1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Lab+arge

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Hüsniye Akman tarafından 29 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Hüsniye Akman İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  merhaba arkadaşlar yeni açılmış bir fabrikada işe başladım lab. kurmaya çalışıyoruz. ilerde lab.ı arge için de kullanabilir miyiz yoksa ayrı bir mekan mı olması gerekiyor? yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler...
 2. n.asma İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  75020
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  İşiniz hayırlı olsun öncelikle.
  Sektörünüzü bilmiyorum ama bu tür girişimlerde sermayeye bağlıdır firmanın gücü var ise labratuvarlar yaptığı analizlere göre ayrı kurulursa iyi olur.
  Mesela mikrobiyoloji lab ,kalıntı labratuvarı, kimyasal analizlerin yapıldığı labratuvarlar ayrıdır.
  Arge birimini ayrı kurabilirsiniz ama arge labratuvarını ayırmanıza gerek yok ama farklı bir konu ile ilgili araştırma yapıcaksanız mevcut cihazların dışında farklı cihazlar gerekirse isterseniz ayırın.
  Küçük ve orta dereceli işletmelerde genelde mikrobiyoloji ve kimyasal labratuvar diye iki kısımdan oluşur. Argede çalışan kişiler farklı olsa dahi hangi konu ile ilgili çalışma yapacaksa orada çalışır.
  Yinde tekrar ediyorum çok yeriniz ve sermayeniz varsa uzun vadeli düşünüyorsanız yer ayırın tanımlayın ihtiyaç olduğunda kullanın , olmazsa faklı amaçla o alanı kullanırsınız.
 3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Maasallah.
  Allah hayirli kazanclar versin.
  Birde ben calissam su argelerde ne super olur.
  ( basvurumuz alinmistir umarim. :D)
 4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  laboratuvarınızı hangi amaçla kullanacağınıza bağlı. Bazı konularda yapılacak incelemeler için özel şartlar ve mekanlar (ortam sıcaklığı, nem, sıcaklık vb.) gerekiyor. Firmanızın gücü var ise TÜRKAK akreditasyonu alabilecek bir laboratuvar kurmanız. Pek çok tedarikçi TÜRKAK akreditasyonunu aramaktadır.

  http://www.turkak.org.tr/TURKAKSITE/KurumsalBirimlerLabAkrdBskligi.aspx

  Ar-Ge için ise sektörüze göre farklı ihtiyaçlarınız olacaktır. bunları göz önünde bulundurmak lazım.
 5. Hüsniye Akman İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Hepinize çok teşekkür ederim yardımlarınız için.Faydalı oldu.Sağ olun :)