1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Kurul toplantısı erteleme / iptal tutanağı

Konusu 'Formlar' forumundadır ve semihozturk1987 tarafından 3 Haziran 2015 başlatılmıştır.

1. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar, forumu baya kurcaladım hatta interneti de baya gezdim fakat bunun hakkında örnek bulamadım diyebilirim. Ya kimsenin başına gelmiyor, ya da ne olacak bir hafta ertelense deniyor. Örneğin mayıs ayı toplantısını geçen hafta yapmak için tüm dökümanları hazırlayıp duyuruyu yapmama rağmen, son gün fabrika müdürünün isteği ile toplantı bu haftaya ertelendi.

Bu durumlarda ayda 1 yapmanız gereken bir toplantı, müdür ya da başka bir durum yüzünden 1 ay 1 hafta sonra yapmışken bunu geçen hafta tarihli göstermek yerine herhangi bir tutanakla durumu çözebilirsiniz.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KURULLARI
    HAKKINDA YÖNETMELİK

Çalışma usulleri
    MADDE 9 –
    (1) Kurul inceleme, izleme ve uyarmayıöngören bir düzen içinde ve aşağıdaki esasları göz önünde bulundurarak çalışır.

d) Kurul, üye tam sayısının salt çoğunluğu ile işveren veya işveren vekili başkanlığında toplanır ve katılanların salt çoğunluğu ile karar alır. Çekimser oy kullanılamaz. Oyların eşitliği halinde başkanın oyu kararı belirler. Çoğunluğun sağlanamadığı veya başka bir nedenle toplantının yapılmadığı hallerde durumu belirten bir tutanak düzenlenir.

Şu an o tutanağı hazırlayacaktım da forumda olup olmadığını merak ettim. Eğer var ise de şimdiden kusura bakmayın. Yoksa da artık hazırladığımı koyarım örnek anlamında.
  2. vey İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    benim kafama takılan başka bir nedenle toplantı yapılmaması
    geçen ay bizde rutin aysonu toplantımızı yaptık
    üyelerin geneli ramazan olmasından ötürü toplantıyı ertelememezi istediler ramazan dolayısıyla İSG toplantısı yapılamamıştır kafama yatmıyor ne dersiniz
  3. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ramazan olmasıyla kurul toplantısını peki nasıl bağdaştırdılar ?
  4. Yasar Adem İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    35950
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar benim bu konuda önerim şu yönde başıma geldiği için yazıyorum. İSG Kurul toplantıları benim çalışmış olduğum iş yerinde işveren vekili, işyeri hekimi, İSG Uzmanı, Çalışan temsilcisi, İdari İşler, İK birimlerinden katılımla yapılmakta. Bu toplantının yapılması için salt çoğunluk aramaktayım. Olduğu zaman toplantıyı yapıyorum. Ancak işveren vekili katılmadığı katılamadığı zaman toplantı için hazırlamış olduğum tutanağa kurul başkanının katılamaması nedeni ile toplantı ileri bir tarihe ertelenmiştir şeklinde yazıp karar defterine de bu konuyu aynen yazıyorum. Yani benim önerim hazırlamış olduğunuz tutanağa bunu aynen yazmanızdır. Ayrıca kurul başkanının katılamaması durumunda toplantının ertelenmesi durumunda yasal zorunluluk açısında sıkıntı yaşatabilir fikrindeyim.
  5. semihozturk1987 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Ama sonuçta toplantı tutanağının olayı farklı. toplantı tutanağı alınan kararların vs. herkes tarafından imzalanması içindir. Ben onu anlık değil de örneğin bir gün sonra temize çekilmiş şekilde ayarlayıp hepsine imzalatıyorum.
    Ama oldu ki dediğiniz gibi başkan gelmedi, bu konuda o toplantının yapılamadığı ve ertlendiğini belirten başka bir tutanak lazımdır. Yapılmayan toplantı konusunda toplantı tutanağını doldurmak bana yanlış geliyor. O tutanağı o toplantı için ayırıyorum sonuçta. Mayıs ayı toplantısını mayıs sonu değil haziranın ilk haftası yapıp, bunun nedenini de öteki toplantı erteleme tutanağı ile ispatladığımızda sorun kalmayacaktır diye düşünüyorum. Ama dediğim gibi bir örnek görmedim
  6. Yasar Adem İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    35950
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşin açıkçası bende görmedim o yüzden toplantı tutanağına toplantı yapılamadı yazıyorum. Ayrıca bir tutanak tutmuyorum.
  7. GamzeÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Merhaba; Ben bu tarz durumlarda bir a4 kağıdına tutanak hazırlıyorum ve sonrasında bu tutanağa kurul üyelerinden imza alarak İş Güvenliği Klasörlerinde saklıyorum.
    Örneğin eğer toplantının yapılamama durumu çoğunluğun sağlanamaması ise;
    "Konu:.... Tarihli/..... Dönemi İSG Kurul Toplantısı
    Tutanak Tarihi:.....

