1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kurşun bileşikleri için mesleki maruziyet değeri

Konusu 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' forumundadır ve songuko tarafından 20 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. songuko İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Kafamı iyice karıştırıyor bu farklı cevaplar
    benim bildiğim 0,15mg/m3
    187)Havadaki kurşunun, haftada 40 saat çalışma süresine göre hesaplanmış, zaman ağırlıklı ortalama konsantrasyonu …….… mg/m3ten fazla ise, tıbbi gözetim yapılır.
    A) 0.075 mg/m3
    B) 0.15 mg/m3
    C) 0.05 mg/m3
    D) 0.10 mg/m3

cıvanın değerinin 0,075mg/m3 oldugunu biliyorum. oysa burda cevaba a şıkkı denmiş.
    açıklama yapabilecek varsa çok memnun olurum . Muhtemel soru gelebilir yanlış yapmayalım
  2. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    12.08.2013 tarihli Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri hakkında yönetmeliğe göre inorganik kurşun bileşikleri için mesleki maruziyet değeri TWA-8 saat 0.15 mg/m3'tür. (Yönetmelik - EK1)
    Ancak Yönetmelik EK2'ye (Biyolojik Sınır Değerler ve Sağlık Gözetimi Önlemleri) göre
    1.2.1.Havadaki kurşunun, haftada 40 saat çalışma süresine göre hesaplanmış, zaman ağırlıklı ortalama konsantrasyonu 0.075 mg/m3 ten fazla ise, tıbbi gözetim yapma zorunluluğu başlamaktadır.
    Yani bu konsantrasyonda tıbbi gözetim altında çalışmaya devam edilebilir,ancak bunun yanı sıra ortam konsantrasyonunu düşürmek için gerekli önlemler de alınmalıdır.