1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

"kozmetik fabrikalarındaki işler, kolonya vb. malzemelerin üretimi" tehlike sınıfı nedir?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Selin Alpergün tarafından 19 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Selin Alpergün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    "Kozmetik fabrikalarındaki işler, kolonya vb. malzemelerin üretimi" İşi Az Tehlikeli Sınıfta mı Yoksa Tehlikeli Sınıfta mı? Kozmetik Firmasına C Sınıfı Uzman olarak İş Görüşmesine Çağrıldım. Yaptığım Araştırmada Kafam Karıştı Üretimin Tehlike Sınıfı Elimde ki 2 Listenin 1.inde Az Tehlikeli, Diğerinde Tehlikeli Olarak Kaydedilmiş. Bana Yardımcı Olur musunuz?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    cevap-tehlikeli grubuna giriyor..111) Kozmetik fabrikalarındaki işler, kolonya vb. malzemelerin üretimi

b) Tehlikeli İşler

1) Tamamen veya kısmen tarımsal üretim için yapılan açıkta veya cam muhafaza içindeki (seralar) işler, kabuklu veya kabuksuz meyvecilik, tohum, sebze ve çiçek yetiştirme çay, kahve ve kauçuk tarlalarındaki işler, mısır tanelerini koçandan ayırma, ot balyalama, harman dövme ve bunlarla ilgili işler, kontrat esası üzerine yapılan her türlü ilaç serpme (uçakla ilaçlama dahil), mahsul toplama, meyve ve ambalajlama, ağaç budama, sulama sistemlerinin işletilmesi işleri

2) Kerestenin kesilmesi, tomruk, testerelik kereste, çatal, ağaç gövdesi yumruları, kütük, kağıt hamuru imaline mahsus odun, sırık, kazık, yontulmuş demir yolu traversi, maden ocaklarına mahsus kereste, ormanda kesilen yakacak odun, kimyevi takdire elverişli odun, mekik ve benzeri bloklar ile ormandan elde edilen diğer kaba, yuvarlak, yontulmuş veya yarılmış maddeler veya odun ham maddeleri, tomruk nakletme işleri
    3) Denizlerde balık ve diğer hayvanların ve bitkilerin avlanması, toplanması ve dalyan işleri
    4) Nehir ve göllerde balık ve diğer su hayvanlarının, bitkilerinin avlanması, toplanması ve üretimi
    5) Patlayıcı madde kullanılmaksızın yapılan kil, kum ve çakıl ocakları, kum yıkama ve eleme işleri
    6) Taş ocaklarından ayrı olarak işletilen kireç ocakları ve kireç imali
    7) Elle yapılan maden ayıklama işleri
    8) Pamuk ipliği imali ve pamuklu dokuma sanayii, pamuk işleme işleri (çırçır)
    9) Yün (Tabii ve suni) ipliği imali ve yünlü dokuma sanayii
    10) İpek ipliği imali ve ipekli dokuma sanayii (suni ipek naylon ve benzeri sentetik elyaftan dokumalar dahil)
    11) Keten, kenevir ve jütten iplik imali ve dokuma sanayii
    12) Karışık iplik ve dokuma işleri
    13) Halı ve kilim vb. yer döşemeleri imali
    14) Parke, kontraplak, kaplamalık ağaç, reçine ve suni tahta imali
    15) Ahşap mobilya sanayii, her tür ağaç eşya imal, işleme ve tamir işleri
    16) Madeni ya da metalden mobilya üretimi
    ..............................................................................................
    102) Deniz ve göllerde tuz çıkarılması (sofra tuzu imali hariç)
    103) Süt tozu, konsantre süt imali, süt pastörize ve sterilize işleri
    104) Yüzer vinç ve taraklarda yapılan işler
    105) Sirkler ve cambazhanelerdeki işler
    106) Her türlü film ve film banyosunda kullanılan kimyasal maddelerin üretimi
    107) Deri ve deri yerine kaim olan sair maddelerden kundura ve giyim eşyası hariç saraciye eşyalarının imali
    108) Sandal, kayık ve benzeri küçük deniz vasıtalarının imali ve tamiratı
    109) Ardiyeler, depolar, soğuk hava depoları, antrepolar, emanetçiler ve hurda depolarındaki işler
    110) Balata imali
    111) Kozmetik fabrikalarındaki işler, kolonya vb. malzemelerin üretimi

3. Selin Alpergün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan Bey öncelikle çok teşekkür ederim. Evet haklısınız bende tehlikeli olarak bu listeden buldum fakat birde nace kodlarıyla verilen bir liste var orada da az tehlikeli yazıyor Aklım karıştı. Peki bu firma beni neden çağırdı o zaman beni görüşmeye firmanın işini ben nasıl yapacağım C sınıfı olarak sadece az tehlikelilere bakabiliyorum madem anlayamadım daha önce bu konuda deneyimimde yok bana yardımcı olurmusunuz. Yarın görüşmede afallayacağım yoksa :)
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    2,5 yıl kanun geçici maddesine göre hem az tehlikeli hem de tehlikeliye bakabiliyorsun..:)
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    aslında nace kodlamasına firmalar yeni yeni geçmeye başladı..firmalar bu kodlara göre uzmanını arayıp bulmaları lazım..yani artık ben hangi tehlikeli grubundayım diye karşılıklı sorulara muhatap olmıcaz kısmetse..
  6. Selin Alpergün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Öyle mi çok sevindim :)))))) Teşekkür ederim çok saolun Erkan Bey.
  7. Selin Alpergün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yani önümüzde ki dönem size ilk dediğim Az tehlikeli yazan Nace kodlu liste mi geçerli olacak.
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Fatih Özcan beye teşekkür etmek lazım..aslında..:)..benim üstedım o, kulağıma fısıldıya bende yazıyorum..:)
  9. Selin Alpergün İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kendilerime de çok teşekkür ediyorum o zaman buradan :)
  10. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    olabilir..türkiyede hergün gündem değişiyor..gündemi ben bile takip etmekten gına geldi..:)