1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kuş gribi tatbikatları

Konusu 'İşyeri Sağlık Gözetimi ve Denetimleri' forumundadır ve Selman Doğan tarafından 25 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Selman Doğan Serbest Kürsü

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  28982
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Bolu’da 3 günlük teyakkuz
  2014-11-24 14:00:14 Kaynak: Bolu Expres Gazetesi
  Kuş gribi virüsünün yeniden hortlamaya başladığı yolundaki haberler üzerine Türkiye’de ilk defa Bolu’da üç gün boyunca gerçek boyutlu kuş gribi tatbikatı gerçekleştirilecek. Kuş gribinin yayılma hızının yüksek olması nedeniyle tehlike çanları çalınan beyaz et sektörü tatbikata odaklandı. Senaryo gereği İlimiz Merkez İlçe Karaköy ve Yeniçağa İlçesi Hamzabey yerleşim yerleri kuş gribi yönünden enfekte olmuş kabul edilerek hastalık takip, kontrol çalışmaları yapılacak. 27 Kasım 2014 tarihinde de Merkez İlçe Kırha Köyünde saha tatbikatı gerçekleştirilecek.
  [​IMG]
  Türkiye’de ilk defa 3 gün boyunca gerçek boyutlu kuş gribi tatbikatı gerçekleştirilecek. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılacak tatbikattaSenaryo gereği İlimiz Merkez İlçe Karaköy ve Yeniçağa İlçesi Hamzabey yerleşim yerleri kuş gribi yönünden enfekte olmuş olarak kabul edilecek. Ardından da Kırha Köyünde saha tatbikatı gerçekleştirilecek.

  BEYAZ ET ÜRETİMİ YOĞUNLUĞUNDA 1. BOLU

  Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada “Bakanlığımız kuş gribinin yayılma hızının yüksek olmasını dikkate alarak, olası bir vakayla karşılaştığında anında müdahale edebilmek için ilimizde gerçek boyutlu kuş gribi saha tatbikatının yapılmasını planlanmıştır. İlimizde 41 milyon dönem kapasiteli etlik tavuk yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ayrıca 430 bin kapasiteli broiler hindi, 3 milyon kapasiteli broiler damızlık, 400 bin kapasiteli sofralık yumurta yetiştiriciliği kapasitesine sahip olmamız nedeniyle ülkemizde kanatlı sektöründe lokomotif görevi üstlenmekteyiz. İlimiz kanatlı eti üretiminde 1/3 bir paya sahiptir. İlimizde 7 adet kanatlı entegresi faaliyet göstermektedir. Bolu ilinde 8 adet kesimhane, 9 adet yem fabrikası, 9 adet rendering tesisi, 43 adet damızlık tavuk işletmesi, 10 adet kuluçkahane bulunmaktadır. Bolu İlinde ticari kanatlı işletmelerin yoğun olarak bulunmasından dolayı tatbikat önem kazanmaktadır. Kuş Gribi Tatbikatı 25-27 Kasım 2014 tarihlerinde yapılacaktır. Tatbikatın yapılacağı 3 gün boyunca Avrupa Birliği mevzuatı ile uyumlu olan ‘Tavuk Vebası Hastalığına Karşı Korunma Ve Mücadele Yönetmeliği’ ile ‘Acil Eylem Planı’ kapsamında çalışmalar yapacaktır” denildi.

  TÜRKİYE’NİN ÇEŞİTLİ BÖLGELERİNDE GÖRÜLDÜ

  Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Taş yazılı açıklamasında “Tatbikat ile uygulamada görev alan personel eğitirken yaşanabilecek problemlerin önceden tespit edilebilmesini sağlanacaktır. Kuş Gribi hastalığının zoonoz (bulaşıcı) bir hastalık olduğuna dikkat çekilecektir. Tatbikat kapsamında uygulaması yapılacak olan ‘Acil Eylem Planı’ 2010 yılında güncellenmiştir. Kuş Gribi acil eylem planı aynı yıl Hatay ve İzmir'de yapılan tatbikatlarla test edilmiştir. En son tatbikat 2013 yılında Ayfonkarahisar'da gerçekleştirilmiştir. 2005 ve 2006 yıllarında Türkiye'de açıkta beslenen köy tavuklarında görülen kuş gribinde alınan idari ve fenni tedbirlerle hastalık ticari işletmelere yayılmadan söndürülmüştür. Aynı şekilde 2007 yılında Batman ve Diyarbakır illerinde 2008 yılında ise Zonguldak, Sakarya, Samsun, Sinop ve Edirne' de açıkta beslenen köy tavuklarında yeniden görülen hastalık başka bölgelere yayılmadan kısa sürede tamamen söndürülmüştür. Kuş gribi ile mücadeledeki bu başarıda yapılan tatbikatların önemli payı olmuştur” dedi.

  SAHA TATBİKATI KIRHA KÖYÜ’NDE  Bolu’da 3 gün boyunca devam edecek tatbikat hakkında bilgiler veren İsmail Taş, “Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünden, Merkez ve Bornova Veteriner Araştırma enstitülerinden, İl Müdürlüğümüzden, İlçe Müdürlüklerimizden, Bolu Veteriner Hekimler Odasından, İlimizde faaliyet gösteren kanatlı firmalarından temsilci ve yetkililerinin katılımıyla düzenlenecek tatbikatımız teorik ve pratik olmak üzere iki ana bölümden oluşacaktır. Teorik eğitim ve hazırlıklarımız 25-26 Kasım 2014 tarihinde yapılacak, senaryo gereği İlimiz Merkez İlçe Karaköy ve Yeniçağa İlçesi Hamzabey yerleşim yerleri kuş gribi yönünden enfekte olmuş kabul edilerek hastalık takip, kontrol çalışmaları yapılacaktır.27 Kasım 2014 tarihinde de Merkez İlçe Kırha Köyünde saha tatbikatı gerçekleştirilecektir. Tatbikat; olası bir kuş gribi hastalığı çıkması durumunda alınacak tedbirlerin en hızlı bir şekilde alınması için deneyim oluşturacağından ilimiz ve ülkemiz kanatlı yetiştiriciliği açısından ciddi kazanımlar sağlayacaktır” diye konuştu.