali Bey, B sınıfı uzman mısınız?
  4. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba serkan bey, bu tutumunuzu kırıcı buluyorum. Ben C sınıfı uzmanıyım ve sadece 7 aylık bir tecrübem var ve bu soruyu görünce direk cevabını verebiliyorum. Basit bir konu ancak Ali bey'in bu soruyu sorması gayet normal. Sonuçta bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır. Bizler bu platformda birbirimize yardımcı oluyoruz. Sonuçta hepimizin okudukları bölümler farklı, çalıştığımız alanlar farklı, hem de birer hukukçu da değiliz madde madde ezbere bilelim. Bu şekildeki itamlar hoş değil, daha uygun bir dille bunu söylemenizi beklerdim. Soruyu B sınıfı bir uzman sormuş ancak cevabını bir Uzman adayı vermiş. Ne kadar güzel bir şey. Uzman adaylarının yönetmelik açıp okumalarını ve güncel dokümanları takip etmelerini sağlıyor. Bu şekilde iyi tarafından bakmanızı tavsiye ederim.
  5. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kullanıcı adı altında yazan ünvanlara itibar etmek yanılgıya düşürebilir. "Ünvan çalışmaz, çalışan insandır." düşüncesiyle hareket etmeyi doğru bulurum. Ünvanla değil; edindiğim, paylaştığım bilgi ile anılmak istediğim için orada uzman adayı yazması benim açımdan bir şey değiştirmez. A sınıfı iş güvenliği uzmanıyım.
  6. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bakın sizde bunu kanıtladınız. çok doğru, ben sadece orda örnek vermeye çalıştım, "B sınıfı uzman mısınız?" sorusuna yönelik açıklama yaptım. ünvan ile iş olsaydı bölüm yöneticileri her soruya cevap verirdi ve bizimde bu foruma üye olmamıza gerek yoktu.
  7. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    soru şu aslında B ye C ye A ya takılmayın. Yönetmelikleri okumayan, sınava nasıl hazırlanıp kazandıkları muamma kişiler.... Neyse ben kırıcı değilim tanıyan bilen bilir, bu sitenin yönetmelik bilgi bölümü de var, daha yönetmeliği bu şekilde soran kişi uzmanlık yaptığında? Sonra piyasadaki bize bakış açısı
  8. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu büyük bir tartışma konusudur. İSG uzmanlığı için yapılan sınav yeterli mi, 5 günlük stajı yapan var mıdır, varsa 5 günde ne anlaşılır. Her mühendisin iş bulamayıp isg uzmanlığına atılması, kanunlar, yönetmelikler, teori ve uygulama ohooo daha çok konu var tartışılacak. Önemli olan bizim burada birbirimize destek olmamızdır.
  9. bybejo İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    87401
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    DRUZ İş Sağlığı ve İş Güvenliği Hizmetleri
    Burada sınıfı sorgulamak yerine öncelikle adamın bu korkuluğu neresi için istediğini sormak daha mantıklı...

Şayet YAPI İŞLERİ YÖNETMELİĞİ 'nde belirtmiş olduklarımız yapı işleri için yani inşaat , tadilat yapılan bir bina vs... gibi yapı işlerinde geçerli .Yönetmeliğin Kapsam kısmını okursanız orada yazıyor açık bir şekilde.

Adam belki hali hazırda bulunan bir dükkanın asma katına korkuluk yaptırmak istiyor.
  10. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    @bybejo yazdıklarınızı bende yazacaktım siz yazmışsınız.
  11. S. Ahmet Bak İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98472
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    FARBA Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.
    Binalarda korkuluk yüksekliği, Planlı alanlar tip imar yönetmeliğinde aşağıdaki madde de açıklanmıştır. Büyükşehir belediyeleri kendi imar yönetmeliklerini hazırlayabilir. Onları da kontrol etmekte fayda var. Mesela, İstanbul Büyükşehir imar yönetmeliğinde de aynı yükseklik kullanılmış.

Resmi Gazete Tarihi:02.11.1985 Resmi Gazete Sayısı:18916 mükerrer
    PLANLI ALANLAR TİP İMAR YÖNETMELİĞİ(1)
    Korkuluklar
    Madde46-Her türlü binada:
    Balkon ve teras etrafında, 5'den fazla basamağı bulunan açık merdivenlerde kotu(0.90) m.'den az olan pencere boşluklarında, döşeme kotundan itibaren en az(0.90) m. yüksekliğe kadar, fenni icaplara uygun olarak korkuluk yapılması mecburidir.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.4877&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=

İSTANBUL İMAR YÖNETMELİĞİ
    MADDE 6.23
    Korkuluklar:

Hertürlü binada ana merdivenle bodrum katlarda tertiplenen ortak mahaller arasında bağlantı sağlanması zorunludur. Ancak iki kata kadar olan ayrık, ikili blok ve blok başı binalarda bodrumdaki ortak mahallere bina dışından kendi parseli içinde kalmak şartı ile bağlantı sağlanabilir.
    Her türlü binada; balkon ve teras etrafında 5’den fazla basamağı bulunan açık merdivenlerde, kotu (0.90)m.den az olan pencere boşluklarında, döşeme kotundan itibaren enaz (0.90)m. yüksekliğe kadar teknik şartlara uygun olarak korkuluk yapılması zorunludur.
    İstinat duvarı üstünde, her ne sebeple olursa olsun daha önce ön bahçelerin yaya kaldırımı seviyesine göre (0.50)m.den daha aşağıda teşekkül etmiş bahçelerde yol kenarına bahçe duvarı yapılmadığı taktirde korkuluk yapılması zorunludur.
  12. Ali Savul İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Serkan Bey evet B sinifiyim.
    Sanirim B sinifisin nasil bilmiyosun diyeceksin :) Ama ben sunun pesindeyim buyuksehir imar planlarinda farkli degerler soz konusu. Bence siz hangi sinif oldugumu sorgulamak yerine klasik bilgilerinizle bilgelik yapip meslektaslarinizi rencide etmeyin.Cevabini bilmiosan konuya yersiz mudehalede etmeyin lutfen.
    iyi calismalar