1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kurul eğitimi

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve berna kıran tarafından 15 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. berna kıran İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ARKADAŞLAR MERHABA

MERAK ETTİĞİM BİR HUSUSTA SİZLERE DANIŞMAK İSTİYORUM.İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI HAKKINDAKİ YÖNETMELİK
    Eğitim
    Madde 6 — İşveren tarafından, iş sağlığı ve güvenliği kurulu üyelerine ve yedeklerine iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitim verilmesi sağlanır. Kurul üyelerinin ve yedeklerinin eğitimleri asgari aşağıdaki konuları kapsar.
    a) Kurulun görev ve yetkileri,
    b) İş sağlığı ve güvenliği konularında ulusal mevzuat ve standartlar,
    c) Sıkça rastlanan iş kazaları ve tehlikeli vakaların nedenleri,
    d) Endüstriyel hijyenin temel ilkeleri,
    e) Etkili iletişim teknikleri,
    f) Acil durum önlemleri,
    g) Meslek hastalıkları,
    h) İşyerlerine ait özel riskler. DİYOR.

BU EĞİTİMLER KURUL FAALİYETE BAŞLAMADAN TOPLU OLARAK MI VERİLİR?YOKSA GENEL OLANLAR İLK ETAPTA OLMAK ÜZERE DİĞERLERİ PLANLANAN YILLIK EĞİTİMLERE Mİ DAHİL EDİLİR?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    kurul toplantılarına başlamadan önce kurul üyelerine tümünü içeren temel eğitimi verirsin bu eğitimde tüm konuları kapsayabilir..
  3. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Pratik olarak çözüme gitmek gerekir.
  4. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Her konunun kendi uzmanı verirse daha iyi olur gibi geliyor bana
  5. Hakan Balıkçı İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44214
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel Teknik Rehber,Danışman ve OSGB
    Eğer her konunun uzmanı yoksa iş başa düşecek gibi duruyor.
  6. Ali İhsan Dönmez Hatay Temsilcisi

• Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Hatay
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    İşin uzmanı ile işçileri aynı zaman ve mekanda buluşturmak oldukça zor bir durum. Özel sektörde bu işi uzmanları yapsın diye kabedilecek zaman bulmak oldukça zor. İşveren kısa yoldan en az maliyetle işi bitirmek isteyecektir. Hatta öyle şeylerle karşılaşacağız ki bırakın eğitim vermeyi işçi ile karşı karşıya bile gelmekte zorluk çekeceğinizi düşünüyorum.
  7. hiyidikici İSGforum Üyesi

kurul üyelerine verilcek temel eğitim örneği paylaşabilir misiniz?
  8. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Eğitim
    MADDE 7 (1) İşveren tarafından, kurulun üyelerine ve yedeklerine iş sağlığı ve güvenliği konularında eğitim verilmesi sağlanır. Kurul üyelerinin ve yedeklerinin eğitimleri asgari aşağıdaki konuları kapsar;
    a) Kurulun görev ve yetkileri,
    b) İş sağlığı ve güvenliği konularında ulusal mevzuat ve standartlar,
    c) Sıkça rastlanan iş kazaları ve tehlikeli vakaların nedenleri,
    ç) İş hijyeninin temel ilkeleri,
    d) İletişim teknikleri,
    e) Acil durum önlemleri,
    f) Meslek hastalıkları,
    g) İşyerlerine ait özel riskler,
    ğ) Risk değerlendirmesi.
    (2) Asıl işveren alt işveren ilişkilerinde ortak kurul oluşumunda eğitimden her iki işveren birlikte sorumludur.

http://www.resmigazete.gov.tr/main....smigazete.gov.tr/eskiler/2013/01/20130118.htm
  9. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

KURUL ÜYELERİNE YÖNETMELİKDE BAHSİ GEÇEN EĞİTİMLERİN AYRI AYRI SUNUM VEYA DOSYASI MEVCUT VARMI ACABA?
  10. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  11. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    tşk ederim Kürşat Bey fakat dikkatimi çekti
    e) Acil durum önlemleri,
    f) Meslek hastalıkları,
    g) İşyerlerine ait özel riskler,
    ğ) Risk değerlendirmesi.

bu konular sunumda yok hepsini içeren bir sunum bulmak mümkünmü acaba:(
  12. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Yukarıda saydıklarınız ancak o işyerine özgü çalışmalar yapıldıktan sonra ortaya çıkacaktır. Mesela sizin hazırlayacağınız işyeri mobilya üretiyor ise ve yukarıda belirtmiş olduğunuz konular çelik haddehanesi için hazırlanmış olsa yine işinize yaramazdı. Hastalıkları, sağlık riskleri, kaçış planları hep farklı.
  13. AYDIN_06 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı

Tşk ederim Kürşat Bey anladım saydığım konular işyerine göre değişiklilik gösterirken sunumdakiler ortam kullanım genel eğitimleri olduğu için her sektörde verilebilir doğru tespit tşk.Birde şunu soracağım bu acil eylem planları ve talimatnameleri uzman kısmi süreli işyerlerinde kısa süre çalışıp risk değerlendirmesi yaparak diğerlerinin hazırlanması konusunda eksikliği tespit ederek mesela "acil durum planı ve makina alet techizatların talimatnameleri yok talimathamelerin üretici firmalardan temin edilerek kullanılacak ekipman yakınına asılması gerekir ve acil durum planı olmadığı tespit edilmiştir acilen işyerindeki kullanılan aparatlara göre yangın deprem sel yanık vs gibi durumlar için acil durum krokisi ve hareket planı hazırlanmalıdır denilip bunu işverenin temini için yazsak yeterlimi yoksa kısmı yada tam zamanlı farketmeden bahsi geçen konuları biz uzmanların hazırlaması kesinlikle şartmıdır?