............ firması ......tarihli/dönemi İş Sağlığı ve Güvenliği Kurul Toplantısı, çoğunluğun sağlanamaması sebebi ile gerçekleştirilememiştir.
    Ertelenen toplantı için gündem ve tarih bilgileri, kurul üyeleri ile birlikte netleştirilecektir."
  8. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

Merhaba,

Kurul toplantılarına İşveren Vekilinin (kurul başkanının) katılmadığı/katılamadığı durumlar için kurul başkanı bir başkasına vekalet verebilir mi? Toplantı sonrasında da toplantı tutanakları asıl kurul başkanına tebliğ edilebilir mi?
    Yada herhangi bir vekalet vs. yapmadan, yapılmış olan kurul toplantısı kendisine tebliğ edilebilir mi?
  9. Şehnaz SOYSAL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben şunu sormak istiyorum, sgk numaraları farklı ama firma aynı olan iki binanın kurul toplantılarını birlikte yapmak istiyorlar böyle birşey mümkün müdür?
  10. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Tek toplantıda 2 firmanın sorunları da konuşulur zaten aynı firma, sayıları da ayrı ayrı 50den fazla ise 2 farklı sigorta numarası için kurul tutanağı düzenlersiniz. Bence olur
  11. Şehnaz SOYSAL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler Orkun Bey,
  12. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Düzenlemiş olduğunuz kurul kararlarından paylaşır mısınız?
  13. Ali Rıza Kaçmaz Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    75248
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Kurul toplantısı birlikte yapılabilir ama kurul kararlarında mutlaka farklılıklar olacaktır. Ayrıca kurul üyelerinin bazıları aynı kişiler olsa bile farklı kişiler de kurul üyesi olacaktır. Kurul kararları ayrı ayrı yazılmalı ve kendi kurul üyeleri tarafından imzalanmalıdır.
  14. burak akşehirli İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    95871
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Değerli arkadaşlar konuyla ilgili bir sorum olacak,aylık kurulunuzu gerçekleştirdikten sonra kurul kararlarını kurul defterine yazıp kurul üyelerine imzalatmanın yanı sıra birde kurul tutanağı mı düzenliyorsunuz?Ben kurul gündemi duyurusu yaptıktan sonra bütün kararları o ayın kurul defterine yazıp ilgililere imzalatıyorum,saygılarımla!
  15. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44592
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
    İşin aslı kurul defteri tutmak diye bir zorunluluk yok. Toplantı gündemini belirleyip üyelere çağrınızı yaparsınız. Toplantı kararlarını da tutanak şeklinde bir kağıda yazıp üyelere imzalatırsınız, bitti.
    Daha önceden imzalı toplantı tutanaklarını, deftere yapıştırıp bir arada durmasını sağlıyorduk. Denetlemeye gelen müfettişlerden birisi bu defteri de notere onaylatmalısınız dedi. Tabii bunu mecburiyetten ötürü değil de olaya daha bir resmiyet kazandırmamız için söyledi.
    Biz şu anda deftere yapıştırmayı da kaldırdık. Toplantı kararlarının tutanak şeklinde kağıda çıktısını alıp üyelere imzalatıyoruz. Daha sonra da bu kağıtları klasörde tarih sırasına göre muhafaza ediyoruz.