1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kuaförler ve küçük işletmeler için risk analizi

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve baris_pep tarafından 11 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. baris_pep İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba arkadaşlar,

  Kuaförler ve küçük işletmeler için risk analizi yapmaya başlayacağım. Bakanlığın kuaförler için çıkarmış olduğu bir check-list var bildiğiniz üzere. Risk analizi yaparken bu check-list'i kullanmamız gerekiyor mu? Sadece bu check-list'i kullansak olur mu?

  Diyelim ki risk analizini yaptık. Bakanlığın check-listinin altında İGU için imza sekmesi var. Oraya mı imzamızı atıyoruz.

  Şimdiden teşekkür ederim...
 2. Halim USTA İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  bakanlığın çıkarttığı check-list lere nereden ulaşabilirim ?
 3. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Barış Bey Bakanlığın çıkardığı R.D rehberi onu kullanarakda yapabilirsiniz. Rehber işyeri sahiplarine yönelik çıkarılmıştır o yüzden biraz basit. kendi risk analiz tablonuzu kullanabilirsiniz. Revize edip eksiklikleri tamamlayarak rapor hazırlayabilirsiniz. Ben kendi tablomu kullanıyorum mesela rehberden faydalandığımda oldu eksik bulduğumda.
  Halim bey sitede yayınlamışlardı arkadaşlar. Bulamazsanız google yazınca karşınıza çıkacaktır.
 4. İbrahim Cankurtaran İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47504
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  DÜZCE YAŞAM DANIŞMANLIK
  arkadaşlar,
  Osgb de çalışan bir arkadaşım bakanlığı aramış ve yayınlanan bu check listlerin yeterli olacağını söylemiş. Benim kafama pek yatmadı açıkcası bu durum.
 5. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yeterli olsa zaten olmazdı bence her iş yerinde aynı tahlikeler yoktur. rehberde eksik gördüğünüz konularda ekleme yapabilirsiniz diyorlar.
 6. İbrahim Cankurtaran İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47504
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  DÜZCE YAŞAM DANIŞMANLIK
  Size aynen katılıyorum ama neye dayanarak hazırlanmasına gerek yok diyebiliyorlar? Yarın öbür gün risk analizi yaptığımızda bir işveren çıkıp da "Bu kadarına gerek yokmuş. Bana sadece check list yetiyormuş. Sen para almak için böyle yapmışsın" diyebilir düşüncesindeyim.
 7. fatihoyalı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2554
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  uzmar gemi inşa.
  arkadaşlar yanlış okumadıysam bakanlığın sitesinde zaten isg uzmanına ve iş yeri hekiminin olmasına gerek duyulmadan işveren kendi yapabilir diyor ? işveren sadece kendi doldursa yeterli mi ?
 8. Serkan Vayiç İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  EVET bakanlık yeterli kılmış ama prtikte bi iş verenin eline verin doldursun bakalım nasıl dolduruyor.
 9. fatihoyalı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2554
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  uzmar gemi inşa.
  o zaman isg uzmanını ilgilendiren formu dolduramayan kuaförlere yardım çatısı altında sanırım,peki 10 kişinin altında olan işçi çalıştırılan yerlerde gerekli desteği devlet vericekti,10 kişiden az işçisi olan kuaförlerde check-list'i devlet mi doldurucak ?
 10. THaNToS İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Benzer bir rehber eczacılar odası tarafından yayınlanmış ve eczacılar bu formu doldurup imzalıyorlar. Online sistem üzerinden doldurulan bu formda bana gelen bir eczacı 38 maddelik listedeki riskleri sıfır yani risk yok olarak işaretlemiş. "Benim eczanem temiz risksiz ve yeni bir yer bende sorun olmaz" diyerek geldi. Yani bu işin içinde olmayanlar işyeri sahipleri bu check listelerini doldurmaları durumunda saçma sonuçlar çıkacaktır.
 11. aşağıda verilen kapsamda kuaförlerin tehlike sınıfı ne?

  İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin desteklenmesi

  MADDE 7 (1) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için, Bakanlıkça aşağıdaki şartlarla destek sağlanabilir:

  a) Kamu kurum ve kuruluşları hariç ondan az çalışanı bulunanlardan, çok tehlikeli ve tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri faydalanabilir. Ancak, Bakanlar Kurulu, ondan az çalışanı bulunanlardan az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinin de faydalanmasına karar verebilir.

  b) Giderler, iş kazası ve meslek hastalığı bakımından kısa vadeli sigorta kolları için toplanan primlerden kaynak aktarılmak suretiyle, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından finanse edilir.

  c) Uygulamada, Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları esas alınır.

  ç) Bu Kanun ve diğer mevzuat gereğince yapılan kontrol ve denetimlerde; istihdam ettiği kişilerin sigortalılık bildiriminde bulunmadığı tespit edilen işverenlerden, tespit tarihine kadar yapılan ödemeler yasal faizi ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumunca tahsil edilir ve bu durumdaki işverenler, sağlanan destekten üç yıl süreyle faydalanamaz.

  d) Uygulamaya ilişkin olarak ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye, uygulamayı yönlendirmeye ve doğabilecek sorunlarıçözmeye Bakanlık yetkilidir.

  (2) Aşağıdaki konular ile bunlara ilişkin usul ve esaslar, Maliye Bakanlığının uygun görüşü alınarak Bakanlıkça çıkarılan yönetmelikle belirlenir:

  a) İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin yerine getirilmesi için sağlanacak desteğin uygulanması.

  b) Destek sağlanacak ondan az çalışanı bulunan işyerlerinin özellikleri göz önünde bulundurularak; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenecek iş sağlığı ve güvenliği hizmet bedellerinin tespiti, destek olunacak kısmı ve ödenme şekli.

  c) Destekten faydalanabilecek işyerlerinin taşıması gereken şartlar.

  ç) İş sağlığı ve güvenliği hizmeti verecek kuruluşların özellikleri.

  (3) Etkinlik ve sürekliliğin sağlanması amacıyla; Bakanlık tarafından Sağlık Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve ilgili meslek kuruluşlarıyla iş birliği yapılabilir.
 12. baris_pep İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar kırmızı ile yazılı kısımdan anlamamız gereken;

  Bu gibi küçük işyerlerinin risk analizi ve iş güvenliği için yapmış olduğu harcamaları devlet karşılayacaktır. Bu nedenle bizim bu gibi yerlere hizmet verdikten sonra mutlaka makbuz yada fatura kesmemiz gerekecektir...mi oluyor????
 13. bence sadece iş güvenliği hizmetini devlet karşılayacak, ayrıca devlet 10 kişi altında tehlikeli ve çok teh. yerlerin iş güvenliği hiz. karşılayacak, yanlışmıyım.
 14. baris_pep İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Sonuçta risk analizi yapmak da iş güvenliği hizmeti karşılığında.

  Asıl sorulması gereken konu şu: Bir danışman firmaya yada OSGB'ye bağlı olmadan bir İş Güvenliği uzmanı nasıl fatura yada makbuz kesebilir?
 15. fatura/makbuz kesmez orda çalışıyor görünür, çalışan kişi sayısına göre bu tür sözleşmelerin adı ne oluyordu, bu arada
 16. fatihoyalı İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  2554
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  uzmar gemi inşa.
  arkadaşlar serbest hizmet makbuzu kesilebilir,bizlerde kesebiliriz diye biliyorum...