1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
  2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
    Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Kurban bayramınız kutlu olsun...

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Ercan Selvi tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özköse Ticaret
    Öncelikle ;

Mübarek bayramın âlem-i İslâm’ın huzuru, sükûnu, her türlü fitnelerden uzak kalması ve insanlığın barışı için hayırlara vesîle olmasını niyaz ediyorum.

Daha nice bayramlara ulaşabilmek dileğiyle;Bayramınızı tebrik ediyorum.

haber.gif

Allah’a yakınlaşmak anlamına gelen “kurban” ibadeti; kurban olarak kesilmesi uygun olan hayvanın, ibadet niyetiyle usulüne uygun şekilde kesilmesidir. Kurbanın başlıca, udhiyye kurbanı (kurban bayramında kesilen kurban), adak kurbanı, akika kurbanı ve Hac ile ilgili olarak kesilen hey kurbanları gibi kısımları vardır.

Fıkıh mezheplerinin çoğuna göre udhiyye kurbanı sünnet olmakla birlikte Hanefi mezhebinde tercih edilen görüş kurbanın vacip olduğu yönündedir.

Ancak bir ibadetin farz olmayışı, onu ibadet olmaktan çıkarmayacağı gibi, şeklinin de değiştirilmesini gerektirmez.

İbadetlerin; şekil, şart ve rükünleri olduğu gibi hikmetleri, amaçları ve teşri gerekçeleri de vardır. İbadetlerdeki bu özelliklerin birbirinden ayrı düşünülmesi mümkün değildir.

Kurban ibadetinin pek çok hikmeti ve amacı vardır. Kurban sadece et yardımı amaçlı bir ibadet değildir. Hatta etinin dağıtılması bile vacip değil, sünnettir. Bu ibadetin özü Allah’ayaklaştıran maddi bir fedakarlık ve O’nun emrine bir bağlılıktır.

Zira, Kur’an‐ı Kerim’de: “(Ey Muhammed!) Onlara Adem’in iki oğlunun kıssasını doğru olarak anlat! İkisi birer kurban sunmuşlardı da birinin ki kabul edilmiş;diğerinin ki ise kabul edilmemişti..…” buyrulmuştur. (Maide Suresi; 27)

“... Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. İşte bunlardan yiyin, sıkıntı içindeki fakiri de doyurun.” (Hacc Suresi, 28) “Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanların üzerine O’nun adını anarak kurban kesmeyi meşru kıldık.” (Hacc Suresi; 34)

“Bu hayvanların ne etleri ve ne de kanları Allah’a ulaşacaktır: Allah’a ulaşacak olan ancak,sizin O’nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir.” (Hacc Suresi; 37)

Kurban Bayramının anlamı ile ilgili söylenecek daha çok şey var. Denizden bir damla ile yetinelim.Arife işaret yeter derler...

Ekli Dosyalar:

• haber.jpg
      haber.jpg
      Dosya Boyutu:
      206,4 KB
      Görüntüleme:
      11.559
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İSGforum ailesi ve tüm insanlığa, bayramın barış,mutluluk,huzur ve esenlik getirmesini diliyorum.İyi tatiller ve iyi bayramlar...
  3. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Bütün müslümanların kurban bayramını kutlarım.
  4. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özköse Ticaret
    Resim hoş olmuş :)
  5. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Orkun Grup nakliye& lojistik

evet gerçekten hoş, diğerleri yandık gibilerinden bakıyor , sağdan ikinci olanı neyi ifade ediyor çözemedim:)..
  6. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özköse Ticaret
    Ben arkada kaldım çıkmıyorum dıyor resımde :)
  7. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

yo hayır, sanırım bu koyun henüz olayın farkında deil, ağzı kalmış havada sanki bakışları beyinden bağımsız çalışıyor..
  8. Ercan Selvi İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Özköse Ticaret
    O zaman ondan kurban olmaz :) sakat o :p
  9. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bırakın koyunları rahat..Arkadaş iki kişi sürreal resim yorumlar gibi koyunlala uğraşıyo..:)
  10. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:

e onu diyorum da zaten:) hayırlısı olsun arkadaşlar, güzel bir bayram geçirelim, herkesin bayramını kutluyorum
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Ekim 2013 ---
    :)hahah buna sıradan gülünmez:)
  11. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    ule sabahtan beri koptunuz İSG den, size gülmekten kriz geçirdim..Allah sizi iyi etsin hemi..garnıma kramp girdi gece gece..:)
  12. Bianegro İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    79595
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    bir de hollandayı devirdik mi taamdır hayatımda ilk defa brezili görecem
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 12 Ekim 2013 ---
    o krambı ben 45 gündür çekemiyorum valla iyi oldu, bizde yaparız yani sanatımızda var değil mi:)
  13. Karahan Egrioglu Site Kurucusu

• Site Kurucusu
    • Site Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Hepinizin Bayramı Kutlu olsun . İnşallah güzel geçer .
  14. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok Kıymetli Dostlarımızın ve Tüm isgforum.net üyelerinin , Kurban Bayramlarını Canı Gönülden Kutlar, Bu Bayramın Tüm İslam Alemine Sağlık, Huzur, Mutluluk, ve Hayırlar Getirmesini Allah (C.C.)'dan Niyaz Ederim.
  15. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  16. Taner Yılmaz Etkinlik Grubu

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Afyon
    Sertifika Numarası:
    57660
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    hayırlı bayramlar
  17. hakan aktaş İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    53700
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    çaba osgb
    Herkesin bayramı mübarek olsun. Allah kurbanlarınızı kabul etsin.
    Eskiler bu bayrama kanlı bayram derler, kasaplar ellerine dikkat etsin. Malum kurban bayramında hepimiz kasap oluyoruz :)
  18. ramazan ÇAKI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hayirli bayramlar herkese. Guzel ce dinlenin :)
    Sevgiler
  19. Abidin Özler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    63771
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Meditek Yazılım
    kurban.png
  20. Sami Aşkın İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    98293
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kurban Bayramı'nın milletimizin birliğine, mazlumların kurtuluşuna, insanlığın huzur, barış ve hidayetine vesile olmasını dilerim.