1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kuaför güzellik salonu için risk değerlendirmesi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve yclgndgd tarafından 19 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Benim kendi kuaförüm baa sordu;
    Kendisi şirket sahibi ve bağkurlu birde ortağı var ama ortağı SSK lı olarak yanında çalışıyor.

Şimdi yeni yasayla beraber sorumluluk altında mı?
  2. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    @Onur Ala
    Evet uzman ve hekim hizmeti alacak. Çalışan temsilcisi seçmesi gerekmiyor.
  3. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik
    evet..kuaförler tehlikeli sınıf..her birine uzun vadeli hizmet verilebilir
  4. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki dediğim gibi firma sahibi ve 1 sigortalısı için bu işlemi ne kadara yapar OSGB ler?

Aslında iş yerihekimi bulsak İSG uzmanı olarak bende yapabilirim ama nasıl olacak bilmiyorum
  5. iş yeri hekimliği hizmetini TSM den alın uzmanlık hizmetini siz verin..Ancak tsm lere bakanlık fiyatlar konusunda bir bildirimde bulunmamış daha onlarda beklemedeler
  6. Onur Ala İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    80881
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    toplum sağlığı merkezlerine de bir soralım o zaman

Kendim İSG uzmanılığı yapacaksam, mecbur beni 1 gün sigortalı yapacaklar, bende onu İSG katipten onaylayacağım felan...

bu şekildeydi sanırım.
  7. naz gk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    arkadaşlar merhaba c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım kuaförde risk değerlendirmesi yapmak için sözleşme imzalamak gerekiyor mu
    kuaförde sadece sahibi çalışıyor ise risk degerlendirmesi yapılma zorunluluğu yok mu risk değerlendirmesi için en az bir çalışn mı gerekli tanıdık için yapıyorum henüz iş tecrübem olmadıgı için sizlere soruyorum teşekkürler
  8. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    çırağı varsa da risk değerlendirmesini yapmak ve de yaptırmak zorunda olup bu da yetmez isg hizmetini alması gerekiyor..eğer hizmet veremiyecekseniz irtibatınızda dokturunuz yoksa rd çalışmasını siz yapmayın..
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 8 Şubat 2014 ---
    ve şurası da var; önceden anlaşmış olduğunuz hekim..bir tane kuaför fırın kasap için ataşehirden kalkıp beykoza da gelmiyor..benim görüştüğüm doktor bulunduğunuz bölgeden 6-7 adet iş yeri ile sizin adınıza ve benim adıma anlaşma sağlarsanız ben sizinle çalışabilirim diyor..doğrusu da bu haklı..üstelik biz uzmanların ve hekimler yahut sağlık personellerinin sigorta ödemeleri de var; bu durum küçük çaplı esnaflar için yük oluşturuyor, fakat osgb lerden alınan paket hem onlara daha ucuz geliyor hem de çalışacak personellerin sigorta giderlerine karışmıyor..
  9. naz gk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

cevabınız için teşekkür ederim
    kuaförde çırak yok sadece kendisi çalışıyor yani kendi hesabına çalışıyor 6331 e göre yaptırması gerekmiyor değil mi sadece kuaforler tehlikeli sınıfta bunun için ayrı bir durum söz konusu mudur ?
  10. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    çalışanı koruma yasası olduğundan dolayı kendi haline bırakmışlar.." kendi namına hesabına çalışan yabancı çalışana kazandırmayan"..onlar kanun kapsamında değiller..fakat işverenler çırak ve stajyerlerin kanun kapsamında bulunduğunu bilmiyorlar yahut " saklarız yeğenimdir deyip" geçiştiririz sanıyorlar..kaçamazlar bilgilendirin bizim görevimizdir yasayı aktarmak..
  11. naz gk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tabiki bende doğru bilgi vermek istiyorum sadece kendisi çalışıyor çırak yok
    tekrar teşekkür ederim cevaplarınız için
  12. ASLI USTA İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    MADDE 2 –
    2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:
    a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk
    kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.
    b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.
    c) Ev hizmetleri.
    ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.
    d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim,
    güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.

Kanunda açıkça belirtmiş; kendi namına çalışıyorsa bu kanun kapsamına girmiyor.