1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

L tipi matris yöntemi::önlemler sonrasında olasılık ve şiddet seviyesi nasıl değerlendirilmelidir?

Konusu 'Risk Değerlendirmeleri ve Yönetimi' forumundadır ve Nazım Özer tarafından 25 Mart 2015 başlatılmıştır.

1. Nazım Özer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    91445
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    sevgili arkadaşlarım bir konuda kavram kargaşası var ya da en doğruyu bulma adına bu konuyu açmak istedim. şimdi varsayalım bir hazır kumaşlardan gömlek diken 90 çalışanı olan bir tekstil fabrikasında risk değerlendirmesi yapacağız. doldurduğumuz tabloda döf sonrası yeni değerleri de yazabildiğimizi varsayalım. şimdi konumuz fabrikada paratoner yok diyelim ihtimal 3 şiddet 5 risk skoru 15 yazdık, önerilerimizi olması gerektiği gibi yazdık yeni risk skorlarını işyeri daha yapmadan biz risk tablosuna döf öncesi yazdığımız gibi ihtimal 3 şiddet 5 risk skoru 15 mi yazmalıyız? yoksa döf işyeri tarafından yapılmış döf sonrası ihtimal 1 şiddet 5 risk skoru 5 olarak mı yazmalıyız? birde döf sonrası olasılık değişmez şiddet azalır diyenlerde var yani paratoner takarak yıldırım düşmesini engelleyemezsiniz çalışanların yaralanmasını engellersiniz bunun için şiddet azalır risk aynı kalır diyenler var. ancak işyerinde seyyar kablonun yereden döşenmiş olması bir konu ise biz bunu tabloya işleyeceğimiz zaman döf öncesi 3-3-9 olan değerler olduğunu düşünelim bu durumda döf sonrası hem olasılık hem şiddet hemde risk değerini azaltmış oluyoruz o zaman ilk örneğimdeki şiddet değişmez tezi çürümüş olmuyor mu? fikirlerinizi lütfen paylaşırmısınız.
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Paratoner yoksa yılın atıyorum 3 ayında hava şartlarının kötü olduğu dönemlerde yıldırım çarpması ihtimaline maruz kalabilirsiniz, hem insan hemde işletme için.

o zaman yılın 3 ayında tehlike altındasınız.yılda 1 yada 2 kez yıldırım düşmesi ve çarpması riskine maruz kalma ihtimaliniz her zaman var..bu paratoner yokken ki değerlendirmem.

paratoner aldınız montaj yaptınız peki ihtimal(olasılık),şiddet ve risk düzeyiniz ne olur?

insanların ve işletmenin yıldırım karşısında zarar görme ihtimalini tamamen ortadan kaldırıyorum yada azaltmış oluyorum.
    yani ikincisinde insan ve işletmenin zarar görme ihtimalini düşürmüş oldum.risk ve şiddet aynı.

şiddet ve risk değişmez yıldırım çarparsa şiddet aynı risk aynı..eğer yıldırımı tamamen ortadan
    kaldırmış olsaydın alacağın önlemler ile şiddeti de düşürebilirdin.

Ayrıca Yıldırım Acil durumlar içinde değerlendirilmesi gereken ve özel çalışmalar yapılması gereken mevzualar içinde bulunmaktadır.

1.değerlendirme;(sayısal değerler kafadan atıyorum)

Tehlike:Yıldırım yada yıldırım düşmesi
    Risk:Yıldırım Çarpması,yangın,patlama
    Etki Alanı:İnsan ve İşletme
    İhtimal(olasalık):3 (orta) (Kış ayının çetin geçtiği bir yer şantiye)
    Şiddet:5(ölüm ve maddi hasar)
    Risk skoru:15 ciddi risk

DÖf: Paratoner montaj yapıldı 2 adet yada 1 adet yıllık test ve muayeneleri yapılıyor.

2.değerlendirme;(sayısal değerler kafadan atıyorum)

Tehlike:Yıldırım yada yıldırım düşmesi
    Risk:Yıldırım Çarpması,yangın,patlama
    Etki Alanı:İnsan ve İşletme
    İhtimal(olasılık):1 (Çok düşük) (Kış ayının çetin geçtiği bir yer şantiye)
    Şiddet:5(ölüm ve maddi hasar)
    Risk skoru:5 (orta risk seviyesi:bakım ve kontroller yıllık yapılmalıdır)
  3. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Olayın sonuçları senin alacağın önleme göre değişir.
    1)Paratoner montajladın = Olasılık azalır ( Yıldırım paratonerin üstüne düşer)
    2)Çatıya çıkan adama 1 milyon volta dayanabilen bir KKD verdin = Şiddet azalır