1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kule vinçlere gövde topraklaması dışında paratoner konması konusunda görüşleriniz nelerdir?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Tugbay Seker tarafından 29 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. Tugbay Seker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar merhaba;

  Bende bu konuyu araştırıyordum. Şöyle ki; Çok Tehlikeli işler kapsamına giren İnşaat işlerinde bir çoğumuzun bildiği gibi Kule Vinçler kullanılmaktadır. Benim sorum, bu kule vinçlere gövde topraklaması dışında Paratoner konması konusunda görüşleriniz nelerdir? Mevzuata göre böyle bir yasal zorunluluk var mıdır? Yasal zorunluluk olmasa bile iş verenden Paratoner konmasını talep ittiğim takdirde bir dayanağım olur mu? Bilgisi olanlar paylaşırsa sevinirim.
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  @Muhammed Ali bey bunu bende merak ediyorum.Bu hususta bende muallakta kaldım,Elektrik Mühendisliği bilimi içinde bunu nasıl değerlendirirsiniz?yada Kule vinçlerin paratoner görevide görmesi düşünülürse tehlike ve riskleri mevcut mudur?
 3. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  Govde topraklamasi vincin isletmesinde kullanilan elektrik aksaminda bir kaçak meydana gelmesi durumunda koruma amaçlıdır. Ama Yıldırım a gelince vincin tamami çelikten mamul olduğu için paratoner kurulsa bile paratonerin iletkenide mecburen vincin çelik govdesine tutturulacagindan ha paratonere düşmüş ha vince değişen pek birşey olmaz uzerinde insan varken. Ancak paratonerin topraklama elektrodlarina giden bakir iletkenin tespit kroseleri bir şekilde vincin çelik govdesinden atlama yapmayacak şekilde yalitilabilirse ki özel imalat gerekir piyasada böyle bi krose bulmaniz cok zor o zaman belki paratonere düşen Yıldırım direk toprakla buluşur
 4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  Türkiyede kullanılan kule vinçlerin çok azı paratonere sahiptir İlgi kişiye sorduğunuzda Vinç operatörünün zaten eş potansiyelde olduğu söylenmektedir.

  Çalışma bakanlığı bu konudayıldırıma açık havalarda (Şarjlı havalar) kule vinç operatörünün orada bulunmaması gerektiğini belirtmektedir

  Şuanda sağlıklı olarak kabul edilen sistemde kule vinç tabana oturduğu yere topraklama yapılır ve kule vinç operatörünün çalıştığı kabinin üstüne yıldırımlık takılarak faraday kafesi oluşturulur. Ve bu oluşan faraday kafesi tabandaki topraklamaya bağlanır. Bu uygulama büyük ölçüde yıldırıma karşı güvenlik oluşturmaktadır. Fakat bu ölçü neye göre hesaplanmıştır?
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Mayıs 2014 ---
  EvoDis® -65:
  Monopol kuleler ve anten kuleleri gibi metal aksamlı ve yüksek yapılar için uygun modeldir. İnşaat sektöründe de yüksek yıldırım riski altındaki kule vinçler ve köprü direkleri gibi noktalarda da EvoDis®-65 modeli uygulanabilir.(http://www.mto.com.tr/urun.htm)
 5. Tugbay Seker İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu EvoDis ürünü gayet başarılı ve farklı bir açıdan düşünülerek tasarlanmış, Paratonere güçlü bir alternatif gibi gözüküyor. Fakat Paratoner yerine bu ürünü kullandığımızda mevzuat olarak yıldırım düşmesine gerçekten önlem almış sayılıyor muyuz? Yoksa bu ürünün mevzuatta yeri olmadığı için yok hükmünde mi olacaktır?

