1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kozlu ders oldu, taşeron firma işçileri kollanacak

Konusu 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 14 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Faruk Çelik, “Kozlu’da bir kere daha gördük. Taşeron şirketler ve işçi hakları Meclis’e taşınacak” dedi. Tasarıya göre maaşlardan ana işveren de sorumlu olacak. Taşeron işçi riskli bölgede çalışmayacak. İstihdam süresi uzayacak..
  MİTHAT YURDAKUL / Ankara

  Kozlu’daki maden faciası, hükümetin çalışma hayatındaki en önemli düzenlemelerden birisi olarak gördüğü taşeron işçi düzenlemesini etkiledi. Taşeron tasarısına konulacak maddeyle, taşeron işçilerin bundan sonra madenlere inmesi engellenecek.
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dün AA’ya yaptığı açıklamada, “Kozlu olayında da bir kere daha gördük. Orada alt işveren olmalı mı olmamalı mı konularını netleştirecek, taşeron şirketler ve işçi haklarıyla ilgili yaşanan sorunları ortadan büyük ölçüde kaldıracak bir düzenlemeyi Meclis’in gündemine taşımış olacağız” dedi.
  Edinilen bilgiye göre, TBMM’ye sunulacak düzenlemede, özellikle madenlerde taşeron önlemi alınacak. Maden gibi riskli bölgelerde olabildiğince taşeron işçilere yer verilmeyecek. Taşeron şirketin işçisine maaşını düzenli ödeyip ödemediği, ana işverenin de sorumluluğunda olacak.
  haber.jpg
  Ek ücret verilecek
  Taşeron işçilerin yıllık izin kullanmasının önündeki engeller kaldırılacak. Taşeron şirketlerin yüklendiği işlerin süresi uzatılarak, taşeron işçilerin kısa süreli istihdamının önüne geçilecek. Kadrolu işçilerin yararlandığı ek ödemelerden taşeron işçiler de yararlanacak. Belli bir mesai saatinin üzerine ek ücret yatırılacak.
  ‘Kıdem’ için gün formülü
  Sendikaların tepkiyle karşıladığı kıdem tazminatı fonu da taşeronluk ile ilgili düzenlemenin içine yerleştirilecek. Düzenlemenin en önemli gerekçesini, kısa süreli çalışıp işten çıkarılan taşeron işçilerin de kıdem tazminatı alması oluşturuyor.
  Sendikaların bu konudaki en önemli itirazı ise kıdem tazminatı oranlarının düşmesi. Hükümet, tazminata esas olan gün sayısını kamuoyuna yansıyan ilk taslaklara göre daha yukarı bir noktaya çekerek uzlaşmayı sağlamayı planlıyor. Taşeron düzenlemesinin yaz ortasına kadar yasalaşması planlanıyor.
  http://ekonomi.milliyet.com.tr/kozl...i/ekonomidetay/14.01.2013/1655039/default.htm
 2. Şu resme bakınca bu taşeron sorunu çözülecegini düşünen var mı?
  Sayın bakanımızın resmi 10 numara..
 3. taşeron düzeltilecek
  gördük montajı
 4. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Hatay
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bu ülkede bir şeylerin olması için mutlaka birilerinin mi ölmesi gerekli?