1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kulaklık mı kulak tıkacı mı?

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Mehmet Mete tarafından 27 Haziran 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Merhaba Arkadaşlar,

Kulaklık ie kulak tıkacı seçiminde neye önem göstermeliyiz. Taşlama motoru, zımparalama gibi işlemlerde kulak tıkacı diğerlerinde pres, matkap gibi darbeli işlerde kulaklık kullanılmalı diye biliyorum ama emin olamadım.Birde kulak tıkacının üzerine kulaklık takılması diye birşey okudum böyle birşey sağlıklı mıdır? Bilgilerinizi paylaşırsanız, sevinirim.
  2. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Aslına bakarsanız her ikisinde de hijyen açısından zararlarla karşılaşabilmekyetiz.
    Benim çalıştığım ortamda kulak koruyucularını çıkarmak neredeyse imkansız.
    Kulaklıklar uzun süreli kullanımlarda kulaklarda terlemelere ve dolayısı ile kulak içlerinde bakteri üremelerine sebep olabiliyor ve bunu engelleyemezsiniz.
    Kulak tıkaçlarında da kulak yolu üzerinde, kulağın belirli sürelerde kendi kendine tahliye etmeye çalıştığımız atıkları bir şekilde içeride presliyoruz ve kulağın doğal çalışmasını engelliyoruz.
    Ben uzun süreli kullanımlarda her ikisini de önermiyorum. Tabi bunun da teknolojisini takip etmek gereklidir. Eğer ki kulaklıklarda uygun havalandırma sistemi varsa tercih edilebilir.
    Biraz da kişisel kullanım kolaylığına bağlı. Ben bir türlü tıkaç kullanamam. Huzursuz hissediyorum kendimi ve tercih imkanım varsa bu tercihimi kulaklıklardan yana kullanıyorum.
  3. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    kullanımı sadece ergonomik olarak mı düşünmek gerekiyor? gürültünün çeşiti açısından farklılıkları yok mudur acaba?
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Zaten üzerlerinde gürültü şiddetine yönelik sınır talimatları var.
    Her ortam için ayrı bir çeşit bulabilirsiniz.
    Gürültü önleme karşılaştırması istiyorsanız, kulaklıklar gürültü önlemede tıkaçlardan biraz daha iyidir.
    Ben olaya kullanım kolaylığı bakımından baktım.
  5. Kıymet Güzel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    18047
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ortam ölçümleri sonucu ortamdaki ve kişisel maruziyet değerlerine göre seçim yapılır diye biliyorum.Çünkü kulak tıkacı diyelim ki 8 desibellik bir koruma sağlıyor ve ortam gürültüsü 98 desibel ise kulak tıkacı ne derece koruma sağlar?..
  6. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    kulak tıkacı ve kulaklık arasında gürültüyü egale etme kriteri bakımından aynı standartta olanlar da var burada önemli olan Sait beyin de açıkladığı üzere, tasarımı ergonomisi çalışma şartları ve personele olan uyumu, gerisi size kalmış bir durum
  7. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Bizim kullandığımız kulak tıkacı (EN 352-2:2002) 15-20 desibel arası absorbe ediyor, sizin kulaklık dediğiniz maşonlu tip kulaklıklar ise
    (EN 352-1) 27,5 desibel absorbe ediyor. Fakat yapılan işi niteliğine göre kullanım değişecektir. Örneğin tam yüz maske takan biri maşonlu tip kulaklığı kullanamayacak dolayısıyla kulak tıkacını takması gerekecektir. Tercihinizi risk analizlerini de eklemeyin unutmayın.
  8. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    3M™ EAR Ultrafit - Yıkanabilir İpli Kulak Tıkacı
    - Önceden kalıplanmış bir kulak tıkacının rahatlığı ve kalıcılığının gereksinimlerinize daha uygun olduğu durumlar içindir.
    - Tek ölçüdeki benzersiz 3M™ E-A-R™ Ultrafit™ Kulak Tıkaçları, çoğu kulak kanalına rahatça uyum sağlar.
    - Yeniden Kullanılabilir, Döndürme gerektirmez,
    - Aralıklı / Kısa süreli ses maruziyeti
    - Yüksek sıcaklıklı ortamlarda kullanılabilir
    - Kutu içerisinde 50 çift bulunmaktadır.
    - Onaylar: CE EN352 32 dB (SNR) 3m_ultrafit_kulak_tıkacı.png

Tozlu ortam için kulaklık alınınca hemen kirleniyor temizlenmesi zor oluyor böyle birşey almayı düşünüyorum. Sabunla yıkanıyor çalışılan yer 95db' lik bir yer.
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    87 db lik gürültü maruziyet sınır değeri aştığı yerlerde işveren gürültünün kaynağına yönelik,mühendislik,teknik,tecrit yada makine üzerinde izalasyon gibi yöntemler ile gürültü seviyesi düşürülmesi gerekliliğini Gürültü yönetmeliğinde açıkca belirtmiştir.Bu gibi etkin değerin aşırı olduğu yerlerde kulaklık kullanımı mecbur kılanmakla beraber mevzuat kaynağında çalışmalar yapılmasını şart koşmuştur.

bir ikincisi bu tip yerlerde gürültünün 85-87db arasında sürekli yerlerde kulak tıkacı yerine normal baş tipi kulaklıklar kullanılmalıdır.Hijyen açısından kulak tıkaçları yetersiz ve korunaksızdır..tavsiye etmiyorum..bu tip tıkaçlar bölüm yada geçişlerde yani işyeriinin bir bölümlerinde verilebilir..
  10. Mehmet Mete İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Erkan Bey, teşekkürler. Bizim işyerimiz hayli tozllu bi yer, kulak tıkaçları daha pratik şekilde yıkanıyor hatta atılıp yenisi alınabiliyor, kulaklıkların temizlenmesi zor.Birde şöyle birşey izledim arkadaş ne kadar doğru söylüyor bilmiyorum http://www.uzmantv.com/hangi-islerde-kulak-tikaci-ya-da-kulaklik-kullanilmali şayet doğruysa yapılan iş zımparalama
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    '
    illa tıkaç kullancam diyosan ve hijyende önemli diyosan,günlük kullanımlık tıkaçlar var onları da tavsiye edilebilir[​IMG] ..fakat 95 db lik gürültü seviyesine ulaşmış bir yerde ne kulaklık nede tıpaç bir işe yaramaz..mevzuatta atıf yapar olursak;