  Bir başka akılda kalan soru ise, ya bu ürün kule vince düşmesini engelleyipte, inşaat alanında farklı bir noktaya yönlendirirse yıldırımı? Bunun hesabı yapılıyor mu? yapılıyorsa kim tarafından yapılıyor? ,

  Cevaplarınız için teşekkürler.
 6. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  Binaların yangından korunması ile ilgili yönetmelikte yıldırım koruyucusunun nerlere takıalcağı söylenmiş. Başka bir yönetmelikte kule vinç ile ilgili bir yıldırım koruması var mı bilmiyorum. Ancak kule vince yıldırım düşerse yangına vs. sebep oalbileceği yada dinamik etki oluşturarak kule vince mekanik hasar verebileceği için tehlikeye yol açabilir .Faraday kafesi en ideal yıldırım koruyucusudur ama kafesin içindeki operatörün elektrik çarpılmasına karşı korunmasını sağlayacaktır. Seyyar paratoner kule vince uygun bir uzaklığa yerleştirilebilir Ama yüksek liği daha fazla olmalı ve vinç koruma alanı içinde kalmalıdır. Bu yaptığım basit bir risk değerlendirmesi .Risk değerlendirmesinin bir amacı da mevzuatın tam oalrak tesbit edemediği özel durumları tespit etmektir.

  Faraday kafesi dibine kadar yasaldır ama burada durum farklı
 7. Burcu Soylu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Arkadaşlar merhaba,

  Çalıştığım firmaya yeni bir paratoner ürünü tanıtımı yapıldı. Internette araştırırken de forumda konusunun geçtiğini farkettim. Evodis isimli bu ürünü kullanmış olan kule vinç firması var mı ve tecrübeniz nedir? Firmamın kiraladığı vinçlere daha önce 3-4 kez yıldırım düşmüş ve mekanik ve elektronik hasara sebep olmuş. Evodis'i üreten firma paratoner gibi yıldırımı çeken bir sistem olmadığını, tersine yıldırımı vince yaklaştırmadığını ve bu yüzden kulede yıldırım hasarını sıfırladığını söylüyor. Daha çok baz istasyonu kulelerinde kullanılıyormuş ancak kule vinç kullanımı konusunda varsa tecrübenizi rica ediyorum. Bir de tabi bakanlık denetimlerinde paratoner vardır/yoktur diye rapor tutuluyor. Bu ürün bizim paratonerimiz denebilir mi?

  Teşekkürler, saygılar

  Burcu Soylu
 8. Mete İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Kule vinçlerde paratoner kullanımı teknik olarak tartışılan bir konudur. Zira mevzuatımızda paratonerin kullanım alanları ile ilgili bir tanımlama yapılmamıştır. Hala taslak halde yayımlanmayı bekleyen bir Yıldırımdan Korunma Yönetmeliği çalışması olduğunu da biliyoruz.
  Bunları bir kenara koyup hali hazırdaki mevzuatı incelediğimizde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 30. Maddesine dayanarak çıkarılan İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ Ek-II’de
  "1.3. Kullanımı sırasında yıldırım düşmesi ihtimali bulunan iş ekipmanı yıldırımın etkilerine karşı uygun araçlarla korunur."
  İfadesi yer almaktadır. Burada yıldırım düşme ihtimali bulunan tüm ekipmanlar olarak çok genel tanımlandığı için kule vinç de bu kapsama girebilir.

  Bunun dışında Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte “MADDE 64- (1) Binaların yıldırım tehlikesine karşı korunması için ilgili yönetmelik ve standartların gereğinin yerine getirilmesi şarttır. Elektrik yükünün yapı veya yapı içindeki diğer tesisat üzerinde risk yaratmaksızın toprağa iletilebileceği yeterli bağlantının sağlanması ve bir toprak sonlandırma ağı oluşturulması gerekir” denmektedir.
  Burada konu ile ilgili standartlara atıf yapılmaktadır. Bu kapsamda TS EN 62305-2: YILDIRIMDAN KORUNMA – BÖLÜM 2: RİSK YÖNETİMİ standardında paratonerlerin nerelerde bulunması gerekliliği ile ilgili olarak bir risk değerlendirmesi yapılması öngörülmüştür. Yani standart bir yere yıldırımdan korunma sistemi teçhiz edilecekse; ilgili yere yıllık düşen yıldırım yoğunluğundan tutun da, yapının boyutlarına varana kadar birçok değişkenin bir arada değerlendirilerek bir risk bileşeni ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Bu risk bileşeninin de katlanabilir risk seviyesinin üzerinde olması durumunda yıldırımdan korunma sistemi kurulması gerekliliği belirtilmektedir.