1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Laboratuvarda tehlikeli kimyasallarla çalışma ile atık depolamanması hakkında

Konusu 'Çevre,Atık Kontrolü ve Yönetimi' forumundadır ve uzmanist tarafından 21 Nisan 2015 başlatılmıştır.

1. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar

Kalite kontrol laboratuvarında tehlikeli kimyasallar ile çalışılan bir firmada çalışıyorum. Tehlikeli kimyasallar ile çalıştğımız için haliyle atıklarımızda tehlikeli atık grubuna girmektedir. Laboratuvarda atıklarımızı kaplarda toplayıp, buradan geçici atık depolama alanına götürüyoruz. Sonrada buradan yetkili firma teslim alıyor. Benim öğrenmek istediğim firmamız çevre iznine tabi midir? Çevre görevlisi bulundurma mecburiyetimiz var mı? Atık depolama alanımız için sorumluluk sigortası yaptırma yükümlülüğümüz var mı? Atık yönetimi ile ilgili tavsiyeleriniz olabilir mi? Özellikle Çevre mühendisi arkadaşların yardımlarını bekliyorum
  2. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, çevre danışmanlığı alıyorsanız bünyenizde mevcut çevre görevlisine ihtiyaç yoktur. Ancak böyle bir danışmanlık almıyorsanız, denetime gelen kişiler çevre danışmanlığınız veya çevre görevliniz bulunuyor mu, sözleşmesi ve çevre görevlisi belgesini görebilir miyiz diyorlar. Çevre izni veya geçici faaliyet belgesi sorgulama işini http://www.csb.gov.tr/gm/ced/index.php?Sayfa=haberdetay&Id=917 adresinden gerekli bilgileri doldurarak öğrenebilirsiniz. Bunlar yok ise GFB (Geçici Faaliyet Belgesi) almanız gerekecektir, çünkü zorunlu ve denetlendiğinde ciddi para cezaları hatta fabrika kapatmaya kadar durumlarla karşılaşılıyor. Atık depolama için TEHLİKELİ ATIK MALİ SORUMLULUK SİGORTASI YAPTIRMANIZ gerekiyor. Bu da bir yasal zorunluluktur. Çünkü kimyasal atıklar, tehlike atık kapsamına girer. Tehlikeli atık bulunduran firmalar meslek faaliyeti sonucu oluşan kazasa, kusurlu olsun ya da olmasın bedeni ve maddi zarara karşı sigorta yapılır ve bu sigortayı çoğu sigorta şirketleri yapmaktadır. Senelik para yatırılıp bununla ilgili bir poliçe hazırlanmakta ve ÇEVRE dosyanızda bulunması gerekmektedir.
    Atık yönetimi ile ilgili bir çevre görevlisi bulundurmanız şart. Atık yönetiminin çevre görevlileri hazırlıyor. Atık yönetim planı denetimde istenen başlıca bir belgedir. Olmadığı durumda 12.000-15.000TL para cezası vardır.
  3. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Laboratuvarlarda atık olarak kimyasal madde, kimyasalla kontamine olmuş ambalajlar, kimyasal içerikli ve yağ alıcı bezler çıkar. Bunların yanında ambalaj, karton, kağıt, evsel çöp, atık yağ, elektronik atıklar, arıtmanız varsa eğer atık çamur gibi atıklarınızda çıkar. Bunlarla kim ilgileniyor? Çünkü bunların yıllık beyanları var İl çevreye.
  4. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şunu da eklemek isterim bunun İSG ile ne ilgisi var demeyin. ÇSGB'dan gelen müfettişlerde tehlikeli atık deposuna bakıyor. Tehlikeli atık deponuz var ise beton yere atıkların sızması durumunda kör kuyu sistemi, atık deposu boyutuna göre menfezli havalandırma ve dış kısma boyuta göre yangın tüpü ve yangın tüpü seçimi kimyasallara uygun olmalıdır.
  5. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İlgili yönetmelikteki Ek-1 ve Ek-2 deki listeden kontrol ettiğimde firmamız bu listeye girmediği için çevre iznindenden muhafız. Haliyle çevre görevlisi bulundurma yükümlülüğümüz yok. Ancak tehlikeli atığımız çıktığı için bir atık yönetim planı hazırlamamız gerekiyor. Bunu çevre görevli mi hazırlaması gerekiyor? Ben kimyagerim benim hazırlama yetkim var mıdır? Ayrıca atık beyanı nereye ve nasıl yapıyor daha detaylı açıklayabilir misiniz? Firmamızda bir çevre görevlisi yok hizmette almıyoruz.
  6. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Son soruma cevap var mı acaba?